Wlodek-SQ7NNI  Dołączył: 24 Sty 2023
Skanowanie filmów 135 kolorowych i cz-b -złe skany
Witam. Poczytałem trochę na tym forum o skanowaniu, ale nie posiadam PS i LR, mam natomiast skaner Plustek 8200i, programy Silverfast 8.8 i 9 (po polsku) oraz Vuescan (też po polsku), zauważyłem duże różnice w kolorystyce, a właściwie odchyłki od rzeczywistych kolorów. Porównując skany z obu programów widać to bardzo wyraźnie, przy programie Vs skany są bardziej zbliżone do rzeczywistych, w obu programach robiłem porównania przy skanie IT8 Plusteka i plikach .icc, oraz bez niego. Z użyciem skanu IT8 Plusteka jest spora odchyłka od poprawnego koloru, ten bardziej "żółty" to z udziałem IT8 i .icc. I pytanie, gdzie robię coś źle ?
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
Wlodek-SQ7NNI, wszystkie skany wymagają niestety dodatkowej obróbki. Ja skanuję do .tiff i później reszta w LR 6.14 Ten program można dostać w dobrej cenie bo już nie jest aktualizowany. Wiadomo, że teraz wszystko na abonament i on line w Adobe.
 
Wlodek-SQ7NNI  Dołączył: 24 Sty 2023
No właśnie - nie cierpię programów z chmurą i na abonament, ale LR nie posiadam - już nie ma możliwości pobrać z Adobe v6.14
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
Wlodek-SQ7NNI, sądzę, że wystarczy LR 5. Musisz nabyć wersję "pudełkową". Chodzą w cenie ok 200 zł. Można też nabyć wersję box LR 6 ale to już drożej.
 
Wlodek-SQ7NNI  Dołączył: 24 Sty 2023
Dzięki nie chodzi o kwotę, dam sobie radę, ściągnąłem wersję 6.14, ale gdzie ją kupić ,aby zarejestrować i legalnie używać Ale wróćmy do meritum, nie chodzi mnie o program, a o działanie skanera i skąd są różnice w kolorystyce.

 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
Spróbuj powyłączać wszystkie ustawienia domyślne w programach do skanowania. Histogram liniowy, przestrzeń RGB i skanuj do .tiff Negatywy też skanuję jako slajdy. Również B&W jako slajdy 16 bit w szarości. Chociaż czasami jako RGB i reszta w dalszej obróbce. Ale zawsze skany filmów jako slajdy.
 
Wlodek-SQ7NNI  Dołączył: 24 Sty 2023
ok - dzięki - ale dlaczego jest odbarwienie z użyciem wzorca koloru od rzeczywistości ?
 
rychu  Dołączył: 08 Paź 2006
Prawdopodobnie program nie ustala prawidłowo balansu bieli. W skanowaniu skanerami niem mam wiedzy, ale robię "skany" lustrzanką i zawsze dobrze mieć jedną pustą klatkę bądź znaleźć kawałek nienaświetlony i odjąć od zeskanowanego obrazu (wskazać, że tak wygląda biel). Niestety bez programu graficznego się nie obejdzie. Nie musi to być od razu LR czy PS.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
W VueScan w zakładce kolor trzeba ustawić dla negatywu - producenta, markę i rodzaj. To taka namiastka ustawienia balansu bieli, pod warunkiem, że negatyw jest poprawnie wywołany. Oprócz tego może być konieczne poustawianie parametrów punktów czerni i bieli, punktów krzywej i jasności ogólnej i RGB.

 
Wlodek-SQ7NNI  Dołączył: 24 Sty 2023
Panowie - wszytko to zmieniam dla uzyskania pozytywnych efektów (czyli wyglądu), ale mnie chodzi o nie poprawne kolorystyki po zastosowaniu wzorca koloru IT8 i pliku .icc, a bez nich kolorystyka jest lepsza., jeśli chodzi o czysty negatyw kolorowy, to niestety nie mam. W Vuescan-ie nie ma "presetu" dla filmu Kodak Color, jest Gold.

 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
Wlodek-SQ7NNI, profile .icc załączasz przy wysyłce fotek do druku. Na ekranie zawsze będzie to źle wyglądało. Przy skanowaniu B&W stosuję zawsze preset "kodak reverse" do wszystkich negatywów i jest ok.
 
Wlodek-SQ7NNI  Dołączył: 24 Sty 2023
No właśnie - zrobiłem kilka wydruków u fotografa (kolor0we) są poprawne, ale ja je "poukładałem" przed zaniesieniem do fotografa, nawiasem pisząc plik .icc do monitora też używam, więc skąd te odchyłki koloru ? mógłbym przesłać dwa skany w jpg slajdu IT8 przed i po zastosowaniu - różnica w kolorze jest "kosmiczna" widoczna gołym okiem - nawet jak jest ślepe :lol:
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
Wlodek-SQ7NNI napisał/a:
No właśnie - zrobiłem kilka wydruków u fotografa (kolor0we) są poprawne, ale ja je "poukładałem" przed zaniesieniem do fotografa, nawiasem pisząc plik .icc do monitora też używam, więc skąd te odchyłki koloru ? mógłbym przesłać dwa skany w jpg slajdu IT8 przed i po zastosowaniu - różnica w kolorze jest "kosmiczna" widoczna gołym okiem - nawet jak jest ślepe :lol:

Kiedyś też wysyłałem z profilem otrzymanym w "labie". Jednak zrezygnowałem, ponieważ zauważyłem, że obrobione przeze mnie i wysłane do labu bardziej mi się podobają gdy są wysłane bez załączonego profilu. icc. Jedyne co stwierdziłem to to, iż do wysyłki muszą mieć nieco wyższą korekcję gamma. Ale to musisz stwierdzić sam dając do wydruku np: z gammą "1" i "1,2" i ocenić osobiście jak to wygląda.
 
Wlodek-SQ7NNI  Dołączył: 24 Sty 2023
Dzięki wszystkim za pogaduchę.
 
Wlodek-SQ7NNI  Dołączył: 24 Sty 2023
Mam jeszcze jedno pytanie - wszędzie tylko "Fotoszop" -(humorystycznie)-wiadomo standart - ale czy nie ma innego płatnego jednorazowo programu, który również dobrze poradzi sobie z edycją fotografii?

 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Affinity Photo. W miarę przyzwoicie tanie, do tego skróty klawiaturowe i ogólny sposób pracy bardzo zbliżony do PSa. O wiele lepszy od Elementsa czy Paint Shop Pro.
 
Wlodek-SQ7NNI  Dołączył: 24 Sty 2023
OK - dzięki bardzo.
 
incosgnitos  Dołączył: 21 Sty 2008
RawTherapee - za darmo ;)

CaptureOne - jest opcja płatności jednorazowej, około black-friday można wyrwać względnie tanio
On1 PhotoRaw - j.w. i jeszcze o połowę taniej niż CaptureOne
LuminarNeo - też była opcja płatności jednorazowej, ale tutaj nie wiem czy jeszcze jest
Swego czasu był cały pakiet Corel'a (ponad 20 aplikacji) do wyrwania za ~30 EUR czy USD (nie pamiętam), może znowu się pojawi w takim bundlu...

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach