krzychu1979  Dołączył: 17.09.2011
  [ analog] obiektyw zablokowany na K2 Cytuj
Jak w temacie. Obiektyw a dokładniej 24/2.8 utknął na K2. Mam dziwne wrażenie, że dźwignia w aparacie nie zwalnia bolca. Mogę poświęcić korpus bo i tak ma pewne wady, tylko nie jestem pewien czy jeśli rozbiore korpus na czynniki pierwsze to będzie dojście do tego mechanizmu :-/
 
Grzechotnik  Dołączył: 27.10.2008
Cytuj
Nie będzie.
By dobrać się do mechanizmu zwolnienia blokady musisz zdjąć bagnet.
Jak nie ma innego wyjścia to wyłam siłowo spust blokady.
To zwykła blaszka rozdwojona na końcu i wchodząca w występ bolca blokady podpartego sprężynką albo zespolona z owym bolcem - zależnie od modelu.
Całość chodzi w gnieździe w obudowie i bagnecie, oba elementy są i znacznie grubsze i trwalsze. Sam bolec czy spust da się załatwić.
 

krzychu1979  Dołączył: 17.09.2011
Cytuj
Grzechotnik, dzięki. Oszczędziłeś mi kilka godzin grzebania. Dzisiaj biorę ciężki sprzęt w łapy i robię dojście od strony spustu :evilsmile:
 
Grzechotnik  Dołączył: 27.10.2008
Cytuj
Nie bardzo mogę sobie wyobrazić jak spust mógłby zablokować obiektyw.
Musiałby odpaść sam spust wtedy sprężynka stale wciska bolec - tak by być mogło, ale spust albo powinien odpaść albo być całkowicie luźny i pracować bez żadnego oporu, a to powinieneś wyczuć.
Druga możliwość to skancerowana płaska blaszka sprężynowo/dociskowa pod bagnetem - ona tak potrafi zrobić. Tu nie ma co się bawić, zdejmujemy czysto siłowo.

Blaszkę zobaczysz oglądając inny korpus także cyfrowy, jest tuż pod bagnetem, sprężynowe występy dociskają bagnet a zagięty element nie pozwala przekręcić obiektywu za daleko, zatrzymując go w pozycji gdzie w gniazdo wchodzi blokada bagnetu.

Jeśli masz innego analoga odkręć mocowanie bagnetu zobaczysz jak to wygląda i działa.
 

krzychu1979  Dołączył: 17.09.2011
Cytuj
Dźwignia spustu chodzi z należytym oporem. Też mi się wydaje, że to jakiś dziwny przypadek. Możesz mieć rację z blaszką sprężynową bo na pewno bagnet był wcześniej rozbierany i sam Bóg tylko wie jak poskładany do kupy. O ile pamiętam (bo od prawie roku obiektyw tkwi zablokowany) przy zakładaniu obiektywu napotkałem jakiś opór. Jak to rozmontuje to dam znać gdzie był pies pogrzebany.
 
Grzechotnik  Dołączył: 27.10.2008
Cytuj
No imamy jaśniej.
Jeśli blaszka była zamontowana źle i przeskoczyłeś jej wygięcia to teraz ona Cię właśnie trzyma.
Dwie metody
- wciśnij spust blokady i kręć obiektywem w obie strony.
- ponieważ to analog to otworzyć pokrywę tylną i masz dostęp do bagnetu od środka, potem latareczka i kawałek lustereczka na patyczku i sprawdzić co i jak. Potem cienka blaszka i podważać blaski dociskowe od środka.
 

krzychu1979  Dołączył: 17.09.2011
Cytuj
Zrobione :mrgreen: jednak bolczyk. Ten pierun ma wyfrezowany rowek w którym powinny siedzieć widełki połączone z dźwignią. U mnie opierał się na widełkach, więc wciskanie dźwigni nie ściągało bolczyka w dół. Rozerwałem blachę wokół bagnetu i pierścień od korekcji EV (oporny skubaniec) żeby zrobić sobie tam dojście i jakoś się udało. Niestety K2 poległ :-/ . Gdyby ktoś chciał trupka do transplantacji (migawka i elektronika chyba były ok) to do jutra wstrzymam się z pogrzebem w śmietniku.
Grzechotnik znowu wiszę Ci :-B , chyba będę musiał wybrać się na PPD :-D
 

pawgra  Dołączył: 29.05.2008
Cytuj
krzychu1979, jaka tam matówka siedzi ??
 
Grzechotnik  Dołączył: 27.10.2008
Cytuj
pawgra
W K2 matówka gładka z polem mikrorarastra, bez klina.
Te z klinem były bardzo rzadko spotykane i nie jestem pewny czy nie jest to wymiana serwisowa dobierać trzeba się od góry zdejmując pryzmat.
Zdarzyło mi się kiedyś wymieniać matówkę w K2 ale drugi raz się za to nie zabiorę :).

A co potrzebujesz matówki?
Do jakiegoś konkretnego modelu czy do doszlifowania?
 

krzychu1979  Dołączył: 17.09.2011
Cytuj
Tak jak Grzechotnik, rzecze - z mikrorastrem i przyznaje się, że próbowałem ją odzyskać, ale poszła do śmieci z resztą :evil:
 
Grzechotnik  Dołączył: 27.10.2008
Cytuj
Krzychy - nie wyrzucaj wszystkiego, zachowaj, pokrętła, i jeśli są w ładnym stanie to dolną i górną oraz pokrywę komory filmu - z czasem się przyda.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach