smigacz74  Dołączył: 03 Paź 2017
Ryszard napisał/a:
Widocznie obiektywy dedykowane pod APS mają przygotowane odpowiednie profile dla pola obrazowego APS właśnie. Naświetlanie obiektywem APS "pełnej klatki" - na własną odpowiedzialność. Mnie to specjalnie nie dziwi.

plwk napisał/a:
Zgadza się, dla obiektywów DA, przy korpusie ustawionym na FF, profile nie są dostępne.


Zgadzam się ze wszystkim powyższym, tylko dlaczego po podpięciu obiektywu pod FF Pentaxa, na auto wykrywa, że pod pełną klatkę ale ani na ustawieniach auto ani na FF ani na APS-C profile te nie są dostępne, po podpięciu obiektywu DA - są, przynajmniej dla ustawienia APS-C.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
O jakich konkretnych obiektywach piszesz?
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
smigacz74, a jaki to obiektyw pod FF? Może jakiś stary model?
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Chyba tylko obiektywy FA, FA J, D FA i DA mogą mieć wpisany profil.
 

smigacz74  Dołączył: 03 Paź 2017
plwk, Ryszard, czekam na D FA 24-70 to przetestuję :-) tak się domyślałem, że starsze obiektywy nie mają wpisanych profili. Testowałem na Pentax F 35-135 i wszystkich A, które posiadam :-D Ale jak napisał Ryszard, podpinasz DA na własne ryzyko i nie ma profili dla FF, to dużo mi wyjaśnia ;-)

[ Dodano: 2019-08-31, 16:24 ]
D FA 24-70 działa. Wielkie i ciężkie. Tęsknię za moim DA* 16-50 :-D
 

Rivelv  Dołączył: 17 Sie 2008
czy ktoś może wie albo ma jakąś stronę czy inne pomoce
jakie są dokładnie różnice między Mark I a Mark II ??
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
 

Rivelv  Dołączył: 17 Sie 2008
Michu, dzieki. Ja to jednak gupi jestem

Ale wychodzi mi ze mark II nie dla mnie. Chyba lepiej sie sprawdzi wersja jeden.

Hehe zebym ja jeszcze mial tyle kasy :-)
 
topa  Dołączył: 24 Cze 2011
Witam
Żadko spędzam czas przed komputerem ale chętnie Podzielę się opinią na temat Pentax K-1.
Dzięki temu forum prawie 10 lat temu zmieniłem system z Nikona a używałem F70 i D90 na Pentax KR.
Był mniejszy lżejszy i miał fenomenalny stosunek jakości zdjęć do ceny.
W ramach poprawy autofokusa przesiadłem na K5. Którego po jakiś czasie uznałem za ideał jak dla amatora.
Paradoksalnie z ulubionymi ciężkimi obiektywami stały się Sigma 30 mm 1.4 i Sigma DG 70-200 2.8 II
Nigdy nie obrabiałem zdjęć, a strzelam tylko w JPG to po zakupie K-1 zauważyłem
- problem z przepałem na zdjęciach co nie występowało k-5 nawet przy lekkiej ekspozycji na +
- słabo akceptowalny kolor jasnozielony jest zbyt jaskrawy i wydaje się mało realistyczny.

Po miesiącu focenia i ponownym porównaniu dziś z pewnością wybrał bym Pentax K-1 mark II.
Używając raw i korekcji przy zapisie do jpg mozna to zmienic, ale jedni wolą siedzieć przed kompem a inni używać życia. :)))))))
Mimo tego że Pentax K-1 to ciężki aparat ale dostarczył dużo frajdy z wykorzystania obiektywów serii A zawłaszcza mało lubianej 135/2.8 Pantax-A
Zastanawiałem się mocono nad zmiana systemu i aparatu na Canon D5 mark II ale po wypożyczeniu aparatu K-1 z podpiętym obiektywem A35-105 miał minimalną przewagę.

Chyba do największych wad tego aparatu zaliczam wagę gabaryty i brak szkła systemowego 85 mm.
Niestety też wbrew opinii z pentaxforums sigma DE stwierdziła że nie może zdziałać w sprawie softu i kompatybilności dla K-1.
Bardzo chętnie zapoznam się z opinią i innych zwłaszcza krytyczną.
W podsumowaniu napiszę że chyba najwięcej ciekawych zdjęć dostarczył mi KR
Pozdrawiam ........
 
mrnobody1  Dołączył: 04 Maj 2016
tak apropo własnie wchodzi systemowa 85 na rynek....
 
teta  Dołączył: 28 Kwi 2006
Tylko ta cena wybiega nieco w przyszłość :-|
 
rychu  Dołączył: 08 Paź 2006
teta napisał/a:
Tylko ta cena wybiega nieco w przyszłość :-|

raczej w kosmos ;-)
 

foto  Dołączył: 03 Maj 2013
topa, robię tylko w RAW i nawet nie sprawdzałem co się dzieje w JPG, trochę mnie to dziwi, w wolnej chwili sprawdzę . Moje spostrzeżenia po czterech latach użytkowania są takie, K-1 to potężne narzędzie fotograficzne, wcale nie takie duże i ciężkie. ;-)
 
topa  Dołączył: 24 Cze 2011
Pentax K1 jpg
Witaj foto
Udało się sprawdzić jakość jpg z jasno zielonym kolorem liści i traw.

Skorygowałem balans bieli.
Zmniejszyłem wyostrzanie -2
Kontrast
 

foto  Dołączył: 03 Maj 2013
Re: Pentax K1 jpg
topa napisał/a:
Witaj foto
Udało się sprawdzić jakość jpg z jasno zielonym kolorem liści i traw.

Skorygowałem balans bieli.
Zmniejszyłem wyostrzanie -2
Kontrast


Jeszcze nie, ale jak sprawdzę odezwę się

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach