Ka_Seciak  Dołączył: 28 Cze 2007
obiektyw "ptasie oko"
Witam.
Czy ktoś widział, pracował na obiektywie "ptasie oko"? Poniżej wklejam zdjęcia robione takim obiektywem:




Obiektyw wygląda mniejwięcej tak: szklany cylinder (lub z poliwęglanów) wkręcany jak filtr do obiektywu. Nie pamiętam długości cylindra, ale mniejsza z tym. Na końcu cylindra znajdowało się paraboliczne zwierciadło. Zwierciadło miało regulację śrubową - można było je przybliżyć lub oddalić od obiektywu - w zakresie około 5 cm. Postaram się zrobić jakiś tego schemat i wrzucić następnym razem. Pamiętam, że zwierciadło musiało być paraboliczne - nie kuliste. Ma może ktoś dostęp do takiego cuda?
Oczywiście na zdjęciu powinno być widać aparat i ewentualnie statyw/fotografa - na zdjęciach zostały zapewne wyretuszowane.
 

Radzik  Dołączył: 24 Lip 2006
robiłem coś takiego. Tyle, ze urządzenie miałem hołm mejd. Zwierciadłem była bombka choinkowa ;)

A tutaj to co z tego wychodziło:


A już za pomocą sigmy 10-20 wychodzi coś takiego:

 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
Trzeba koniecznie zrobić coś takiego na PPD - uprasza się PePeDowców o zapamiętanie coby coś takiego popełnić 8-)
 
Grizley  Dołączył: 30 Sie 2007
faktycznie jest takie szkiełko , czy to programowo ?
 

a_czacha  Dołączył: 04 Wrz 2007
I to , i to. To znaczy jest takie urządzenie (trudno to nazwać typowym obiektywem) opisane dość dokładnie np w książce p.Śmigielskiego "Lustrzanki małoobrazkowe", robi się zdjęcie trzymając pionowo najczęściej aparat i fotografuje coś przy okazji dodatkowo (siebie albo statyw). Widać to na zdjęciach, które zaprezentował Radzik (nomen omen nieźle z tym tematem sobie radzi - jak na bombkę, całkiem, całkiem...) Dlatego też pokazane przykłady coś mi raczej pachną tzw "planetkami" wykonywanymi zdjęciem panoramicznym i programem graficznym (Gimp, Ps). Czyli i tak ptasie oko wymaga ingerencji komputera, żeby wyretuszować ew. nogi statywu.
 
mkdexter  Dołączył: 19 Lis 2006
a_czacha wspomniał o książce Wiesława Śmigalskiego Lustrzanki małoobrazkowe. Minęło 21 lat od jej wydania, a nie wiem jak jest z prawami autorskimi, po ilu wygasają i czy mogę wam skany wrzucić ;-) ale jest tam jeszcze inny ciekawy pomysł, mianowicie wykorzystanie wizjera z drzwi (tzw. judasz). Czy ktoś próbował? Może to okazać się ciekawym rozwiązaniem.
 

PiotrR  Dołączył: 03 Maj 2006
Prawa autorskie to wygasają chyba 70 lat po śmierci autora, czy jakoś tak.
 
mkdexter  Dołączył: 19 Lis 2006
No właśnie ;-) a przy utworach muzycznych jakoś po 30 latach chyba ;) z drugiej strony na studiach nas pouczali, że legalnie kserować można do 12 czy tam 16 stron, więc jak 3 str. zeskanuję to chyba CBŚ do mnie nie wpadnie?
 

Canin  Dołączył: 19 Kwi 2006
Ja to robiłem w sofcie



Zaleta jest taka że można wprowadzić dodatkowe zniekształcenia
http://www.canin.mm.pl/wp...gp3797prafm.jpg
 

Paton  Dołączył: 18 Wrz 2007
książki smigielskiego tanio "chodzą" na allegrogo, ale scanem nie pogardzimy :P
mkdexter potraktuj to tak: wrzucasz skan bo chcesz mieć do niego dostęp wszędzie i nie tylko ze swojego kompa :evilsmile: , omsknęła Ci się myszka i dałeś link akurat na forum, choć miałeś go skopiować do podręcznego notesu z linkami :)
nikt nic nie widział i nie słyszał
pozdrawiam
 
mkdexter  Dołączył: 19 Lis 2006
..omsknęła mi się myszka ;-) kilka stron pod tym linkiem, klik, klik. PDF 938.78KB
 

Przemas  Dołączył: 11 Gru 2006
mkdexter, spokojnie możesz kserować 22 stron A4 - tzw 1 arkusz wydawniczy.

[ Dodano: 2007-11-22, 14:19 ]
Radzik, a możesz opisać jak tą bombkę przystosowałeś i do jakiego aparatu to było założone?
 

Michał K  Dołączył: 22 Lut 2007
dokładnie na stronie 42 :-P btw fajna książka,dobrze się czytało
 

nediam  Dołączył: 07 Wrz 2007
Canin, jakiego programu uzywasz?
 

Cześ  Dołączył: 15 Lut 2007
nediam, polecam Paint'a! Daje najlepsze efekty.
 

nediam  Dołączył: 07 Wrz 2007
Cześ, a tak słyszałem o tym świetnym programie, to chyba coś wydanego przez Microsoft o ile dobrze pamietam ?
Pewnie majątek kosztuje :roll:
 

Canin  Dołączył: 19 Kwi 2006
Cytat
Canin, jakiego programu uzywasz?

Ja PaintShopPro - ta funkcja nazywa się Polar Coordinates tylko trzeba spreparować sobie dobry plik wejściowy.
Potem z górki.
Ale to zdjęcie z ludźmi wygląda super - za Sołtysem - koniecznie trzeba takie zrobić na PPD!
 

cypis  Dołączył: 18 Gru 2006
a możecie dla komputerowego cepa opisać łopatologicznie jak w kompie osiąga się taki efekt?
 

Ka_Seciak  Dołączył: 28 Cze 2007
cypis napisał/a:
jak w kompie osiąga się taki efekt

Może ktoś, kto już to przerobił. Pokusi się o tutorial please?

Szukałem takiego lustra w necie, ale kosztuje ponad 300 PLN..., jakby ktoś był ciekaw -
klik
Najmniejsze ma średnicę 50 cm :-(
BRDS
 

Canin  Dołączył: 19 Kwi 2006
Bardzo prosto
1) bierzemy ładną panoramę 360stopni (najlepiej z butami fotografującego - ale i tak czeka nas mały retusz centrum potem)
2) skalujemy ją do formatu kwadratu (równe boki) tu możemy skalować je nieliniowo wtedy otrzymamy różne ciekawe efekty
3) obracamy do góry nogami (jeśli chcemy mieć ziemię w środku)
4) Funkcja Polar Coordinates - Rectangular to Polar
Cieszymy się efektem, obiecując sobie że na najbliższym PPD postawimy Caninowi :-B

Jak się wie o punkcie 2 (który jest cokolwiek dziwny) to reszta z górki.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach