Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
Prawo autorskie a wolontariat
Cześć i czołem!
Mam małą zagwózdkę. Udzielam się fotograficznie w ramach wolontariatu w pewnej fundacji. Umowa obejmuje prowadzenie dokumentacji fotograficznej. Zgodnie z art. 65 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych w razie braku wyraźnego postanowienia o przeniesieniu prawa, uważa się, że twórca udzielił licencji więc i w tym przypadku tak jest. Czy sensownym jest doprecyzowanie tego w umowie? Generalnie zależy mi na tym, żebym ja zachował prawo do wykonanych zdjęć i ich rozpowszechniania, a tym samym zezwolił fundacji na ich wykorzystanie.
 

fuen  Dołączył: 13 Lis 2012
Mój zakład pracy organizował kilka konkursów fotograficznych, w regulaminie stało:

Cytat
5.1. Uczestnik, zgłaszając pracę do konkursu, udziela organizatorowi niewyłącznej licencji na umieszczenie ich (oznaczonych imieniem i nazwiskiem autora) na stronie internetowej (...).
5.2. Uczestnik, zgłaszając pracę do konkursu, udziela organizatorowi niewyłączonej licencji na prezentowanie zdjęć na okolicznościowych wystawach, materiałach promujących konkurs oraz w artykułach pokonkursowych.
5.3. Nadesłanie prac na konkurs jest równoznaczne z oświadczeniem posiadania praw autorskich do zdjęć i akceptację niniejszego regulaminu oraz zgody na publikacje materiałów multimedialnych z przebiegu konkursu (w tym wizerunku fotografowanych osób).


Udziel placówce niewyłącznej licencji i tyle.
 

Fenol  Dołączył: 31 Sie 2010
Osobiste prawa autorskie są niezbywalne, jeśli więc w umowie nie została zawarta klauzula o powstrzymaniu się przed wykorzystywaniem osobistych praw autorskich, to nie ma żadnych przeciwskazań, byś swoje prace wykorzystywał. Przeniesienie może nastąpić co najwyżej do majątkowych praw autorskich. Jeśli jednak umowa nie określa całkowitego przeniesienia praw majątkowych, to udzielana jest jedynie licencja na wykorzystanie utworu.

Inna sprawa, to kwestia zgody na publikacje osób przedstawionych na zdjęciach - w teorii wymaga to zgody na wykorzystanie wizerunku, ale nie wiem komu i czemu tam zdjęcia robisz :-)

Oczywiście dla spokoju ducha możesz odpowiednie punkty w umowie zawrzeć, które jedynie będą potwierdzały aktualny stan prawny ;-)

/zastrzegam sobie, że nie jestem prawnikiem i moja wiedza w którymś punkcie może nie być pełna, opieram się jedynie na moich doświadczeniach z prawem autorskim/.
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
fuen napisał/a:
Udziel placówce niewyłącznej licencji i tyle

Właśnie o tym myślałem. Teoretycznie wynika to z mocy ustawy ale przypomnienie o tym w umowie nie zaszkodzi.

Fenol napisał/a:
Inna sprawa, to kwestia zgody na publikacje osób przedstawionych na zdjęciach

Tym się będę martwił później, zresztą razem z Fundacją - im też będzie zależało na wykorzystaniu wizerunku podopiecznych a więc na ich zgodzie.

Dziękuję :-B
 

0bleblak  Dołączyła: 15 Cze 2011
Enzo napisał/a:
fuen napisał/a:
Udziel placówce niewyłącznej licencji i tyle

Właśnie o tym myślałem. Teoretycznie wynika to z mocy ustawy ale przypomnienie o tym w umowie nie zaszkodzi.

Fenol napisał/a:
Inna sprawa, to kwestia zgody na publikacje osób przedstawionych na zdjęciach

Tym się będę martwił później, zresztą razem z Fundacją - im też będzie zależało na wykorzystaniu wizerunku podopiecznych a więc na ich zgodzie.

Dziękuję :-B


Enzo, powinieneś też doprecyzować na jakich polach eksploatacji udzielasz tej licencji. Licencja niewyłączna, to tylko niewyłączna, ale czy na wszystkie pola eksploatacji ? Ustawa reguluje jedno, ale nie reguluje pozostałych kwestii.

 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
Fenol napisał/a:
Osobiste prawa autorskie są niezbywalne, jeśli więc w umowie nie została zawarta klauzula o powstrzymaniu się przed wykorzystywaniem osobistych praw autorskich, to nie ma żadnych przeciwskazań, byś swoje prace wykorzystywał. Przeniesienie może nastąpić co najwyżej do majątkowych praw autorskich. Jeśli jednak umowa nie określa całkowitego przeniesienia praw majątkowych, to udzielana jest jedynie licencja na wykorzystanie utworu.

Amen!
 

0bleblak  Dołączyła: 15 Cze 2011
Krótko o licencji i polach eksploatacji

Wskazane jest dokładnie określić te obszary.
 

schwefel  Dołączył: 17 Gru 2007
Aby umowa miała sens musisz w niej zawrzeć:
1. kwestię odpłatności - art. 43 co do zasady przysługuje wynagrodzenie
2. kwestię czasu - art. 66 co do zasady licencja wygasa po 5 latach
3. pola eksploatacji
4. termin wypowiedzenia - art. 68 co do zasady na rok naprzód
 

Apas  Dołączył: 26 Sty 2007
Enzo napisał/a:

Tym się będę martwił później, zresztą razem z Fundacją - im też będzie zależało na wykorzystaniu wizerunku podopiecznych a więc na ich zgodzie.

Dziękuję :-B

Na 'moich śmieciach' tym się należy martwić na samym początku: to Ty robisz zdjęcia i w chwili, gdy przekazujesz je Fundacji - bez znaczenia, co oni dalej z tym zrobią - wykorzystujesz wizerunek sfotografowanych osób. Inaczej mówiąc: przekazując zdjęcia Fundacji upubliczniasz je nawet, jeśli po jednorazowym obejrzeniu przez kogoś za projekt odpowiedzialnego zalegną w szyfladzie 'na zawsze'. Wystarczy, że za 4 lata w Fundacji będą pracować inni ludzie, znajdą te zdjęcia i jedno gdzieś wykorzystają pamiętając o umowie z fotografem ale zakładając, że to on (czyli Ty) uzyskał zgodę na publikację i masz problem.
Tak to przynajmniej wygląda w mojej wsi, ale w PL może być podobnie.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach