amrowek  Dołączył: 15 Sie 2014
Pentax K-30 czyszczenie - lustra
witam w związku z tym że jestem laikiem w tym temacie post umieściłem nie tam gdzie trzeba mam więc taki ot problem


. Mam pentaxa K-30 i kurcze jakąś wyschniętą kropelkę chyba wody na lustrze bo przez wizjer jej nie widać a jak spojrzałem na lustro to jest kaki ślad jak po wyschnięciu wody. Moje pytanie czyścić samemu (czy to bezpieczne ) czy też oddać do jakiego serwisu w Warszawie? ewentualnie jeśli samemu na co uważać i czym przetrzeć lustro? Lub też jaki servis w Warszawie polecacie?

na zdjęciu jest to plamka w lewym górnym rogu

https://naforum.zapodaj.net/abb1576e9180.jpg.html
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
To nie plamka na lustrze tylko na matrycy. Te syfki, które ewentualnie znajdą się na lustrze nie wpływają na odwzorowanie obrazu. Poszukaj wątku o czyszczeniu matrycy. Pzdr.

 

amrowek  Dołączył: 15 Sie 2014
eh
jak to wyczyścić?
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
 

amrowek  Dołączył: 15 Sie 2014
hm czy to tak jak tu
https://www.youtube.com/watch?v=zvYyJ9FFzeA

ewentualnie jaki serwis w Warszawie??
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
Właśnie tak. Bateria dobrze naładowana i uruchomienie funkcji czyszczenie matrycy w MENU. Aparat podnosi lustro i masz dostęp do matrycy. Pzdr.
 

amrowek  Dołączył: 15 Sie 2014
 
RPM  Dołączył: 28 Lip 2010
Tak, tak, nie pasuje, nie wiem
 

amrowek  Dołączył: 15 Sie 2014
zamawiam to\
https://allegro.pl/zestaw-czyszczacy-do-matrycy-pentax-k20d-k10d-k-30-i7470965396.html

jakie wrażenie jeśli chodzi o ten servis i czy długie terminy są?
 

mh2012  Dołączył: 05 Wrz 2012
O serwisie się nie wypowiem, ale matrycę czyszczę piórkiem Lenspen SK-1A. Bez problemu.
Pozdrawiam
 

amrowek  Dołączył: 15 Sie 2014
jak czyścic tym Lenspen???
a żeby się dostać do matrycy top muszę wejść w K-30 w opcje servisowe i podniesienie lustra ??? Dobrze kombinuję czy jak koń pod górę?
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
amrowek, nie w opcjach serwisowych tylko w MENU. Nie wiem jak w K-30, ale w K-5 jest to zakładka z "kluczem do śrub". Tam wybierasz czyszczenie czujnika. Aparat podnosi lustro i otwiera migawkę abyś mógł dostać się do czujnika (matrycy). Bateria musi być naładowana. Po wszystkim wyłączasz aparat i robisz fotkę sprawdzając efekt. Pzdr.

P.S.
Doczytałem w sieci, że w K-30 jest to "klucz, zakładka 3, poz. 4"
 

amrowek  Dołączył: 15 Sie 2014
dzieki

teraz czekam tylko na paczki :-) , nastepnie muszę zdobyc się na odwagę
 
Kot72  Dołączył: 15 Paź 2014
Z własnego doświadczenia mogę napisać że ( w moim odczuciu ) Lenspen średnio nadaje się do czyszczenia matrycy . Do czyszczenia soczewek w małych obiektywach np. kompakt jest bardzo dobry . Tak na chłopski rozum . Masz kawałek irchy naklejony na gumową stopkę . Co tym wyczyścisz ?
Jeśli będzie tłusta plamka to jedynie rozmażesz , jeśli będzie to ,, twardy kurz " to porysujesz filtr matrycy . Wstępnie użyj gruszki foto i pędzelka . Jeśli brud nie zejdzie wtedy szpatułek na mokro i sucho .
 

rysiekll  Dołączył: 10 Maj 2007
Ja używam Green Clean Wet & Dry Sensor Cleaner, daje radę ...
Za pierwszym razem zbierałem się jak pies do jeża, kolejne razy już bez stresu.
 
RPM  Dołączył: 28 Lip 2010
Kot72 napisał/a:
Z własnego doświadczenia mogę napisać że ( w moim odczuciu ) Lenspen średnio nadaje się do czyszczenia matrycy . Do czyszczenia soczewek w małych obiektywach np. kompakt jest bardzo dobry . Tak na chłopski rozum . Masz kawałek irchy naklejony na gumową stopkę . Co tym wyczyścisz ?
Jeśli będzie tłusta plamka to jedynie rozmażesz , jeśli będzie to ,, twardy kurz " to porysujesz filtr matrycy . Wstępnie użyj gruszki foto i pędzelka . Jeśli brud nie zejdzie wtedy szpatułek na mokro i sucho .


Lens pen ale ten prawdziwy jest zakończony czymś z węglem aktywnym. Do czyszczenie filtra przed matrycą używam takiego: https://www.x-kom.pl/p/25...ens-sk-1a.html.

U mnie sprawdziło się w przypadku kurzu, którego nie zmyli na mokro z filtra w serwisie.

Twardy kurz oczywiście najpierw trzeba zdmuchnąć gruszką, tak aby został tylko ten nieusuwalny podmuchem. Jeśli ktoś woli zamiast dmuchać może odkurzać. Katarkiem - testowany na dzieciach - https://katarek.pl/aspiratory/ Katarek standard.

Ja z kolei odradzam pędzelek - bo machinalnie można najpierw sprawdzić czy jest miękki o dłoń a potem wytłuszczonym potem pędzelkiem gładzimy po filtrze.
 

amrowek  Dołączył: 15 Sie 2014
 
Kot72  Dołączył: 15 Paź 2014
Zacznij od gruchy . Jeśli na zdjęciach widzisz plamki to po podniesieniu lustra dmuchnij gruszką na filtr matrycy . Dość mocno i ze dwa trzy razy . Wylot ok 1,5 - 2 cm od matrycy . Myślę że to powinno wystarczyć .
 

amrowek  Dołączył: 15 Sie 2014
A więc zdobyłem się na odwagę efekt taki
proszę o ocenę






[ Dodano: 2018-08-11, 15:19 ]
samą tylko gruchą czyściłem
 
Kot72  Dołączył: 15 Paź 2014
Te fotki nie nadają się do oceny stanu czystości matrycy . Obiekty na zdjęciach mogą maskować zanieczyszczenia . Na zdjęciu nr 2 w prawej dolnej ćwiartce jest coś co może być zanieczyszczeniem .... ale może to być też ptak . Domknij obiektyw do f 13 i zrób jednolitą powierzchnię . Np. niebo bez chmur lub sufit albo ścianę .

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach