mariuszelectro  Dołączył: 08 Mar 2014
Zmiana sprzętu na co ? Prośba o radę.
Witam. Jako były posiadacz sprzętu K50 następnie K3 , proszę o pomoc w wyborze.
Zacznę od tego co mi się podobało w poprzednikach w K50 znakomita jakość , lepsza niż z k3....
Niższa waga k50, oba sprzęty używałem z 18-135WR. Na plus uszczelnienia, wizjer, duża żywotność baterii,
bardzo dobre wykonanie sprzętu.
Co mi się nie podobało to fakt obu aparatach nie było lub nie umiałem ustawić następujących rzeczy:
1) Wskaźnik niedoświetlenia/ prześwietlenia w wizjerze, tzn ile brakuje do optimum ( przy kręceniu pokretłmi)
tam gdzie się była np poziomica (nie wiedziałem w którą stronę kręcić pokrętłami ......
2) nie potrafiłem ustawić aparatów w taki tryb aby ustawić zakres czułości np 100-800 i min czasu naświetlania, aparat ustawiały automatycznie i w kolejności najpierw zmienia migawkę,przesłonę , a później podbija czułość (przykład) . Zawsze było coś losowego co musiałem ręcznie korygować..... w każdym razie próbowałem różnych rzeczy bez zadowalającego skutku......
jakość filmu b.słaba i bateria wciągana na maksa w trybie LV.

Chce teraz kupić nowy który jest lżejszy i również uszczelniony (może być bez wymiennej optyki)
Zastanawiam się nad m43 od lumiksa np G80 z zoom 14-140....
Bo jest jżejszy ma dobry wizjer i nagrywa 4K ze stabilizacja.
Nie wiem jak z ustawieniami i innymi wadami które wymieniłem u pentax.....
Prawdopodobnie rownież jakość zdjęć będzie o wiele gorsza, tylko jak bardzo?
W pentax używałem ISO nawet 6400..... i robiłem wyłącznie jpeg.
Bateria pewnie tez szybko się wyczerpuje......
może macie inne propozycje.....
Fotografuje amatorsko i mało, głównie wycieczki.
Niestety zauważałem różnice w szumach pomiędzy k50 a k3 na korzyść K50.....
Chciałbym też mieć opcje automatycznego przesyłania zdjęć z aparatu do telefonu z opcja geotagowania z telefonu.
Fotografuje we wnętrzach (bez lampy) i na zewnątrz, czasem jest mało światła.......
chciałbym tez nagrywać krótkie filmiki 4K (kilkanaście sekund)

Ew zastanawiam się nad K70..... + IPhone do filmowania 4K...... (mam)
Albo inny aparat plus tel do filmowania.

Proszę o poradę, zależy mi na zmniejszeniu masy głównie, przy zachowaniu kompromisów jakościowych.
Cena do 4 tys może być używany, ale bardzo mało.
Dziękuje za konstruktywne rady.
Pozdrawiam.
 

Misztu  Dołączył: 19 Mar 2007
Może Pentax KP? Najnowocześniejszy aparat APSC w systemie.
Typowo dla Pentaksa - nacisk na aparat ;) Filmowanie pewnie takie samo jak w K50.

 
rychu  Dołączył: 08 Paź 2006
mariuszelectro, jakość bez kompromisów = KP
 

pszczołowaty  Dołączył: 07 Gru 2009
mariuszelectro, mocno zastanawialbym się nad Twoim miejscu czy ma to być lustro, jeśli chcesz zmniejszyć znacznie wielkość i wagę :-/
 
Kot72  Dołączył: 15 Paź 2014
Cytat
Wskaźnik niedoświetlenia/ prześwietlenia w wizjerze, tzn ile brakuje do optimum ( przy kręceniu pokretłmi)


Możesz to rozwinąć ? Chyba w każdym body jest w wizjerze drabinka ekspozycji .
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
mariuszelectro napisał/a:
1) Wskaźnik niedoświetlenia/ prześwietlenia w wizjerze, tzn ile brakuje do optimum ( przy kręceniu pokretłmi)
tam gdzie się była np poziomica (nie wiedziałem w którą stronę kręcić pokrętłami ......

Przy włączonej poziomicy wyświetla wartość prześwietlenia, ze znakiem plus, lub niedoświetlenia ze znakiem minus.
mariuszelectro napisał/a:
2) nie potrafiłem ustawić aparatów w taki tryb aby ustawić zakres czułości np 100-800 i min czasu naświetlania, aparat ustawiały automatycznie i w kolejności najpierw zmienia migawkę,przesłonę , a później podbija czułość (przykład)

Tv z AutoISO.
 

pszczołowaty  Dołączył: 07 Gru 2009
mariuszelectro napisał/a:
Zastanawiam się nad m43 od lumiksa np G80 z zoom 14-140....

jeżeli zależy Ci na wysokim iso np. 6400 to jednak APSC ( P, F, S, C ) z Twojego postu nie da się polecić idealnego aparatu, chociaż cenę zakupu, którą podajesz... kto wie

[ Dodano: 2019-01-30, 15:10 ]
mariuszelectro napisał/a:
Niestety zauważałem różnice w szumach pomiędzy k50 a k3 na korzyść K50.....

coś chyba źle patrzysz ;)

nie lubię takiego porównywania
https://www.dpreview.com/...472567666422823
 
Kot72  Dołączył: 15 Paź 2014
No przecież gość pisze że robił w jpeg . W jpegach z K-50 obrazek gładszy . Widać K-3 nie odszumia tak mocno .
 
mariuszelectro  Dołączył: 08 Mar 2014
Dziękuje za wszyskie odpowiedzi,
Nie musi być lustro, zdaje sobie sprawę iż to ciężkie rozwiązanie.
Dlatego rozglądam się za kompaktem, hybrydą, lub bezlustrem.
Chciałbym aby aparat umożliwiał to co opisałem w pierwszym poście.
Odnośnie wskaźnika expozycji to wiem iż jest, ale jakoś nie rozumiałem jak działa albo co.....
Pamiętacie taki aparat jak zenit TTL tam była taka wskazówka co wyświetlała +/- oraz O jak był ok .
Albo wersja XP z dwoma diodami.....
U mnie w pentaxach to nie działało, albo coś źle było, albo niedostatecznie rozumiałem o co chodzi
Co do automatycznego ustawiania expozycji wg np dwóch parametrów i aby kolejne były dobierane z zakresu, to niestety nie umiałem to ustawić tak jak chciałem, owszem definowałem sobie widełki np ISO i przypisywałbym to sobie swoich definiowanych ustawień na różnych programach priorytetowych....,
Ale zawsze coś i tak musiałem kręcić kółkami aby zmienić, bo np tak ustawił czas expozycji iż zdjęcie byłoby poruszone ( do tego był mi potrzebny wskaźnik ekspozycji), ale to już przeszłość...
Być może coś źle zdefiniowałbym, (przeczytałem instrukcję) .......
Co mi możecie polecić, wg kryteriów co napisałem w pierwszym poście ?
 
juzer  Dołączył: 10 Kwi 2016
RX100 III, RX1R (I, II...)
 

Kuba Nowak  Dołączył: 12 Maj 2010
Możesz spróbować panasonica LX100 II, albo canona G1 X III- ma większą matrycę, ale nie ma 4K.
Szukasz trudnego kompromisu. Też próbuję różnych pomysłów, teraz używam równolegle sony a5000, ale najbardziej odpowiada mi ergonomia i obrazek z Pentax'a.
 

cube007  Dołączył: 12 Mar 2009
Żaden z wymienionych wyżej aparatów, nie pokazuje, w którą stronę kręcić kółkami...

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach