ares2k  Dołączył: 19 Lip 2008
mi solenoid a raczej jego podkowka z tego linka
https://www.ebay.co.uk/it...bK3U9:rk:1:pf:0
nie sprawdzil sie.
Dzis w stary solenoid wlozylem stra podkowke ktora zostala potraktowana papierem sciernym 1200 . Sfazowalem tez brzegi podkowiki.
JAk padnie to napisze
Wnosek jest taki ze jak napisal kolega powyzej najlepiej wygrzebac stary solenoid z starego pentaxa i wsadzic go do k30/50
To co w tym wszystkim jest najdziwniejsze ito czego jaj nie rozumie to to ze k30 dziala ok z starymi manualami w trybi M.
Ciemne zdjecia pojawiaja sie tylko z obiektywami Pentax A i nowszymi od nich.
Bardzo to dziwne.
 

Color  Dołączył: 09 Mar 2015
Sid Gotama, pracuję w firmie, w której prowadzimy też serwis. Moja praktyka jest taka, że informuję klienta, jeśli ewidentnie producent coś konstrukcyjnie spartolił, o tym, że wymiana uszkodzonej części na nową nie załatwi w całości problemu, tylko odwlecze złomowanie sprzętu ;-)
Pentax ani Ricoh nie produkują elektromagnesików, ale skądś je biorą. Do produkcji, do serwisu. I idę o zakład, że z jednego źródła. Tech-Foto sugerował, że mają z innego. Dlatego różnica w jakości naprawy na częściach z Ricoha i częściach np. pozyskanych ze starych modeli może być znacząca ;-)
 

Sid Gotama  Dołączył: 10 Paź 2013
@Color,Nic nie sugeruję ;-) ale do serwisów podchodzę z dużą rezerwą, na szczęście większość rzeczy potrafię sobie sam zreperować.

Jeżeli serwis montuje te lepsze to ok, ale pamiętam z tego wątku że ktoś już reklamował.

To że są przynajmniej dwa rodzaje tego elektromagnesu wiadomo już od szóstej strony tego wątku:
boR napisał/a:
Solenoid (elektromagnes) z lewej z Pentax-a KM wytrzymałość minimum 100 tys. cykli, po prawej z K-30-50 wytrzymałość 20 tys. cykli, przeznaczenie DVD-ROM.
Szukajcie solenoidów w starych korpusach Pentax-a od KM wstecz (bywają po dwa na korpus).[url=http://www.penta-club.ru/forum/index.php?app=core&module=attach§ion=attach&attach_rel_module=post&attach_id=307711]Obrazek[/url]

 

ares2k  Dołączył: 19 Lip 2008
ja kupilem ten zielony i podkowka z niego nie zdala egzaminu.
W moim k30 ten solenoid wyglada identycznie jak ten co kupilem jakby byly z jednego zrodla.
Wydaje mi sie sie ze tesolenoidy z zielonym plastikiem sa wadliwe.
Dzis znalazlem na angielskim ebay inny model solenoidu z bialym plastkiem. Jest on 3.5 raza drozszy od tego ziellonego.
Oto co pisze o tym modelu sprzedawca:
Original Alps - Matsushita micro solenoid plunger made in Japan used in K-r and K-x series cameras obtained from Colorado Service Center.

The only working replacement to fix costly aperture opening issue mostly found on: K-30 K-50 K-500 K-S1 K-S2 models due to bad and sticky Chinese made solenoid which will fail sooner or later for good.

This part is not the cheaper green PET type made by several Chinese manufacturers with a little higher voltage requirement and inferior metal parts

- Modifications like sanding or lubricating the green solenoid will only last for a while.
- Buying another green solenoid will defer the issue temporarily.

If you want to get the job done right for the first time, this is the part you need. Compare the price from Pentax service with this DIY solution.

Thanks and good luck on your repairs!

[ Dodano: 2018-11-17, 20:25 ]
tutaj link do tego solenoidu
https://www.ebay.co.uk/it...NTtR:rk:12:pf:0
 

Sid Gotama  Dołączył: 10 Paź 2013
@ares2k, Skoro kupiłeś zielony, to potwierdziłeś to co pisał boR. Te które mam wymontowane z k30/50 też są takie same, niestety nie pamiętam jakie wyglądały te wyciągnięte z "trupków"

https://www.ebay.co.uk/it...NTtR:rk:12:pf:0
Za takie pieniądze to kupisz mnóstwo trupków, ja od jednego z forumowiczów kupowałem chyba po 10 zł czy 15 zł za sztukę. Wejdź na giełdę pentaxa na fb i daj ogłoszenie. Moim zdaniem taki wyciągnięty własnoręczne, jest pewniejszy niż ten z bajecznym opisem za 60$
 

komtur  Dołączył: 04 Cze 2008
Ciekawe więc czemu Ricoh nie stosuje w budżetowych modelach tego lepszego solenoidu? Dawniej mogli, a od K-30 już nie mogą? Nie chcę myśleć, że to metoda na cięcie kosztów produkcji... Chyba, że po prostu nie ma na rynku takich "lepszych" i wszystkie nowe solenoidy są tak na prawdę mniej trwałe. Stosowanie sterowania silnikiem (jak w droższych modelach) się pewnie nie opłaca. A może w przyszłości w ogóle zrezygnują z mechanicznego sterowania z body?
 

Sid Gotama  Dołączył: 10 Paź 2013
Mam rozebranego K10 i tam jest ten lepszy, w poniedziałek może zajrzę do MZ (jak mnie leń opuści)
 

Color  Dołączył: 09 Mar 2015
komtur napisał/a:
Ciekawe więc czemu Ricoh nie stosuje w budżetowych modelach tego lepszego solenoidu?

Bo ne wie, że jest do d..y? Nie wierzę w złą wolę producenta. Myślę, że to błąd w wyborze dostawców części...
Może związali się jakimś kontraktem czy jak? Nie wiem... Ciężko uwierzyć, że celowo zaoszczędzili 0,025 USD na każdej sztuce po to, żeby większość użytkowników wieszała na nich psy....
 

ares2k  Dołączył: 19 Lip 2008
moim zdaniem to dostawca czesci postanowil poczynic jakies oszczednosci i wyszla klapa dla pentaxa. Byc moze zastosoeali gorszy stop metalu na podkowke i mysleli ze to da rade.
Jak mi moja k30 padnie to kupie mz50 wygrzebie lepszy zolenoid zamontuje do mojej k30 i sprzedam ja zeby miec czyste sumienie.
 

komtur  Dołączył: 04 Cze 2008
Color napisał/a:
Bo ne wie, że jest do d..y? Nie wierzę w złą wolę producenta.

Też nie chcę wierzyć w złą wolę. Ale jestem przekonany, że wiedzą o wtopie z tymi solenoidami. To zbyt powszechnie znany problem. Dotyczył K-30, K-50 i pewnie jest / będzie (oby nie) to samo z K-70... Raczej o tym słyszeli. Możliwe, że nie mieli wyjścia i z jakiegoś powodu stosowali ten podzespół... Może zrobią jak chyba Nikon - z modeli budżetowych zniknie sterowanie mechaniczne (razem z nim ten paskudny solenoid), zostanie w tych "poważniejszych", z silnikiem. Tylko potrzebne nowe obiektywy...
 

Kerebron  Dołączył: 10 Mar 2016
Było już sto razy wałkowane. Firmy, które są dostawcami tych elementów (np. Matsushita), też same ich nie produkują, tylko mają podwykonawców. To właśnie niektórzy z nich zmienili sposób wykonania części. Najwyraźniej mieściło się to w wymaganej specyfikacji zamówienia.
 
Benekgrid  Dołączył: 21 Lis 2018
Witam

czy mz-30 nadaje się na dawcę ?? i z jakich modeli można wymontować ten solenoid ?
 
piotrasss  Dołączył: 06 Sie 2015
u mnie chyba też ten problem sie pojawił :-( :-( :-( przebieg prawdopodobnie 6500 co nadaję się na kawce K10 ?? k20?
 

fuen  Dołączył: 13 Lis 2012
Na pewno na dawcę nie nadaje się MZ-10, kolejne 15 złotych w kosz. MZ-5- jest spoko :-)
 

fuen  Dołączył: 13 Lis 2012
Zebrałem się na odwagę i zabrałem za wymianę. Dotarłem do śrubki trzymającej solenoid i pyk - końcówka wkrętaka została w śrubce. Przerwa do poniedziałku.
 

Rivelv  Dołączył: 17 Sie 2008
a to Ci wkrętaki :-)
 

fuen  Dołączył: 13 Lis 2012
Odkręciłem i mam dylemat: wymieniać cały solenoid na ten z eMZetki czy może wystarczy wymienić samą część ruchomą?

Przy okazji spostrzeżenie na temat jakości pracy serwisantów z serwisu, który mi robił naprawy gwarancyjne: jest źle - jedna luzem pałętająca się uszczelka nie wiem skąd pod górną częścią obudowy, kilka uszczelek założonych byle jak.
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
fuen, z tego co ludzie tu pisali, to lepiej wymieniać całość.
 

fuen  Dołączył: 13 Lis 2012
Taką muzyczkę do pracy...
https://www.youtube.com/watch?v=FNRKodulVBQ

Tak ładnie, jak Filipinka, która robiła mój aparat, to ja lutować nie umiem :-D
 

galex  Dołączył: 02 Cze 2006
1h 13 m - starczy?
:-)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach