rychu  Dołączył: 08 Paź 2006
fotonyf, fajny, a z tą kropką czadowy ;-)
 

fotonyf  Dołączył: 24 Kwi 2006
gawain74 napisał/a:
fotonyf
Bardzo ładnie wyszło :-B i Mars jako bonus

Na Marsa musiałem trochę poczekać.
Wcześniej zrobiłem serię Księżyca, ale ze względu na warunki, robiłem w ciemno (w całym tego słowa znaczeniu :-) ) i dopiero następnego dnia zobaczyłem efekty.
A szkoda, bo korygując na bieżąco, mogło wyjść lepiej...
rychu napisał/a:

fotonyf, fajny, a z tą kropką czadowy ;-)

rychu, nie przesadzaj, zupełnie średni, jeszcze pomyślę, że coś ode mnie chcesz :-D
 
gawain74  Dołączył: 04 Cze 2011
Łańcuch Markariana - galaktyki w gwiazdozbiorze Panny, każda z nich liczy miliardy gwiazd
8.04.2018
ED80 (ogniskowa 600mm) / Pentax K3
96 x 30 sek
ISO 3200
[img]Łańcuch Markariana by Roman Szuster, on Flickr[/img]
 

Marooned  Dołączył: 14 Paź 2006
Krwawy Księżyc nawiedził zachodnie rejony. Ktoś przygotował sympatyczną animację z tego wydarzenia:
https://imgur.com/gallery/I0Ub8Uw
 

fotonyf  Dołączył: 24 Kwi 2006
U mnie była gruba warstwa chmur.
Zero szans.
Ale nawet gdyby była pogoda, to takiego ładnego pokazu nie umiałbym zrobić....
 

kazio  Dołączył: 31 Paź 2011
U mnie tak samo, od około 2 w nocy przyszły chmury i do teraz są :-(
A planowałem wyjazd gdzieś w góry, powyżej chmur, np. na Babią, ciekawe jak tam było
 
gawain74  Dołączył: 04 Cze 2011
U mnie pogodna noc utrzymała się do północy. Zaplanowaną miałem sesję z architekturą w tle na konkretne godziny, niestety nic z tego nie wyszło.
https://www.photoephemeris.com/ ,świetne narzędzie do planowania sesji wschodów i zachodów Księżyca/Słońca na tle architektury, gór itp.
Pogodnych nocy zimą, podobnie jak przed rokiem bardzo mało.
Jesienią fotografowałem gromadę gwiazd Plejady. Chciałem "dopalić" drugie tyle klatek, ale jak dotąd nie było okazji i raczej tym sezonie już nie będzie.
Pentax K3 / Pentax M135mm 3,5@6,5
26 x 120 sek, ISO 800
5.10.2018
Plejady 135mm by Roman Szuster, on Flickr
 
Piotrek K  Dołączył: 16 Lis 2009
Chciałem zapytać, czy najprostszy montaż z silnikiem (EQ2) pozwoli wydłużyć czasy z lekką lustrzanką i raczej krótkim obiektywem np. 4-krotnie w stosunku do statywu (aparat do 1 kg - np. K-r i M28/2.8, lub A 50/1.7) Córka męczy mnie o teleskop, a o ile będzie do niego jakieś dodatkowe zastosowanie, to rosną szansę, że będzie używany, a nie kurzyć się w kącie po pierwszym entuzjazmie.
 
gawain74  Dołączył: 04 Cze 2011
Za minimum do astrofoto z prowadzeniem, uważa się montaż klasy EQ3, ale myślę, że na krótkich ogniskowych jak piszesz da się i na EQ2, chociaż żadnych zdjęć popełnionych tym montażem jeszcze nie widziałem :)
 

bbartlomiej  Dołączył: 10 Wrz 2007
gawain74, Piękne! :-B
 
Piotrek K  Dołączył: 16 Lis 2009
Dziękuję, coraz więcej wskazuje, że będę próbował:)
 
gawain74  Dołączył: 04 Cze 2011
Dodam tylko, że montaże EQ3 i EQ5 są stworzone pod małe teleskopy.
Ale do astrofotografii długoczasowej z wykorzystaniem obiektywów do 200mm, zupełnie wystarczą, małe, mobilne platformy paralaktyczne, które można zainstalować na statywie foto. Jest w czym wybierać np: Vixen Polarie, Ioptron Sky Tracker. Cena niewiele wyższa od Pentaxowego modułu astrotracker, ale możliwości takiego Ioptrona duże większe.
Sam chętnie nabyłbym taki mini montażyk, który można schować do plecaka i w czystym górskim powietrzu sfotografować np: konstelację Oriona, który wydaje się stworzony do fotografowania go przy ogniskowej 35 mm :)
Niestety z tym zakupem muszę poczekać
 

Rivelv  Dołączył: 17 Sie 2008
gawain74, chyba mógłbyś jakieś lekcje dawać - jak to robić :)
 
gawain74  Dołączył: 04 Cze 2011
Rivelv napisał/a:
gawain74, chyba mógłbyś jakieś lekcje dawać - jak to robić :)

Oooj mało wiem, zdjęcia są wielce niedoskonałe, ale fajne jest to, że to są moje własne fotografie na miarę moich możliwości, w pewnym sensie dotykam odległych zakątków kosmosu sprzętem wcale nie z kosmosu - w sensie finansowym :)
Zachęcam innych do takich prób, chętnie podzielę się moją skromną wiedzą
 

Rivelv  Dołączył: 17 Sie 2008
gawain74, no jakoś podziwiam - bo jak sam próbowałem robić gwiazdki
to przy czasie 120 sek. ciągle mi się pojawiały kreski nieostre a nie gwiazdki :-B
 
gawain74  Dołączył: 04 Cze 2011
Rivelv napisał/a:
gawain74 ...jak sam próbowałem robić gwiazdki
to przy czasie 120 sek. ciągle mi się pojawiały kreski nieostre a nie gwiazdki ...


Jakim montażem próbowałeś i na jakiej ogniskowej ?

Ja wszystkie zdjęcia długoczasowe wykonuję z balkonu, z którego nie widzę gwiazdy Polarnej więc ustawienie montażu za pomocą lunetki
biegunowej nie wchodzi w grę. Istnieje jednak metoda alternatywna i równie dokładna - Ustawienie montażu na biegun metodą dryfu.
Początkowo zabiera ona dużo czasu, ale jak się dojdzie do wprawy, to jest "moment"
Polecam obejrzeć ten tutorial
https://www.youtube.com/watch?v=kSI0BMAMMe8

Od siebie dodam tylko, że im dłuższa ogniskowa zastosowawana do metody dryfu, tym lepiej, również Im dłuższy czas naświetlania przy ustawianiu
biegun tym lepiej.
Na początku mojej zabawy z długim czasem naświetlania, około połowę klatek musiałem wyrzucić - niedokładność ustawienia biegun, plus inne czynniki jak wiatr powodowały że na jednym zdjęciu gwiazdki miałem punktowe, na innym lekko jajowate, albo wręcz pojechane tzw kreski
Teraz zdarza się, że 100 % klatek nadaje się do stackowania, żadna nie jest poruszona, ale nie zawsze tak jest.
 

Rivelv  Dołączył: 17 Sie 2008
eh no ja to manualnie ledwo co próbuje zrobić a tu widzę specjalny sprzęt do tego potrzebny :)
no i ja to zawsze jedna klatka jedno naświetlanie :) - chyba zacznę po prostu podziwiać innych prace :)
 
Piotrek K  Dołączył: 16 Lis 2009


Wrzucam wczorajszy księżyc dla rozruszania wątku (z prawdziwym astro czekam na akcesoria do teleskopu). Mieliśmy całe dwie godziny "superpełni" i sporo chmur więc w zdjęcia specjalnie się nie bawiłem. Pentax Q plus Tamron Adaptall SP 60 - 300 na 300 mm. Stack z 3 klatek.
 
Kot72  Dołączył: 15 Paź 2014
Rivelv, raczej przy szerokokątnym obiektywie nie powinieneś przekraczać 30 sek . Ja coś tam próbowałem rzeźbić jesienią ale na działce mam jednak spore zanieczyszczenie światłem .

Samyang 14 /2.8 na 2.8 iso1600 30s.

 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Kot72 napisał/a:
raczej przy szerokokątnym obiektywie nie powinieneś przekraczać 30 sek

Stosuje się zasadę 600 - maksymalny czas naświetlania to 600/ogniskowa.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach