FocusToInfinity  Dołączył: 14 Sty 2017
Jak zaplanować fotografowanie krajobrazów
Dzień dobry wszystkim :)

Przygotowałem materiał w którym wyjaśniam jak to zrobić by znaleźć się we właściwym miejscu o właściwej porze. Kulisy tego jak odnaleźć interesujące miejsce, ocenić rozkład światła, gdzie najlepiej sprawdzić prognozę pogody itd. Mam nadzieję, że komuś się przyda ;)
Jeśli chcecie coś dodać od siebie to zapraszam do dyskusji :)

Planowanie w fotografii krajobrazowej (video)
 
rychu  Dołączył: 08 Paź 2006
Dziękuję za poradnik, sporo fatygi. Dowiedziałem się paru rzeczy dot. informacji internetowych. Ale. Ale śmiem twierdzić, że planowanie podróży po górach wysokich na podstawie googlarki, jako rada dla osób, które tam jeszcze nie były, to lekkie nieporozumienie. Od tego są mapy, a właściwie przewodniki. Oczywiście można z grubsza przyglądnąć się ukształtowaniu terenu, nieboskłon, droga gwiazd - super, lecz reszta to zabawki.
Mimo to, warto się przygotować pod względem pory roku, dnia, czasu.
 

FocusToInfinity  Dołączył: 14 Sty 2017
rychu napisał/a:
Dziękuję za poradnik, sporo fatygi. Dowiedziałem się paru rzeczy dot. informacji internetowych. Ale. Ale śmiem twierdzić, że planowanie podróży po górach wysokich na podstawie googlarki, jako rada dla osób, które tam jeszcze nie były, to lekkie nieporozumienie. Od tego są mapy, a właściwie przewodniki. Oczywiście można z grubsza przyglądnąć się ukształtowaniu terenu, nieboskłon, droga gwiazd - super, lecz reszta to zabawki.
Mimo to, warto się przygotować pod względem pory roku, dnia, czasu.


Generalnie poradnik miał za zadanie naświetlić i wyjaśnić kwestie organizacji pod kątem fotograficznym. Tatry zostały użyte jako przykład gdyż tam najlepiej widać możliwości Google Earth. Być może zbyt optymistycznie, liczę na to, że osoby bez doświadczenia górskiego, przed takim wyjazdem zasięgną porady w tym temacie...
 

skaarj  Dołączył: 18 Mar 2016
Poradnik bardzo fajny, jest w nim jednak pewna niesciclosc, na szczescie jeszcze Ciebie nie dopadla ;)
Mapa turystyczna, ktora wskazujesz ma szlaki tylko z poludnia Polski. Kiedys radosnie probowalem sobie zaplanowac wycieczke po Kaszubach i niemilo sie zdziwilem... Niestety nie moge polecic alternatywy, chetnie bym ja samemu poznal.

pz
 
rychu  Dołączył: 08 Paź 2006
skaarj, nie rozumiem :?:
 

potraff  Dołączył: 22 Maj 2016
skaarj napisał/a:
Niestety nie moge polecic alternatywy, chetnie bym ja samemu poznal.

Może to:
https://mapy.cz/turisticka?x=18.0509800&y=54.2710770&z=13
ja z niej korzystam, bo potrafi i ścieżki bez szlakowe fajnie wyrysować trasę.
 
Grzenio  Dołączył: 02 Kwi 2015
Fajny materiał. Nie wiedziałem, że Google Earth umożliwia taki podgląd jak będzie świeciło słońce. Fajna sprawa.
Jeśli chodzi o mapy naszej południowej granicy to ze swojej strony mogę polecić stronę cykloatlas.cz. Oprócz szlaków turystycznych są jeszcze zaznaczone szlaki rowerowe. Do tego umożliwia kreślenie trasy, pokazuje profil wysokościowy i umożliwia wyeksportowanie pliku GPX celem wrzucenia do GPS-a. A jeśli o GPS mowa to polecić mogę na Androida aplikację Orux Maps co by się nie zgubić w terenie.
Jeśli chodzi o prognozę pogody to fajna jest również strona sat24.com bo umożliwia podgląd na bieżąco układu chmur i jak się przemieszczają.
 

M.K  Dołączył: 26 Sie 2007
Jutro obejrzę.
 
Grzenio  Dołączył: 02 Kwi 2015
M.K napisał/a:
Jutro obejrzę.
Jeśli chodzi o stronę sat24.com to nie trzeba czekać aż będzie widno. Można kliknąć kontrolkę "podczerwień" i pokazuje również chmury w nocy.
 

M.K  Dołączył: 26 Sie 2007
Dobrze zrobiony poradnik. Podoba się! Dziękuje.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Bardzo dobry poradnik.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach