Marcinicus  Dołączył: 30 Gru 2006
Czy jeszcze można wywołać RAW?
Cześć.

Mam soft kupiony wraz z kasetką, ale niestety - cały czas program samoistnie wywala mi się do systemu. Nie pomogło przeinstalowanie Windowsa - nie mogę wywołać nawet 1 RAWa. Czy są jeszcze jakieś inne darmowe programy do RAWów?
 

szpajchel  Dołączył: 20 Kwi 2006
Sproboj z RawTherapee albo Ufraw.
 

anduril  Dołączył: 31 Lip 2007
Na przykład...

Rawshooter Essentials 2006:
http://www.photo-freeware...-essentials.php z tym, że potrzebuje patcha żeby łykać PEFy. Albo jak tu:
Open it with a hexeditor, search for *ist (case sensitive) and replace one or two of the *ist (case sensitive) entries with "K10D " (eight spaces, case sensitive) or "K100D " (seven spaces, case sensitive). Just overwrite the dead space "00" to make room for the trailing spaces."

Silkypix Development Studio:
http://www.isl.co.jp/SILKYPIX/english/products/
 

cypis  Dołączył: 18 Gru 2006
Raw Therapee jest fajny, choć czasami sprawia kłopoty z odpowiednim odwzorowaniem barw. Poza tym ma niezłe wyostrzanie, fajne wyciąganie szczegółów z cieni i dość niezłą korektę przepaleń, ale słabe odszumianie.
RawShooter w obsłudze wydaje się przyjemniejszy, ale wolniej od RT zapisuje wywołanego jpga.
Aha, żeby RS widział PEFa trzeba sobie ściągnąć wspomnianego patcha choćby stąd:
Perwszy link to chyba sam program
a drugi to plik exe do podmiany już po zainstalowaniu programu:

http://forums.dpreview.co...essage=21502668

miłej zabawy!
 
Marcinicus  Dołączył: 30 Gru 2006
Dziękuję. Będę próbował z programami, o któych napisaliście.
Jeszcze jedna rzecz: może gdzieś w czeluściach forum ktoś już o to pytał, może nie - nie znalazłem - mianowicie - jakie w zasadzie są korzyści z robieniem zdjęć w RAWie? Słyszałem już kilka argumentów, ale żaden jeszcze nie przekonał mnie do końca...
-Wyostrzanie?
-Poprawienie kontrastów?
-Kolory?

Którego z tych parametrów nie da się korygować na poziomie plików JPEG?

-Balans bieli (zakładając, że zdjęcia nocne robię całkowicie nie przejmując się balansem bieli, to wtedy rzeczywiście jedyny ratunek w RAWie, ale to akurat ustawiam szczególnie pieczołowicie)

Po co więc ten RAW? Jakie daje korzyści? Dajcie jakieś argumenty.
 

szpajchel  Dołączył: 20 Kwi 2006
 

cypis  Dołączył: 18 Gru 2006
Marcinicus - jestem leniem i dość często cykam jpgi, jednak w sytuacji, gdy na zdjęciach naprawdę mi zależy przechodzę na RAWy. Dlaczego? Dla mnie decydują:
- kontrola nad niuansami WB, nasycenia barw, cieniami i światłami, a co za tym idzie:
- możliwość wielokrotnych prób dojścia do ideału ;-) - przy jpgu z aparatu też można oczywiście wprowadzać korekty, ale przeważnie ze szkodą dla jakości i tak już mocno skompresowanej foty;
- większa ilość detali na jpgu wywołanym z RAWa w stosunku do jpga prosto z puszki (pod tym względem szczególnie polecam wywoływanie w RT)
- no i wrażenie fachowości ;-) - pstrykanie RAWów i wywoływanie ich na laikach, którym o tym opowiadasz, robi niezłe wrażenie, od razu w ich oczach awansujesz do kategorii znawców tematu :mrgreen:
 
Marcinicus  Dołączył: 30 Gru 2006
;-) Dzięki za linki i argumenty. Ten o fachowości przekonał mnie ostatecznie ;-)
Zainstalowałem RawTherapee - na razie wszystko w porządku, choć wszystko chodzi ślamazarnie (mało pamięci?)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach