bbartlomiej  Dołączył: 10 Wrz 2007
Ja nie skończyłem jeszcze rolki. Nie wiem, czy skończę w tym miesiącu.
 

skaarj  Dołączył: 18 Mar 2016
powalos a ja nie! :lol:
Rolka, w zasadzie prawie dwie zrobione. Wywołam pewnie po weekendzie - będzie od razu na 2 miesiące :-P
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
powalos napisał/a:
Wy tu gadu gadu a ja przesłałem już kwietniowe do jorge.martineza. :lol: :-P
Brawo powalos! W sumie racja, skany już dawno na dysku. Trzeba poczyścić, dokończyć i wybrać coś do wysyłki... Aparat jeszcze nie załadowany na nowo. Maj będzie ciężki, rozważam malutką przerwę :-)

 

bbartlomiej  Dołączył: 10 Wrz 2007
Na mnie nie czekajcie w tym miesiącu. Doślę z majowym.
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
bbartlomiej, szkoda, że nie będzie Twojej pracy. Przy okazji, mam pytanie do Ciebie. Skanujesz Lomo Digitaliza? Jak zrobili, żeby film był na płasko, skoro nie trzymają za perforację? Patrzyłem na YT, pasek filmu jakby w powietrzu wisiał, tylko naciągnięty za końce.

 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Tam jest chyba w zestawie wkładka, na której układasz film na płasko i dopiero wtedy zaciskasz ramkę i wyjmujesz wkładkę. W ramkach Valoi w szczelinie na film jest labirynt w którym film jest przeginany, co powoduje jego prostowanie.
 
Mirek  Dołączył: 12 Cze 2006
Do tej pory skanuję z użyciem Lomo Digitaliza i nie jestem zadowolony. Jak pisze plwk w zestawie jest wkładka stalowa, którą się wkłada do obudowy. Na tej wkładce układamy film na płasko, dociskamy takim stemplem z magnesami, a później opuszczamy ramkę, która dociska film do obudowy wzdłuż boku, obok perforacji. Po opuszczeniu ramki usuwamy stempel i stalową wkładkę. Długość patentu na 6 klatek, bez przekładek usztywniających. Wygląda zachęcająco, ale problemem jest to, że powierzchnia dociskająca film jest bardzo wąska (mniej więcej od krańca filmu do perforacji). I nie jest to mocowanie silne. Nieraz mi się zdarzyło, że to mocowanie "popuszcza", film się wybrzusza i nie jest niestety płasko. Jeśli film ma tendencję do zwijania to praktycznie przy każdym załadowaniu jest problem z dwoma-trzema klatkami.
Po poczytaniu opinii zdecydowałem się na zakup Essential Film Holder. Niestety producent ma duże opóźnienia w dostawie. Deklaruje 20 dni plus 5-6 dni poślizgu. Ja mój zamówiłem 2 lutego i do tej pory nie ma. Jak przyjdzie i popróbuję, to napiszę co o nim sądzę.
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
Koleś na filmie kręcił czerwoną gałką i wciągał film, nie było ramki. Ale i tak dzięki. Przemyśliwam sobie... ;-)
 
Mirek  Dołączył: 12 Cze 2006
Ryszard napisał/a:
Koleś na filmie kręcił czerwoną gałką i wciągał film, nie było ramki.

To rozmawiamy o innych urządzeniach. Ten zestaw, który używam nie ma możliwości ciągłego podawania filmu. Może pod tą nazwą sprzedają różne rozwiązania.
 

bbartlomiej  Dołączył: 10 Wrz 2007
Ryszard, trzymają za perforację, ale jak Mirek pisze - dosyć lekko. Trzeba mieć wyczucie. Film jest względnie płasko. Na pewno przyjemniej się tego używa niż ramek Epsona, które są strasznym badziewiem.
Docelowo, jak mi się film nie znudzi, też dobiorę Essential Film Holder.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
bbartlomiej napisał/a:
Docelowo, jak mi się film nie znudzi, też dobiorę Essential Film Holder.

Dla filmów 120 lepszy mi się wydaje zestaw
https://kamerastore.com/products/cinestill-cs-lite
oraz
https://kamerastore.com/products/120-holder
Do tego ewentualnie dodatkowo osłona https://kamerastore.com/products/valoi-360-scanning-hood?variant=46666165027149

 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
Patrzę na zalinkowane komponenty i wychodzi mi że działa to tak:
1. Podświetlarka daje światło rozproszone przez mleczną/matową szybkę.
2. Film jest utrzymywany w jakimś uchwycie/ramce w niedużej odległości od podświetlarki. Ważne, żeby nie bezpośrednio na szybce oraz żeby był wyprostowany na ile się da.
3. Dalej jest obiektyw makro z aparatem, ewentualnie telefon.

W powiększalnikach było światło skolimowane, może i inne optyczne ciekawostki - a tu wszystko wydaje się banalnie proste. Czy coś mi umknęło?
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Ryszard napisał/a:
1. Podświetlarka daje światło rozproszone przez mleczną/matową szybkę.

Podświetlarka jest diodowa z diodami na całej powierzchni a szybka rozpraszająca jest w nią wbudowana.
Ryszard napisał/a:
Ważne, żeby nie bezpośrednio na szybce oraz żeby był wyprostowany na ile się da.

W zestawie zalinkowanym przeze mnie film jest na obu końcach dwukrotnie przeginany co ma spowodować jego wyprostowanie. Szczelina na film ma 0,3 mm.
Ryszard napisał/a:
Dalej jest obiektyw makro z aparatem, ewentualnie telefon.

Telefonu nikt tu nie przewiduje. :mrgreen:
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
plwk napisał/a:
W zestawie zalinkowanym przeze mnie film jest na obu końcach dwukrotnie przeginany co ma spowodować jego wyprostowanie. Szczelina na film ma 0,3 mm.
Ale szyby film nie dotyka?
plwk napisał/a:
Telefonu nikt tu nie przewiduje.
W Valoi nie, to prawda. Wymieszałem z Digitalizą - ale jeśli chodzi o zasadę świecenia i trzymania filmu chyba jest podobnie?

 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Ryszard napisał/a:
Ale szyby film nie dotyka?

Nie, jest chyba kilkanaście mm nad szybą.
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
Wysłałem kwietniowe. Męczyłem się naświetlając tamten film - ale zdjęcia oddają, jak to mówi moja młodzież. Jestem zadowolony.

A przy okazji, już cztery lata minęły, jak zbudowałem podstawkę do skanowania aparatem - która z braku sensownego podświetlenia do dziś leży nieużywana. Mam pewien pomysł, obym go zrealizował zanim JA10 dobiegnie końca ;-)
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Ryszard napisał/a:
z braku sensownego podświetlenia

Zobacz to https://cinestillfilm.com/products/cs-litecamera-scanning-light-source-1
 

bbartlomiej  Dołączył: 10 Wrz 2007
Używam właśnie tego od Cinestill - działa, jest OK. Na tym kładę holder z Lomo. Daje radę.
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
Moja podstawka przewidywała większy podświetlany "blacik". Mam ochotę coś skonstruować :evilsmile:
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
Już 10.05. Powysyłacie swoje zdjęcia do niedzieli? Trzymam kciuki! :-D

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach