clif  Dołączył: 27.05.2016
shaper napisał/a:
Czy ktoś używa monitora Dell P2416D? Warto? W tej cenie znajdę coś lepszego do foto? Zależy mi na większej rozdzielczości niż full HD i ok 23-27 cala.

Tu coś więcej i nie wygląda ciekawie. Przed ostatni akapit.
http://laptopmedia.com/re...gamut-coverage/

pawelsko  Dołączył: 04.03.2015
Proszę o wyjaśnienie tematu . Mam do wyboru dwa monitory pod mój budżet. i Eizo Cs2420. Oba z możliwością kalibracji sprzętowej po zakupie. Głownie pod obróbkę zdjęć w LR oraz do normalnej biurowej pracy, internet, multimedia. office.
I teraz pytanie Eizo Cs2420 pracuje na AdobeRgb, czytałem że do obróbki zdjęć jak najbardziej na plus ale do innych zastosowań biurowych to już niekoniecznie ze względu na problemy win 7 z profilem, co przełoży się na przekłamywanie kolorów itp. Prawdopodobnie też (tego nie wiem do końca) po kalibracji sprzętowej nie ma już możliwości korygowania kontrastu itp.
Czy wybierając Eizo Cs230 który pracuje na sRGB, będzie duża różnica na minus w stosunku do Cs2420?
Do tej pory pracuje na leciwym już Eizo FS L768.

shaper  Dołączył: 01.05.2010
Nawet AdobrRGB wg mojego rozeznania nie przydaje się do fotografii. Do publikacji w internecie tylko sRGB, większość labów wymaga sRGB do odbitek lub fotoksiążek. AdobeRGB chyba tylko do własnych wydruków lub jakieś kolorowe czasopisma.

shaper napisał/a:
Nawet AdobrRGB wg mojego rozeznania nie przydaje się do fotografii. Do publikacji w internecie tylko sRGB, większość labów wymaga sRGB do odbitek lub fotoksiążek. AdobeRGB chyba tylko do własnych wydruków lub jakieś kolorowe czasopisma.

Ale czy podczas obróbki plik Adobe nie będzie mieć szerszej przestrzeni barw? Czy różnica będzie tak mocno odczuwalna w stosunku do sRGB. Oczywiście później trzeba będzie do labu przekonwertować na sRGB.

Będzie miał, pytanie tylko czy to się wykorzysta. Wiadomo lepiej mieć więcej niż mniej, zależy od finansów i przeznaczenia. Ale skacząc po różnych przestrzeniach barw człowiek mało doświadczony będzie miał więcej z tym problemów niż zalet.

squonk  Dołączył: 01.09.2008
Ja bym to widział inaczej - o cal większa przekątna, format 16x10, no i zdecydowanie lepszy jest tryb emulacji sRGB na monitorze szerokogamutowaym (aRGB) z 3D LUT niż z natywnym sRGB.

W takim razie jeszcze jedna hipoteza . Mam monitor który obsługuje tylko sRGB, czy wtedy będzie miało znaczenie jaki profil ustawiam w aparacie sRGB czy Adobe rgb? Oczywiście pracujemy na RAW.

Rafi  Dołączył: 25.03.2007
pawelsko - jeśli chcesz "wyjaśnień", to najbardziej obszerne otrzymasz na mva.pl. Ale... odradzam czytanie :evilsmile:

pawelsko napisał/a:

W takim razie jeszcze jedna hipoteza . Mam monitor który obsługuje tylko sRGB, czy wtedy będzie miało znaczenie jaki profil ustawiam w aparacie sRGB czy Adobe rgb? Oczywiście pracujemy na RAW.
[...]
Ale czy podczas obróbki plik Adobe nie będzie mieć szerszej przestrzeni barw?

Nie. RAW nie posiada profilu kolorów. To ustawienie wpływa tylko na jpg z puszki. Profil wybierasz obrabiając RAW i zapisując plik wynikowy np. tiff.
Jeśli do obróbki miałbyś np. tylko jpg, to wtedy Adobe RGB będzie mieć szerszą przestrzeń, ale... niewiele Ci to da, bo wynik końcowy też zapiszesz w Adobe RGB i w trakcie obróbki "straty" koloru i tak będą...
IMHO rzadko komu tak naprawdę Adobe RGB jest faktycznie potrzebny. Wszędzie niemalże ciągle tylko sRGB i jak na razie na zmiany się nie zanosi. No chyba, że zaczniemy obrabiać i oglądac na.... nowych tv 4k czy 8k. Ich przestrzeń barw jest dużo szersza (przynajmniej tych lepszych modeli) niż Adobe RGB. Kolory tez można kalibrować, ale nie wiem jak się uzyskane rezultaty kalibracji mają do monitorów foto.

Moja sugestia: kup sRGB, bo w zupełności ci wystarczy, a różnicę przeznacz np. na... na co chcesz ;-)

pawelsko napisał/a:

Moja sugestia: kup sRGB, bo w zupełności ci wystarczy...

Dzięki wielkie powoli się już przekonuje ;-)

Apas  Dołączył: 26.01.2007
shaper napisał/a:
Czy ktoś używa monitora Dell P2416D? Warto? W tej cenie znajdę coś lepszego do foto? Zależy mi na większej rozdzielczości niż full HD i ok 23-27 cala.

Wiem, że trochę późna odpowiedź, ale dopiero przeczytałem.
Jest to jeden z kilku monitorów, jakich używam i jak na swoją cenę to naprawdę kawałek niezłego wyświetlacza. Mój ma już jakieś dwa lata (chyba, nie pamiętam dokładnie), jest intensywnie użytkowany i jak dotąd świetnie sie sprawdza. Używany do pracy z dokumentami i obróbki zdjeć.

Dzięki Apas,. Powoli przymierzam się do zmiany iMac na PC i dlatego rozglądam się za monitorem który będzie chociaż nie gorszy od tego Applowego. Pozdrawiam

Skocz do: