Pszczoła  Dołączył: 07 Wrz 2007
[przejsciowka] Jak zdjąć przejściówkę?!
Witam!
Właśnie dostałem przejściówkę na M42 do mojego ist D. Założyłem i nie mogę jej wyjąć? Nie chcę się nadto siłować póki nie wiem jak to wykonać dlatego proszę mi powiedzieć krok po kroku jak to zrobić bo już panikuję :/
 

Spinner  Dołączył: 22 Mar 2006
Musisz paznokciem odgiac (przyciagnac ja do srodka bagnetu) blaszke (jest w takim podluznym "prostokatnym" otworze widoczna) i juz po sprawie - mozesz wykrecac:-)

Pzdr
Spinner
 

Pszczoła  Dołączył: 07 Wrz 2007
ale ja nie widze tu zadnej blaszki

[ Dodano: 2007-09-10, 15:32 ]
No udało mi sie 2 razy wyjąć ten adapter, ale cholerka nie rozumiem jak to działa..... Czy jak zakładam obiektyw z założonym pierścieniem to mam obracać obiektyw do końca - "ile wlezie"?

[ Dodano: 2007-09-10, 16:23 ]
No tak.....teraz wszystko ładnie się zakłada i wymuje, ale przejściówka tak się zakręciła na jednym z obiektywów że nie sposób jej odkrecic od niego, bo sie pokaleczyć można
 

Pentagram  Dołączył: 21 Wrz 2006
Pszczoła napisał/a:
ale przejściówka tak się zakręciła na jednym z obiektywów że nie sposób jej odkrecic od niego, bo sie pokaleczyć można


kochany, tylko kombinerki, żabka albo francuz ;-)
 

Michał K  Dołączył: 22 Lut 2007
też tak miałem :-D
na siłe wkręciłem ją na pancolara z krzywym gwintem czy coś :-P

spróbój nawilżyć czymś gwint..np oliwką Johnsona a później ją chwycić suwmiarką :-)
 

hamster  Dołączył: 11 Paź 2006
Dlatego najlepiej przejściówkę zakręcić mocno na obiektywie i niech zostanie :lol: A do innego szkiełka kupić następną przejściówkę. Tak wygodniej
 

Pszczoła  Dołączył: 07 Wrz 2007
Właśnie zauważyłem...nie wiem czy nie lepszym pomyslem jest przesiąść się na bagnet ;)
 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
Pszczoła, lepszym. A jeszcze lepszym używać obiektywów przynajmniej A.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Pszczoła napisał/a:
przejściówka tak się zakręciła na jednym z obiektywów że nie sposób jej odkrecic od niego

Bardzo dobrze sprawdza się klucz z kompletu do roweru
 

Robert N  Dołączył: 25 Lip 2007
plwk napisał/a:
Bardzo dobrze sprawdza się klucz z kompletu do roweru

To się dopiero nazywa: "kompatybilność" :lol:
 

Pszczoła  Dołączył: 07 Wrz 2007
plwk napisał/a:

Bardzo dobrze sprawdza się klucz z kompletu do roweru


O jakim konkretnie kluczu Pan mówi?

matb napisał/a:

A jeszcze lepszym używać obiektywów przynajmniej A.

Już wszystko rozpracowałem ;-) Używanie całkowicie manualnych obiektywów z bagnetem nie jest dla mnie zbyt praktyczne. Obiektywy ze stykami - bardzo fajnie :-) A jak się ma tyle przejściówek ile obiektywów M42, to i obiektywów na gwint się miło używa.
 

corn  Dołączył: 02 Wrz 2007
Pszczoła, Nie przejmuj się za bardzo. A już na pewno nie PLWK on sobie jaja z nowego robi. A sprawa wygląda rzeczywiście niepokojąco. Jeżeli nie przeczytasz dokładnie instrukcji użycia kluczyka specjalnego z jednym ząbkiem szerszym a z drugim węższym to możesz mieć rzeczywiście kłopot z wydobyciem przejściówki z korpusu. Doradzam czytanie i wykonywanie krok, o kroku dokładnie i zgodnie z instrukcją. Jak już wyjąłeś przejściówkę i została na gwincie to nie używaj żadnych z tych "patentów" podanych przez kolegów szyderców tylko... ja biorę dwie bawełniane rękawiczki razem , zakładam na przejściówkę, i wtedy ,nie kalecząc sobie rąk odkręcam. Po kilku takich cwiczeniach z Pancolarem1,8/50 i z Pentaconem 4,0/200 oraz konwerterami Zeissa... kupiłem w Poznaniu trzy przejściówki odkręciłem z nich te mikroblaszki i wchodzą do K10 bez pudła. Nie biegam na demonstrację skinów więc nic nie zgubię.
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
Cytat
O jakim konkretnie kluczu Pan mówi?

Pszczoła, tu taki zwyczaj, że wszysy są na "ty" ;-)
 

yourNIGHTMARE  Dołączył: 12 Maj 2007
corn napisał/a:
Pszczoła, Nie przejmuj się za bardzo. A już na pewno nie PLWK on sobie jaja z nowego robi.


No kto jak kto, ale PLWK to juz napewno nie robi sobie polewki. Gdzies juz temat wykrecania i wyjmowania przejsciowek byl na forum i tam wlasnie PLWK doradzal owy klucz rowerowy, ktory sam wyprobowal.
Postaraj sie przez szmatke badz rekawiczke powoli i z cierpliwoscia napewno wyjdzie ;-)
 
lipalipski  Dołączył: 28 Mar 2007
Pszczoła, tylko ostrożnie, ja sobie kiedyś obiektyw "przekręciłem".
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
corn napisał/a:
Nie przejmuj się za bardzo. A już na pewno nie PLWK on sobie jaja z nowego robi
No zaraz, zaraz, PLWK ma racje - widziałem kiedyś taki klucz właśnie przy rowerze - wydłużony łuk z takim ząbkiem jakby na końcu. Jakby zahaczyć za wystep przejściówki i dobrze przytrzymać obiektyw, to by sie mogło odkręcić.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
zorzyk napisał/a:
wydłużony łuk z takim ząbkiem jakby na końcu. Jakby zahaczyć za wystep przejściówki i dobrze przytrzymać obiektyw, to by sie mogło odkręcić

Dokładnie o tym myślałem i to stosowałem dla odkręcenia przejściówki z obiektywu bo przecież chodziło o odkręcenie przejściówki z obiektywu a nie wyjecie jej z korpusu.

Rowery przed 40-tu laty miały dodawane komplety "kluczy" w tym 2 rozmiary omawianego powyżej.
 

corn  Dołączył: 02 Wrz 2007
plwk, Przepraszam Cie plwk, ale jak byś zobaczył mój wskazujący palec od lewej ręki to już bys nigdy nie wziął klucza rowerowego do ręki, a zwłaszcza do odkręcania czegoś tak wąskiego jak złączka do m42, brrr. Ale, może, no nie wiem...
 

Pszczoła  Dołączył: 07 Wrz 2007
O kurczę, ale mój temat się odświeżył :) Już jakiś czas temu sobie poradziałem, choć klucza jeszcze nie próbowałem. Skoro były one dodawane 40 lat temu to będę musiał dziadka spytać ;-) Dzięki za troskę :-D

[ Dodano: 2007-09-29, 22:56 ]
Jeszcze jedno dodam, tak na złość :-D : używanie M42 w EOSie było praktyczniejsze i zapewne mniej stresujące.
 

mumonzan  Dołączył: 23 Kwi 2007
Pszczoła, też miałem przejścia z przejściówką:)) Mam nadzieję, że już wszystko dobrze.
A gdzie twoja galeria? Chętnie pooglądam twoje dokonania.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach