Sid Gotama  Dołączył: 10 Paź 2013
Nieostry napisał/a:
Na którejś stronie opisywałem z obrazkami jak samemu zdefiniować rozmiar papieru bez obramowania. możesz poszukać w historii moich postów

[ Dodano: 2016-07-07, 16:52 ]
Sam sprawdziłem. Strona 13 tego wątku. Rzeczywiście można tylko niektóre szerokości zdefiniować.


Bardzo dziwne ograniczenie, prawda?

Ale, przed każdym wydrukiem jestem ostrzegany że muszę sprawdzać poziom tuszu (wzrokowo) bo będą kłopoty.
Na razie tego nie robię by zbyt mało wydrukowałem by zobaczyć jakiś jego ubytek.
W starych sterownikach widzę że było to proste, wystarczyło spojrzeć na ekran:


Ja, by sprawdzić poziom muszę użyć siły, bo drukarkę trzeba... czy ja coś mam źle poinstalowane czy faktycznie w nowych sterownikach nie pokazuje poziomu tuszu?

PS
Nie wiem czy było w tym temacie, znalazłem informację że do drukowania fotografii można użyć sterowników gutenprint nie będzie wówczas zafarbu ale trwa to dość długo (do 20min A4).
Ale nie zgłębiałem tego tematu więc sami zainteresowani muszą to sprawdzić, nawet nie wiem czy są pod L800 :evilsmile:
 
dr_Fell  Dołączył: 30 Sie 2008
Hej.

Mam dwa pytania dotyczące l800/l805 - pierwsze, to czy do podajnika faktycznie wchodzi tylko 20 szt. papieru foto (10x15), czy jednak można (bezpiecznie dla drukarki) włożyć więcej? Drugie - to jak bardzo wyraźna jest różnica pomiędzy jakością photo a best photo? Zależy mi na tym, żeby zejść z prędkością wydruku poniżej 40s. a wydruk best photo to ponoć 2 minuty.
 
mini21  Dołączył: 04 Lis 2008
Witam serdecznie.

Pozwolę sobie odkopać temat...

Jestem posiadaczem L850 od około miesiąca tak bawię się nią z różnymi papierami.
Teraz testowałem papiery Epsona i tu mam pytania:

1. Jak u was wygląda proof tego co na monitorze z wydrukiem na papierze Epson'a używając "kitowyh" profili (tzn. tych wgranych w sterownik)?
Z założenia powinno to dawać dobry efekt, a u mnie niestety jakoś kiepsko ze zgodnością.
Próbowałem na Epson Premum Glossy i Epson Semi glossy.

2. Chciałbym zrobić profil dla kilku papierów (niestety, ze względów finansowych pojedynczo).
Pierwotnie miał to być Tecco lub FomeiJet Pearl, ale teraz, gdy wyszły takie kwiatki z papierem Epsona chyba najpierw oprofiluje ten papier, ponieważ mam go trochę.
Patrząc na oferty widzę kilka opcji - ilość pól itp.
Jaka ich liczba jest najlepsza?
Czy im więcej = lepiej?

3. Jestem z Wwy i szukam kogoś kto zająłby się doprowadzeniem mojego zestawu do porządku.
Monitor (Eizo S2243) sam kalibrowałem I1display Pro pod D65, więc mam nadzieję, że to by odeszło.
Czy w związku z tym moglibyście polecić kogoś ze stolicy, kto profiluje drukarki?
Chodzi o kogoś "na miejscu" bo jakoś nigdy nie mogę trafić na speców z innych miast.

4. Czy znacie jakiś lab, w którym można byłoby zrobić "wydruk referencyjny", który umożliwiłby mi potwierdzenie poprawności kalibracji monitora?
Tzn. lab który wydrukuje mi jakiś chart, da profil którego używał do drukowania a ja w domu zrobię softproof - co potwierdzi mi, czy mam dobrze skalibrowany monitor.

5. Czy korzystaliście z profilowania "na odległość"?
Chodzi o oferty polegające na wydrukowaniu kilu kartek zawierających pola kolorów, następnie wysłanie tego pocztą i po jakimś czasie otrzymujemy mailem profil.
Czy takie rozwiązanie sprawdza się?
Myślę o nim bardziej w przyszłości, bo teraz zależy mi, aby ktoś kto się na tym zna okiełznał mój sprzęt.

Wybaczcie za zmasowaną ilość pytań, ale mam pewnego "bzika" na punkcie zgodności, choć wiem, że przy tak .... amatorskim sprzęcie (S2243 i L850) nie moge wymagać cudów.

Z góry dziękuję i pozdr.
 

M.K  Dołączył: 26 Sie 2007
mini21, spod jakiego programu drukujesz?
 
mini21  Dołączył: 04 Lis 2008
Hahaha sorry, o najważniejszym zapomniałem.
Ps'uj....
 

M.K  Dołączył: 26 Sie 2007
A masz może LR?

[ Dodano: 2016-08-29, 07:24 ]
Jeśli używasz oryginalnego papieru i oryginalnego tuszu to efekty powinny być nie dobre, a bardzo dobre. No chyba, że jest malkontentem.

[ Dodano: 2016-08-29, 07:25 ]
Co Ci się nie podoba w wydrukach? Brak zgodności czyli co? Zamiast czerwonego masz szaro bury? Czy raczej to polega na tym, że wydrukujesz, i świeży wydruk przykładasz do monitora i porównujesz zgodność?
 
mini21  Dołączył: 04 Lis 2008
Bardziej pasuje druga opisana przez Ciebie sytuacja, z tą różnicą, że nie od razu tylko zazwyczaj po 24h żeby wydruk "doszedł".

Co do LR - miałem gdzieś triala, ale jakoś nigdy nie byłem fanem tego programu.

[ Dodano: 2016-08-29, 07:33 ]
M.K - malkonentem faktycznie może i jestem...
Bardziej nazywam to "pedantyzmem jakościowym" ale faktem jest że dość czepialski ze mnie gość :p

[ Dodano: 2016-08-29, 07:35 ]
Wiem, że to zbytnio nie oddaje całości problemu, ale mniej więcej coś widać

https://drive.google.com/open?id=0B2nM01fe7LWyYnFNUWpUMkhGZ1k
 

M.K  Dołączył: 26 Sie 2007
No dobrze każdy oczekuje zgodności. tylko wiesz, trzeba zadać sobie pytanie i ja je teraz zadaję : czy aby to nie jest nadwrażliwość...Słuchaj kolego, jeśli wydruk nie ma dominat kolorystycznych, jeśli czerwony to czerwony, niebieski to niebieski itd. itp. i co najważniejsze przy wyłączonym monitorze wydruk się podoba to ciesz się ze wspaniałej drukarki i nie męcz ;) ..... natomiast jeśli wydruk jest dziwny, nie ma pazura, jest wyblakło kolorowy, szarobury lub kolory nijak pasują do tego co wudzisz na monitorze to powody mogą byś dwa zakładając, że masz oryginalny papier i oryginalny tusz. Otóż pierwszy to źle sprofilowany monitor. I drugi powód to źle wybrany profil kolorystyczny do druku.

Teraz odpowiedz mi jak to wygląda u Ciebie?

[ Dodano: 2016-08-29, 07:37 ]
Ok wysłałeś fotkę...już widzę.

[ Dodano: 2016-08-29, 07:37 ]
Monitor ma ciepły kolor wydruk jest po stronie chłodu

[ Dodano: 2016-08-29, 07:40 ]
Dobra, nie używam PS, ze względu na czasochłonnośc wykonywanych w nim zmian. Jednak jest to wiodący produkt na rynku i skoro LR z tej samej stajni ma taką możliwość to i PS będzie miał. Spróbuj ręcznie przypisać profil kolorystyczny do wydruków. Można to zrobić na stałe w menu windows'owskim. Czy wiesz jak drukarka zarządza profilami? Czy sama je automatycznie ustawia, czy Ty ręcznie to zrobiłeś?
 
mini21  Dołączył: 04 Lis 2008
Hehe to mnie nie pocieszyłeś....
Trochę są to pozostałości ze studiów, gdzie wynik końcowy miał być taki sam jak wzorzec (fototechnika) i tak mi to zostało.

Ogólnie rzecz ujmując - nie ma jakiś "strasznych" zafarbów, kolory Color checkera który widać na obrazku praktycznie się pokrywa.
Najgorzej jest z kolorem skóry.

Btw zauważyłem pewną dziwną rzecz ostatnio - otóż wydruk po wyjściu z drukarki dawał powiedzmy 80% zgodność z monitorem.
Teraz jak na to patrzę to wydaje mi się że jest gorzej niż było wcześniej :p
Wydruk porównuje przy świetle słonecznym (muszę w końcu iść do sklepu i dowiedzieć się czy ta żarówka grafilite będzie pasować do mojej lampki).
 

M.K  Dołączył: 26 Sie 2007
Jasne, że wynik ma być taki sam, ale w granicach rozsądku. U Ciebie są rozbieżności nazwałbym średniego problemu. Przypisz na stałe profil drukarki i nie pozwól na zarządzaniem automatycznym. Powinieneś wiedzieć jak to zrobić, jeśli nie to pisz. Może to pomoże, jeśli nie - to pierwsze co bym zrobił - to ponownie oprofilował monitor, zakładając, że używasz oryginałów w druku.
 
mini21  Dołączył: 04 Lis 2008
Odpowiadając na ostatnie pytanie - gdy drukuje w Ps'uju to robię najpierw softproofa, potem wyłączam go i konwertuje do profilu papieru i wtedy w opcjach drukowania wybieram "normal printing" albo po zrobieniu proofa klikam drukuj i tam zaznaczam soft proof.
W zarządzaniu kolorem w Panelu Sterowania mam ustawione że drukarka używa profilu Epson Premium Glossy, choć to i tak nie powinno mieć znaczenia, bo jak drukuje, wyłączam w drukarce ICM.
 

M.K  Dołączył: 26 Sie 2007
A próbowałeś drukować bez żadnego konwertowania do papieru? Po prostu prosto spod sterownika?
 
mini21  Dołączył: 04 Lis 2008
Nie, w zasadzie to nie :)
 

M.K  Dołączył: 26 Sie 2007
To może warto byłoby "skromnie" wykorzystać to co dają inżynierowie Epsona?
 
mini21  Dołączył: 04 Lis 2008
Spróbuje :)

Na razie szukam kogoś z Wwy kto się tym zajął i to ogarnął...
 

M.K  Dołączył: 26 Sie 2007
Jasne, ale skoro nie wypróbowałeś najbardziej podstawowej metody i najprostszej, a zarazem przy użyciu oryginałów dającej efekty daleko przekraczające oczekiwania, to po co angażować do tego osoby trzecie na dodatek tracąc pieniądze?
 
mini21  Dołączył: 04 Lis 2008
Hehe no racja, ale i tak chce zrobić profil pod papiery innych firm (Tecco i Fomei Jet - do tej drugiej niby są, ale słyszałem że nie są najlepsze) więc i tak mnie to nie ominie.
 

M.K  Dołączył: 26 Sie 2007
Jeśli chodzi o profil to mam munki photo i to urządzenie za niecałe dwa kawałki na blisko 100 polach pięknie kalibruje drukarki. Szybko, bez męki i precyzyjnie. Ale nie mieszkamy blisko siebie, tylko jakieś 300 km a to jednak trochę jest.
 
mini21  Dołączył: 04 Lis 2008
Ja mam I1display pro - niestety, ten pozbawiony jest możliwości kalibracji drukarki...

A powiedz mi - jakich papierów używasz?
Może "pożyczę" od Ciebie jakiś profil, który stworzyłeś przy pomocy CM i porównam :D
 
darkduch  Dołączył: 29 Cze 2008
Ja bym proponował użyć sterownika epsona najpierw ;-) kiedyś czytałem że dobrze drukuje (tzn czysto teoretycznie ale odnośnie czarno/białego wyczytałem że dobrze sobie radzą producentów)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach