Bubsztyk  Dołączył: 07.01.2014
Cytuj
krzyc sur napisał/a:


Hummm to zależy, ogólnie mało drukuję a jak już to bezpośrednio z DT, można spróbować z Gimpa lub/i zakupić komercyjny TurboPrint, ma dość rozbudowany sterownik (w Linuksie możesz mieć kilka sterowników do jednego urządzenia)m ,można spróbować DigiCam z kreatorem wydruku


Dzięki za podpowiedź, jeszcze trochę muszę się pobawić różnymi programami i wtedy podejmę decyzję o pełnej migracji na linuksa.
 
kishon  Dołączył: 19.10.2014
Cytuj
Witam, zainstalowałem sobie Darktable 2.6.2 na Ubuntu 16.04 i pojawił sie problem z otwieraniem zdjęć z dodatkowych dysków. W starej wersji DT wszystko działało jak trzeba. Może ktoś miał podobny problem i wie jak go rozwiązać?
Będę wdzięczny za wszelkie porady.
 
krzyc sur  Dołączył: 10.10.2018
Cytuj
kishon napisał/a:
Witam, zainstalowałem sobie Darktable 2.6.2 na Ubuntu 16.04 i pojawił sie problem z otwieraniem zdjęć z dodatkowych dysków. W starej wersji DT wszystko działało jak trzeba. Może ktoś miał podobny problem i wie jak go rozwiązać?
Będę wdzięczny za wszelkie porady.


Witam, a te dodatkowe dyski są automatycznie montowane przy starcie sytemu? U mnie (Mint 19.2), DT czyta obojętnie czy dysku,pena,czy czytnika SD
 

pe72  Dołączył: 13.10.2010
Cytuj
U mnie też czyta (Mint 19.2). Może to nie jest problem z DT?
 
Zbyma72age  Dołączył: 22.04.2008
Cytuj
Bubsztyk napisał/a:
Mam wersję 5.7, ale nie udało mi się go odpalić. Tzn instalacja przebiega poprawnie, uruchamiam i program się zawiesza, nie można nic zrobić. Po kilku próbach sobie odpuściłem.


Problem pojawił się również w moim przypadku, ale zainstalowana wersja:
darktable-2.7.0+1859~gce84aeff9-win64.exe
działa poprawnie.
 
Zbyma72age  Dołączył: 22.04.2008
Darktable 2.7 - nowy Korektor tonów Cytuj
Aurélien Pierre połączył do Darktable w dniu 22 września 2019r, nowy moduł ciemni Korektor tonów, nad którym pracował przez większą część tego roku. Moduł jest kolejnym podejściem do dzielenia jasności na strefy (czerni, cienie, tonów średnich itp.) i dostosowywania ich wybiórczo.

Poradnik jak zawsze w formacie pdf.

https://1drv.ms/b/s!Ao2sT6WskMABgvxStaycHepolwrx7A?e=2lzXmz
 
Zbyma72age  Dołączył: 22.04.2008
Wydano Darktable 3.0.0rc0 Cytuj
https://github.com/darktable-org/darktable/blob/master/RELEASE_NOTES.md
https://discuss.pixls.us/t/darktable-3-0-0rc0-released/14722
Wydano Darktable 3.0.0rc0
4 listopada

z dumą ogłaszamy pierwszego kandydata do wydania w nadchodzącej serii 3.0 Darktable 3.0.0rc0 !
Wersja github jest dostępna tutaj:
https://github.com/darktable-org/darktable/releases/tag/release-3.0.0rc0
https://github.com/darktable-org/darktable/releases/download/release-3.0.0rc0/darktable-3.0.0.rc0.dmg
https://github.com/darktable-org/darktable/releases/download/release-3.0.0rc0/darktable-3.0.0.rc0.tar.xz
https://github.com/darktable-org/darktable/releases/download/release-3.0.0rc0/darktable-3.0.0rc0-win64.exe

jak zawsze, nie używaj automatycznie generowanego pliku tar dostarczonego przez github, ale tylko nasz plik tar.xz sumy kontrolne to:

$ sha256sum darktable-3.0.0rc0.tar.xz
272d813ee2ba6d34ec527b1650c04f657bce31bf4fe590e21ee6e8b6729f86a4 darktable-3.0.0rc0.tar.xz
$ sha256sum darktable-3.0.0.rc0.dmg
bd52ed13c8324f57d63dd2cd6f7ed03a9f719b8cb334dc5f4881c791f92c1eda darktable-3.0.0.rc0.dmg
$ sha256sum darktable-3.0.0rc0.exe
ef0692886f6c855308fc754d010745d8b4857e35a0b87daa1370afe1e9b1455a darktable-3.0.0rc0.exe

aktualizując z obecnie stabilnej serii 2.6.x, pamiętaj, że twoje zmiany zostaną zachowane podczas tego procesu, ale nie będzie już możliwe obniżenie wersji z 3.0 do 2.6.x.
Ważna uwaga: aby upewnić się, że Darktable może nadal obsługiwać format plików RAW dla twojego aparatu, przeczytaj ten post
https://discuss.pixls.us/t/raw-samples-wanted/5420?u=lebedevri,
w jaki sposób / jakie nieprzetworzone próbki możesz wnieść, aby upewnić się, że mamy pełny zestaw próbek RAW dla twojego aparatu na licencji CC0!
• Prawie 3 tysiące zatwierdzeń do darktable+rawspeed od 2.6
• Obsługiwanych 553 wniosków
• 66 problemów zamkniętych
• Zaktualizowana instrukcja obsługi już wkrótce ™

Z tych dużych
• Pełna przeróbka GUI Gtk / CSS. Cały GUI jest teraz w pełni kontrolowany przez reguły CSS. W kodzie Gtk C. nie ma już rozmiaru, koloru ani pozycji. To sprawia, że cały GUI jest użyteczny.
• Ta wersja ma inny motyw:
o darktable: domyślny motyw
o darktable-elegant: bardziej zagęszczone czcionki najlepsze wrażenia, jeśli zainstalowana jest czcionka Roboto
o ikony darktable: równie eleganckie, z ikonami IOP, które najlepiej działają po zainstalowaniu czcionki Roboto
o darktable-elegant-grey: jak wyżej, ale szary zamiast ciemnego
o darktable-icons-grey: jak wyżej, ale szary zamiast ciemnego
Pamiętaj, że wymaga to Gtk 3.22 lub nowszej do poprawnego działania.
• color picker - Selektor kolorów w modułach mieszania, krzywej tonalnej, stref kolorów i wypełnienia światła pozwala teraz wybrać obszar, przytrzymując klawisz Ctrl + kliknięcie na nim.
• Dodaj obsługę cofania / ponawiania w lighttable dla tagów, kolorowych etykiet, oceny, metadanych, usuniętego stosu historii, wklejonego stosu historii i zastosowanego stylu.

WAŻNE: Ponieważ Ctrl-z jest powszechnie używany do cofania / ponawiania, to jest to, co jest używane w stół podświetlany. Jest to sprzeczne z poprzednim Ctrl-z, który został przypisany do podglądu z punktem ostrości. Podgląd (wcześniej z) i podgląd z wykrywaniem ostrości (wcześniej Ctrl-z) są teraz przypisane odpowiednio do w i Ctrl-w.
• Nowy widok osi czasu został wprowadzony do stół podświetlany.
• Dodano nowy tryb do stół podświetlany ‘culling’ zbieranie. Wyświetla stałą liczbę kolejnych zdjęć, zaczynając od pierwszego wybranego obrazu i pozwala je przesuwać i powiększać. Można nim poruszać za pomocą kółka myszy i klawiatury, a liczbę wyświetlanych obrazów można ustawić za pomocą wpisu na dole.
• Dokonano dość obszernego przepisania stół podświetlany, aby radykalnie poprawić ogólną wydajność. Dotyczy to również taśmy filmowej, która również otrzymała duże przepisanie z tych samych powodów. Stół oświetlany można teraz stosować na monitorach 4K i 5K.
• Dodaj nowe wsparcie dla maski rastrowej. Jest to kopia maski parametrycznej, która jest stabilna podczas całego potoku pikseli.
• Moduły można teraz zamawiać ponownie za pomocą Ctrl + Shift + drag.

WAŻNE PROSZĘ PRZECZYTAĆ:
Zauważ, że to NIE jest zmiana kolejności GUI, ale zmiana kolejności pikseli. Jeśli nie znasz kolejności pikseli i faktycznej jakości, która może wynikać ze zmiany wartości domyślnej, nie zmieniaj kolejności.
Domyślna kolejność została ustawiona tak, aby dawać najlepszy wynik przez większość czasu i nigdy nie będzie po złej stronie.
• Moduł stref kolorów wyświetla teraz histogram oparty na kanale „wybierz według” i wyświetla wybrany zakres, jeśli próbnik kolorów jest w trybie obszaru. Działa teraz jak krzywa tonalna (ale pozioma), ma dwa tryby edycji: edycja według obszaru jest tym pierwszym, jeśli nie zaznaczone, węzły można edytować jak na krzywej tonalnej, usuwanie działa tylko kliknięciem prawym przyciskiem myszy, gdy nie jest w edycji tryb obszarowy. Dodano nowy tryb procesu: pierwszy jest gładki, nowy jest silny. Dodano metodę interpolacji, która pozwala wybierać różne typy krzywych. Selektor kolorów pozwala wybierać według obszaru za pomocą Ctrl + kliknięcie. Dodano nowy próbnik kolorów, który tworzy krzywą na podstawie obszaru wybranego z obrazu. Po naciśnięciu skrótu „przesuń i powiększ podczas edycji masek” obszar rysowania można teraz powiększyć.
• Nowy moduł Filmic RGB. Ten moduł został zaprojektowany, aby zastąpić krzywą bazową, cienie i światła. Nowy moduł filmowy rgb zastępuje stary wprowadzony w 2.6.2 i powinien być łatwiejszy w użyciu i zmniejszy przebarwienia. Stary moduł filmowy jest już przestarzały i nie można go używać w nowych rozwiązaniach.
• Nowy modułowy korektor tonów, który zapewnia łatwy i bezpieczny sposób dostosowywania tonów w różnych obszarach obrazu. Moduł jest wyposażony w 9 elementów sterujących, od czarnych po lustrzane. Możliwe jest dostosowanie każdego obszaru za pomocą slajdów, krzywych lub bezpośrednio nad obrazem za pomocą kontrolowanego próbnika.

Nowe funkcje i zmiany
• Nowy moduł do obsługi transformacji 3D Lut (obsługiwane są pliki PNG Hald-CLUT i Cube).
• Wiele zmian w profilach odszumiania. Transformacja stabilizacji wariancji uległa zmianie, umożliwiając dokładniejszą kontrolę odszumiania. W szczególności możliwe jest lepsze odszumianie cieni i poprawienie color casts rzutów kolorów, które mogą wystąpić w cieniach. Ta zmiana głównie poprawia odszumianie obrazów o wysokiej ISO. non-local means mode Tryb środków nielokalnych ma 2 nowe opcje: opcję rozproszenia strefy wyszukiwania oraz opcję kontrolowania ilości szczegółów, które należy zachować. Ponadto dodano jeden tryb „auto” zarówno dla falek, jak i dla non-local means mode. Ten tryb podaje niektóre parametry z użytego profilu. Domyślne wartości suwaków są również zmieniane dynamicznie w ten sam sposób. W związku z tym użytkownik, który chce odszumiać jednym kliknięciem, może aktywować moduł i od razu uzyskać dobry kompromis między wygładzaniem szumu a zachowaniem szczegółów. Tryby automatyczne pozwalają użytkownikowi tworzyć własne ustawienia wstępne, które dostosowują się do różnych ISO. Wreszcie formanty profilowane odszumiania mają teraz miękkie granice, co oznacza, że użytkownicy mogą wprowadzać wartości poza widocznymi granicami za pomocą klawiatury, jeśli to konieczne.
• Nowy profil „profil histogramu” został dodany do tego samego wyskakującego okienka, który jest odporny na zakłócenia w ciemni. Kontroluje przestrzeń kolorów histogramu, próbnika kolorów i sprawdzania prześwietlenia. Gdy aktywne są testy gamut lub softproof, histogram i próbnik kolorów używają profilu softproof, w przeciwnym razie używają profilu histogramu. Kontrola Prześwietleń zawsze korzysta z profilu histogramu.
• Nowy moduł „profil roboczy” został dodany do modułu profilu kolorów wejściowych. Teraz moduły RGB między wejściowymi i wyjściowymi modułami profili kolorów będą działać z tym profilem.
• Nowy moduł próbnik kolorów został dodany do modułu mieszania obok istniejącego, który dostosowuje suwaki zakresu w oparciu o wybrany obszar z obrazu. Kliknij, aby dostosować suwak obrazu wejściowego, Ctrl + kliknij, aby dopasować jeden obraz wyjściowy.
• Zmieniono nazwę modułu picasa na googlephoto i całkowicie przepisano, by obsługiwał nowy interfejs Google Photo API. Teraz znów można tworzyć albumy bezpośrednio z modułu eksportu.
• Nowe informacje o obrazie modułu, które można umieścić na dole lub na górze ciemni. Wyświetlane informacje można zmienić za pomocą preferencji. Ten moduł może zastąpić informacje o obrazie wyświetlane na histogramie.
• Moduł tagowania jest szybszy niż wcześniej i ma nowe funkcje. Najbardziej widoczna jest możliwość wyświetlania znaczników hierarchicznych w widoku drzewa. Dodano nowe polecenia (menu kontekstowe), aby ułatwić obsługę słownika tagów. Wprowadza również pojęcia prywatnych tagów (domyślnie nieeksportowanych), synonimów (w celu ułatwienia wyszukiwarkom) i kategorii (nieeksportowanych), może służyć jako pomocnik do uporządkowania tagów bez ich zanieczyszczania i / lub do zdefiniowania metadanych pasujących do twojego wymagania). Zgodnie z tymi nowymi funkcjami eksportowane metadane są teraz konfigurowane w module eksportu wybranego. Główne typy metadanych można ustawić jako wyeksportowane lub nie, ale można także zdefiniować określone metadane jeden po drugim, wypełnić dostępne informacje dt,
• Wiele optymalizacji kodu dla ścieżek CPU i SSE.
• Nowa preferencja rozszerzania / zwijania modułu ciemni, gdy jest on aktywowany / dezaktywowany.
• Moduł zbierania obsługuje pojedyncze kliknięcie, jeśli aktywowana jest odpowiednia nowa opcja.
• Moduł zbierania obsługuje wybór zakresu (dla liczb / dat) w trybie pojedynczego kliknięcia.
• Orientacja maski gradientu jest teraz wyraźnie wyświetlana za pomocą strzałki.
• Dodaj obsługę motywu i pozwól dynamicznie ładować motyw z preferencji.
• Moduł z podziałką ma lepszą dokładność podczas obliczania obrotu, aby uniknąć sporadycznego odwracania się gradientu.
• Upewnij się, że kod jądra OpenCL został ponownie skompilowany po zaktualizowaniu wersji sterownika.
• Dodaj selektory kolorów w module podzielonego tonowania.
• Dodaj selektory kolorów w module z podziałką.
• Dodaj próbnik kolorów do modułu znaku wodnego.
• Pozycje punktu wyboru koloru są zachowywane podczas edycji w module.
• Widok mapy powiększy obrazy wybranej kolekcji.
• Pokaz slajdów obsługuje zmianę opóźnienia między poszczególnymi obrazami.
• Pokaz slajdów rozpocznie się od wybranych zdjęć, jeśli takie istnieją.
• Pokaz slajdów będzie teraz bardziej responsywny podczas zmiany obrazu do tyłu i do przodu.
• Dodano nowy moduł „podstawowe dostosowania”. Umożliwia dostosowanie ekspozycji, kompresji podświetlenia, kontrastu, jasności i nasycenia. Posiada również funkcję automatyczną opartą na poziomach automatycznych Rawtherapee, która może działać na całym obrazie lub obszarze wybranym przez użytkownika. Zarówno kontrast, jak i funkcja auto używają środkowego szarego punktu, domyślne ustawienie to opiera się na profilu roboczym.
• Dodano nowy moduł „krzywa rgb”. Ma połączone i niezależne kanały RGB. Działa z przestrzenią kolorów rgb wybraną w profilu roboczym. Krzywe i histogram mogą być wyświetlane przy użyciu profilu roboczego lub mogą być skalowane do 50% szarości. Selektor kolorów pozwala wybierać według obszaru za pomocą Ctrl + kliknięcie. Drugi próbnik kolorów dodaje 4 węzły do krzywej w oparciu o obszar wybrany z obrazu: min., Średni, środkowy, maks. Po naciśnięciu skrótu „przesuń i powiększ podczas edycji masek” obszar rysowania można powiększyć. Można wybrać różne typy krzywych.
• Dodano nowy moduł „poziomy rgb”. Ma połączone i niezależne kanały, opcję zachowania kolorów i jest natywnym RGB.
• Tekst wyszukiwania został dodany do grup modułów w ciemni. Ma opcję konfiguracji, aby wyświetlać tylko grupy modułów, tylko szukany tekst lub oba. Moduły są wyszukiwane według nazwy (zlokalizowane).
Jeśli wyświetlany jest tylko tekst wyszukiwania, aktywne moduły potoku są wyświetlane, gdy tekst wyszukiwania jest pusty. Skrót ciemni można ustawić tak, aby skupiał się na polu wyszukiwania.
• Okno podglądu zostało dodane do ciemni, która wyświetla edytowany obraz w osobnym oknie.
• Dodano nową opcję „pomiń” do ustawienia „w konflikcie” w module eksportu, która pomija eksport, jeśli plik już istnieje.
• Pozwól na zmianę klonowania / leczenia i rozmycia / koloru algorytmu w module retuszu.
• Dodano okno przyspieszenia, aby podsumować wszystkie dostępne skróty i akcje myszy dostępne w bieżącym kontekście.
• Dodano dynamiczne skróty do suwaków modułu ciemni. Pozwalają one zmieniać wartości suwaka za pomocą przyspieszenia + przewijania myszy.
• Dodaj funkcję powiększania i przesuwania do pełnego podświetlanego podglądu.

Poprawki błędów
• Obsługa próbnika kolorów została naprawiona przez całkowite przepisanie. Powinien teraz dawać prawidłowe wartości we wszystkich przypadkach.
• Napraw prześwietlony wyświetlacz.
• Nie wyłączaj SSL dla modułów pamięci.
• Naprawiono długotrwały błąd zniekształcenia maski w module Liquify. Było to widoczne, gdy zastosowano maskę wraz z aktywowanym modułem korekcji perspektywy.
• Błąd maski zniekształca się podczas kadrowania i obracania, a pewien kąt został naprawiony.
• Napraw kadrowanie ręczne w module korekcji perspektywy, gdy nie jest w orientacji domyślnej.
• Zmiana daty / godziny jest teraz zapisywana w XMP. Dzięki temu usunięcie obrazu i ponowne załadowanie spowoduje zmianę.
• Napraw orientację, aby obsługiwać wszystkie przypadki ujawnione w tych przykładach: https://github.com/recurser/exif-orientation-examples
• Zachowaj stany paneli dla każdego trybu podświetlanego stołu.
• Napraw kadrowanie i obracanie oraz orientację w importerze lightroom.

Lua
• Wyświetlany obraz w widoku ciemni można teraz zmienić
• Widoczność panelu GUI można teraz sprawdzać i zmieniać
• Zestaw narzędzi widoku Lighttable (filtr oceniający, komparator oceniający, pole sortowania i kierunek sortowania) można teraz zmienić
• Układ Lighttable i poziom powiększenia można teraz zmienić
• Wszystkie obrazy zawierające określony znacznik można wyszukiwać i zwracać

Zmieniono zależności
• CMake 3.10 jest teraz wymagany
• Wymagany jest teraz OpenMP 4.0 (zależność opcjonalna)

Zmiany RawSpeed

Zmieniono zależności
• CMake 3.10 jest teraz wymagany
• Pugixml 1.8 jest teraz wymagany
• Wymagany jest teraz OpenMP 4.0 (zależność opcjonalna)
• Wątki POSIX nie są już wymagane
• Zlib 1.2.11 jest teraz wymagany (zależność opcjonalna)

Zmiany
• Wątki zostały przeniesione do OpenMP z wątków POSIX
• Poprawki dekompresora fazy pierwszej IIQ (skalowanie kwadrantu, zła kolumna)
• Czyszczenie kodu na dużą skalę, hartowanie jest nadal w toku
• Dodano infrastrukturę CMake, aby umożliwić integrację RawSpeed z LLVM LNT / Test-Suite
• Powszechne dostrajanie wydajności, najbardziej dotknięte dekompresory:
• Sony ARW2
• Panasonic V5
• Samsung V1
• Faza pierwsza
• Kontynuacja współpracy z projektem infrastruktury kompilatora LLVM

Obsługa aparatu, w porównaniu do 2.6.0

Wsparcie podstawowe
• Epson R-D1s
• Epson R-D1x
• Fujifilm FinePix F770EXR
• Fujifilm FinePix S7000
• Fujifilm GFX 50R (skompresowany)
• Fujifilm X-T30 (skompresowany)
• Fujifilm XF10
• Kodak DCS Pro 14N
• Kodak EasyShare Z981
• Kodak EasyShare Z990
• Leica C (Typ 112) (4: 3)
• Leica CL (dng)
• Leica Q (Typ 116) (dng)
• Leica Q2 (dng)
• Leica SL (Typ 601) (dng)
• Leica V-LUX (Typ 114) (3: 2, 4: 3, 16: 9, 1: 1)
• Nikon Z 6 (14-bitowy bez kompresji, 12-bitowy bez kompresji)
• Nikon Z 7 (14-bitowy bez kompresji)
• Olympus E-M1X
• Olympus TG-6
• Panasonic DC-G90 (4: 3)
• Panasonic DC-G91 (4: 3)
• Panasonic DC-G95 (4: 3)
• Panasonic DC-G99 (4: 3)
• Panasonic DC-ZS200 (3: 2)
• Panasonic DMC-TX1 (3: 2)
• Faza pierwsza P30
• Sony DSC-RX0M2
• Sony DSC-RX100M6
• Sony ILCE-6400
• Sony ILCE-7RM4

Ustawienia balansu bieli
• Leica Q2
• Nikon D500
• Nikon Z 7
• Panasonic DC-LX100M2
• Sony ILCE-6400

Profile szumu
• Leica Q2
• Nikon D3
• Nikon D3500
• Nikon Z 6
• Nikon Z 7
• Olympus E-PL8
• Olympus E-PL9
• Panasonic DC-LX100M2
• Sony DSC-RX100M5A
• Sony ILCE-6400
• Sony SLT-A35

Tłumaczenia
• Afrikaans
• albański
• chiński
• Czech
• holenderski
• fiński
• Francuski
• Galicyjski
• Niemiecki
• hebrajski
• język węgierski
• Włoski
• język japoński
• Nepal
• Norweski Bokmål
• Polskie
• portugalski
• rumuński
• Rosyjski
• słoweński
• tajski

Uwaga: Powyższe szybkie tłumaczenie przy pomocy Google, miejscami może być z błędami
 
krzyc sur  Dołączył: 10.10.2018
Cytuj
Ufff...sporo tego..czekam na repo na MinT 19
 
Zbyma72age  Dołączył: 22.04.2008
Cytuj
 
Zbyma72age  Dołączył: 22.04.2008
Wydano Darktable 3.0.0 Cytuj
Zgodnie z tradycją Darktable 3.0 został wydany na Boże Narodzenie. Po wielu zmianach w 2018; 2019r.
Zaobserwowano wiele bardzo nieoczekiwanych zmian w Darktable, zarówno w interfejsie użytkownika, jak i wewnętrznych mechanizmach. To sprawia, że Darktable 3.0 jest wersją większą niż główna, co uzasadnia bezpośrednie przejście z wersji 2.6.x do wersji 3.0.
Informacje o ogłoszeniu i wydaniu nowej wersji można znaleźć tutaj:
https://www.darktable.org...e-300-released/ posted on Tue 24 December 2019 by Pascal Obry

więcej szczegółów:
https://discuss.pixls.us/t/darktable-3-0/15384
Wersja github jest tutaj:
https://github.com/darktable-org/darktable/releases/tag/release-3.0.0

https://github.com/darktable-org/darktable/releases/download/release-3.0.0/darktable-3.0.0-win64.exe

Podobnie jak w przypadku każdej głównej wersji Darktable, format bazy danych zmienia się, więc nie można wrócić do poprzedniej wersji po przejściu do wersji 3.0 : zawsze zaleca się wykonanie kopii zapasowej bazy danych (~ / .config / darktable / katalog) przed aktualizacja. Jednak Darktable 3.0 wprowadza automatyczną kopię zapasową bazy danych w wersji 2.6 lub wcześniejszej z powodu tylu zmian, które wprowadza darktable, a zwłaszcza całej zmiany kolejności pikseli

[ Dodano: 2019-12-28, 20:56 ]
Aby dodać trochę wiadomości Tłumaczenie szczegółów darktable 3.0.0

[URL=https://1drv.ms/b/s!Ao2sT6WskMABgvxZ...8XLBQ?e=kgjrBm[/URL]

[ Dodano: 2019-12-28, 20:58 ]
https://1drv.ms/b/s!Ao2sT6WskMABgvxZ...8XLBQ?e=kgjrBm
 
Zbyma72age  Dołączył: 22.04.2008
darktable 3 - RGB czy Lab_Które moduły_Pomoc Cytuj
Moje tłumaczenie Poradnika obecnie jednego z głównych projektantów darktable:

darktable 3: RGB czy Lab? Które moduły? Pomoc!
8 stycznia 2020 r Aurélien PIERRE
darktable powoli zbliża się do przepływu pracy RGB związanego ze sceną.
Dlaczego. Co to oznacza? Jak to zmienia użycie? Odpowiedzi tutaj…
Artykuł rozpoczyna się od 3 teoretycznych części wprowadzających na temat przestrzeni Lab, których nie trzeba szczegółowo rozumieć, aby zrozumieć resztę.


https://1drv.ms/b/s!Ao2sT6WskMABgvxcFudumuf51XYiJg?e=4iKKDN

(kopiuj cały link)

Oryginał w j.francuskim
https://darktable.fr/2020/01/darktable-3-rgb-ou-lab-quels-modules-au-secours/

Lektura raczej dla zaawansowanych w darktable.
 
Zbyma72age  Dołączył: 22.04.2008
darktable 3.0 Podręcznik użytkownika PL Cytuj
Informacja z ostatniej chwili
dokładnie 3 dni temu pojawiła się polska wersja podręcznika darktable 3.0

https://github.com/jade-nl/dt.miscellaneous/blob/master/Usermanuals/darktable.3.0.usermanual-pl.pdf
oraz
https://github.com/jade-nl/dt.miscellaneous/blob/master/Usermanuals/darktable.5.0.lua-api-pl.pdf

Źródło:
https://github.com/jade-nl/dt.miscellaneous/tree/master/Usermanuals

Przepraszam za zamieszanie
podałem za stroną j/w ale po otwarciu i zapoznaniu się ze szczegółami widać że nie przetłumaczono opisów modułów które zostały zmienione np. filmowy rgb; odszumianie ...

Pobrałem z tej strony teraz wersję en i ona również nie odpowiada stanowi faktycznemu programu !!!
Coś to jakaś ściema
Przepraszam za autorów
 
Zbyma72age  Dołączył: 22.04.2008
Wydano darktable 3.0.1 Cytuj
 
Zbyma72age  Dołączył: 22.04.2008
Darktable - aktualizacje Cytuj
darktable 3.0.2 released
https://www.darktable.org/news/ 17 kwiecień 2020
Z dumą ogłaszamy wydanie nowej funkcji Darktable 3.0.2!
Wersja github jest tutaj:
https://github.com/darktable-org/darktable/releases/tag/release-3.0.2
Podczas aktualizacji z obecnie stabilnej serii 2.6.x, pamiętaj, że twoje zmiany zostaną zachowane podczas tego procesu, ale nowa biblioteka i konfiguracja nie będą już dostępne w 2.6.x, więc zdecydowanie zaleca się wykonanie kopii zapasowej.
Ważna uwaga:
aby upewnić się, że Darktable może nadal obsługiwać format plików RAW dla twojego aparatu, przeczytaj ten post https://discuss.pixls.us/t/raw-samples-wanted/5420?u=lebedevri,
w jaki sposób / jakie nieprzetworzone próbki możesz wnieść, aby upewnić się, że mamy pełny zestaw nieprzetworzonych próbek dla twojego aparatu na licencji CC0!
Zmiany do 3.0.1
Nowe funkcje i zmiany
• Lepszy interfejs użytkownika dla trybów mieszania, które są teraz pogrupowane według kategorii.
• Ctrl + kliknięcie może być użyte do zmiany nazwy instancji modułu
• Zezwala na większą skalę winiety.
• Dodaj pseudo ustawienie wstępne w Whitebalance, aby zachować modyfikacje użytkownika.
• W module przycinania i obracania można zezwolić tylko na zmianę składu pionowego za pomocą modyfikatora Shift podczas przeciągania obszaru kadrowania i poziomego za pomocą modyfikatora Ctrl.
Poprawa błędów
• Fix color peaking mode in culling mode.
• Fix single expanded module in some cases.
• Fix a watermark issue that could crash darktable.
• Fix issue with gradient mask rotation in some cases.
• Fix upward compatibility support in base adjustment module.
• Fix some MacOS full-screen mode issues.
• Fix issues on some Lut 3D files.
Wsparcie podstawowe
• Fujifilm GFX 100 (compressed)
• Fujifilm X-Pro3 (compressed)
• Fujifilm X100V (compressed)
• Nikon COOLPIX P950 (12bit-uncompressed)
• Nikon Z 50 (12bit-compressed, 14bit-compressed)
• Olympus E-M1MarkIII
• Panasonic DC-S1 (3:2)
• Panasonic DC-S1R (3:2)
• Panasonic DC-TZ91 (4:3)
• Panasonic DC-TZ95 (4:3)
• Panasonic DC-TZ96 (4:3)
• Panasonic DC-ZS80 (4:3)
• Sony ILCE-6100
Presety Balansu bieli
• Canon EOS 77D
• Canon EOS 9000D
• Nikon COOLPIX P1000
• Panasonic DC-GH5
• Olympus E-M1MarkIII
• Olympus E-PL6
• Olympus TG-5
• Samsung NX1
 
Zbyma72age  Dołączył: 22.04.2008
darktable 3.2.1 Cytuj
Dzisiaj 10-08-2020 r został wydany komunikat
przez Pascal Obry

Z dumą ogłaszamy nową wersję funkcji darktable, 3.2.1!

Zwróć uwagę, że 3.2.0 zostało pominięte z powodu ostatnich poprawek błędów.
Wersja github jest tutaj:
https://github.com/darktable-org/darktable/releases/tag/release-3.2.1 .

Pobierz najnowszy instalator darktable dla systemu Windows:
https://github.com/darktable-org/darktable/releases/download/release-3.2.1/darktable-3.2.1-win64.exe

Szczegółowe informacje:
https://www.darktable.org...e-321-released/
oraz
https://discuss.pixls.us/t/darktable-3-2-1-released/19651
https://discuss.pixls.us/t/darktable-3-2-containment-effect/19652
https://www.youtube.com/watch?v=mwiOEG-AJLE 10 sierpnia 2020 Poradnik wideo darktable ep 066 - nowe funkcje darktable 3.2

Po zainstalowaniu możemy w GIMP otwierać pliki RAW.

Uwaga:
Po raz pierwszy w swojej historii darktable przerywa swój roczny cykl wydawniczy, wypuszczając wersję 3.2 w sierpniu 2020 roku. Niefortunny stan zdrowia na świecie doprowadził do znacznego wzrostu wkładu i ulepszeń. Co więcej, wersja 3.4 jest nadal zaplanowana na Boże Narodzenie 2020. Rok 2020 będzie zatem pierwszym rokiem, w którym zespół darktable będzie miał przyjemność zaoferować Wam dwie główne wersje.
 

kwrom  Dołączył: 17.11.2009
Cytuj
A tak zapytam czy odinstalować starszą wersję czy nie (przed instalacją nowej) ewentualnie czy coś skopiować?
 

bbartlomiej  Dołączył: 10.09.2007
Cytuj
Zbyma72age, widzę, że kontynuujesz swoją tradycję zaśmiecania forum Lightroom - tematy, gdzie były jakieś dyskusje giną na dalszych stronach, bo co chwila tworzysz nowy temat o wydaniu jakiejś nowszej wersji któregoś z programów. Jeszcze żeby to były jakieś rewolucyjne aktualizacje...

Pomyśl o innych użytkownikach i utrzymaniu porządku na forum. Już jak tak bardzo chcesz się bawić w kronikarza, to załóż temat per program i tam w kolejnych postach wpisuj info o aktualizacji. Teraz cały dział jest zaśmiecony tematami o tym samym tytule z jedynie innym numerem wersji.

PS. jest temat z listą darmowego softu - jak ktoś bardzo chce, to znając nazwę naprawdę sam sprawdzi czy wyszła aktualizacja, czy nie.
 

plwk  Dołączył: 21.04.2006
Cytuj
Zbyma72age, informacje o aktualizacjach i inne związane z Darktable, wstawiaj w tym wątku.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach