H.M.  Dołączył: 25 Kwi 2006
Co to jest???
RAW wołany w LZN, kontrast, balans bieli, ostrzenie...


Ta dziwna kratka pokazuje się tylko w programie Zoner Foto, w innych programach do przeglądania zdjęć jest ok.

Problem jest efektem ostrzenia w LZN, im agresywniejsze ostrzenie, tym kratka na JotPeGu w Zoner Foto większa. Wszedzie indziej normalnie...
Jeszcze jedna dziwna rzecz - po zmianie na inną skale niż "cały", czyli coś jak "pełny ekran" kratka znika nawet w Zonerze...

O co Chodzi???
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Mozaika Bayerowska.
 

H.M.  Dołączył: 25 Kwi 2006
Michu, kurde, czyli co? bo u googla pod hasłem "Mozaika Bayerowska" wyskakuje tylko, że to rodzaj filtra u Olka...
No i czemu ta Mozaika Bayerowska jest tylko w Zonerze, a nie ma ani w PS, ani w Paincie, ani nigdzie indziej... Jak to powstaje? czy to choroba??

acha... mam K10D
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Każdy konwerter inaczej inetrpretuje RAWa. Zoner raczej nie jest dedykowanym programem do obróbki RAWów, stąd zapewne pojawia się ów bugs. Osobiście stanowczo polecam do wołania RAWów chociażby darmowy SilkyPix lub za podobną cenę RawTherapee. Z tym pierwszym bęziesz miał prawidłowe kolory, z tym drugim multum opcji. A Zoner... Cóż, to w końcu tylko przeglądarka plików graficznych.
 

H.M.  Dołączył: 25 Kwi 2006
Michu, To z Zonera to już jest jpg, RAWa obrabiałem i wołałem w Lightzone.
 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
Czy to jest zdjęcie w powiększeniu 100% ? Chyba nie. Efekt ten to najpewniej błąd algorytmu skalowania do rozmiarów ekranowych. Mam to samo w Fast Stone. Przy oglądaniu w powiększeniu znika. Żeby od razu wyświetlało prawidłowo muszę zaznaczyć opcję 'Smooth', ale wyraźnie spowalnia wyświetlanie obrazu z 'natychmiast' na 'za chwilkę' :mrgreen:
Ale może u ciebie nie będzie problemu, bo mój sprzęt to Duron 1800 i 700 coś RAM.
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
Potwierdzam, to efekt uproszczonego algorytmu skalowania obrazu do rozmiarów okna. Być może jest gdzieś opcjach tego programu możliwość przestawienia skalowania na "Antyaliasing", "Smooth" czy inne "High quality". Oczywiście spowolni to trochę wyświetlanie, ale bez tego w ogóle moim zdaniem cięzko jest oglądać zdjęcia na kompie.

BTW - polecam taki programik, który nazywa się imagine. Są przynajmniej dwa, jeden bardziej popularny (wyświetla się w google), drugi znaaacznie mniej. Mówię o tym drugim, na który trafiłem przypadkiem :-)

Tu strona (w postaci forum)
http://www.nyam.pe.kr/

Tu bezpośredni link:
http://www.nyam.pe.kr/dev..._7_20071109.zip

Program szybki, prosty, skuteczny, ma podstawowe filtry, skalowanie itp.
 

H.M.  Dołączył: 25 Kwi 2006
ufff... dzięki wielkie za wyjasnienie.
Przez paskudztwo miałem skopane popołudnie - wszędzie widziałem kraty...
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
bEEf napisał/a:
BTW - polecam taki programik, który nazywa się imagine.


w czym moglby byc lepszy od xnview?
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
alkos napisał/a:
w czym moglby byc lepszy od xnview?

alkos - o ile pamiętam fajne jest w nim to, że podczas skalowania zdjęcia do okna z włączonym wygładzaniem - czyli to, o czym tu mówimy - nie powoduje takiej utraty ostrości jak inne programy. To znaczy inny algorytm stosuje, lepiej się mi w nim dzięki temu przegląda foty. Poza tym nie mam pojęcia :-) Na 100% XnView ma więcej ficzerów, ale ten Imagine jakoś mi podpasował. Robi go gdzieś daleko jakiś samotny koreańczyk, nikt go nie zna, a ja go wykopałem, sentyment mam ;-)
 

piotrecius  Dołączył: 31 Gru 2006
W opcjach w Zonerze w zakładce "Edytor" jest ustawienie "Jakość wyświetlania bitmap" i tam są 3 opcje z rozwijanego menu do wyboru ("niska", "normalna", "wysoka").
 

H.M.  Dołączył: 25 Kwi 2006
piotrecius, no jest - ustawiłem na wysoką i jest ok. nawet nie wpłyneło to zauważalnie na szybkość działania.
Dobrze, bo polubiłem Zonera.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach