zzork  Dołączył: 22 Lis 2007
[ K10D] Nowy K10D i zepsuty Shake Reduction?
Witam wszystkich!

Zachęcony dużymi możliwościami i licznymi pochlebnymi opiniami, postanowiłem nabyć kadyszkę. Wziąłem wersję z kitem, bo na lepsze szkła jeszcze będzie czas. Przynoszę do domu, zaczynam szczegółową inspekcję i co się okazuje?

Po pierwsze dość wyraźny, kilkucentymetrowy front-focus, ale słyszałem, że to się dość często zdarza.

Drugi problem jest znacznie dziwniejszy. Nie zauważyłem wyraźnej różnicy między zdjęciami z włączonym i wyłączonym SR. Postanowiłem przyjrzeć się sprawie z drugiej strony, czyli od frontu :) Ustawiam w menu "using aperture ring", żeby migawka się wyzwalała bez obiektywu. Zdejmuję szkło. Włączam aparat, w menu od SR, które wyskakuje, ustawiam jakąś dużą wartość. Tryb manualny, czas na sekundę lub dwie. Naciskam migawkę patrząc co się będzie dziać w pudle...
I teraz tak: co powinienem zobaczyć? Bo wg mnie ładnie "pływającą matrycę" jak ilustruje ten filmik. U mnie natomiast matryca stoi jak wryta prawie za każdym razem, a czasem nawet wpada w takie wibracje jak przy strząsaniu kurzu (cały aparat się telepie). Przełącznik SR oczywiście w pozycji "ON". Tylko kilka razy na kilkadziesiąt kolejnych ekspozycji zobaczyłem jak matryca sobie "pływa", ale i tak po chwili robi "cyk" i spada w dół...

Czy dobrze rozumuję, że trafił mi się trefny egzemplarz? I czy jest to podstawa do wymiany?
 

Hubolsky  Dołączył: 13 Lis 2007
Z tego co pamiętam nie w każdym trybie będzie się włączać stabilizacja. Ale jak znam życie to zaraz ktoś ci poda numer strony w instrukcji ;-)
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Hubolsky napisał/a:
Z tego co pamiętam nie w każdym trybie będzie się włączać stabilizacja.


Z tego co ja pamiętam, w każdym.
 
::ART::  Dołączył: 06 Sty 2007
zzork - jesli chcesz zobaczyc jak matryca "pływa" przy zdjętym obiektywie to proponuje ustawić małą wartość ogniskowej w menu SR. Ruchy jakie musisz wykonywać korpusem apartu muszą być bardzo małe a czas ustaw na jakies 5-10sek. Wtedy powinno Ci się udać.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
::ART:: napisał/a:
to proponuje ustawić małą wartość ogniskowej w menu SR


Moze duza?
 
::ART::  Dołączył: 06 Sty 2007
alkos - pisząć małą wartość ogniskowej miałem na myśli np. 10 mm.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
No a ja wlasnie np. 300mm. Długa ogniskowa wzmacnia drgania, nie?...
 

hamster  Dołączył: 11 Paź 2006
długa / krótka... też widziałem filmik, też próbowałem i też nic nie widziałem. Jaką trzeba ogniskową zapodać aparatowi - nie wiem. Tak czy owak stabilizacja działa. zzork, Jak naciskasz do połowy migawkę to trzeba poczekać aż pokaże się taka "łapka"- symbol działającej stabilizacji; wówczas dopiero wciskasz spust migawki do końca. Swoją KaSetkę najlepiej mi się sprawdzało przesadnie wydłużając czasy: po kilka fotek na 1/3s z SR i bez. Zdjęcia w żadnym wypadku nie można było nazwać ostrymi ale wyraźnie widać było działanie stabilizacji.
 
::ART::  Dołączył: 06 Sty 2007
Pierwotnie próbowałem z dużą ogniskową ale przy wysokich ogniskowych małe drgania aparatu powodują bardzo gwałtowne ruchy matrycą co powoduje jej zawieszanie się i w takim przypadku SR przestaje działać.
Natomiast przy małych ogniskowych łatwiej jest wzbudzić ruch matrycy i jednocześnie nie zawiesić jej.
Ważne jest to aby ruchy aparatu były bardzo małe nie wolno przesadzić bo w takim wypadku matryca robi wrażenie jakby opadła.
 

Hubolsky  Dołączył: 13 Lis 2007
wg instrukcji :

Funkcja redukcji wstrząsów wyłącza się automatycznie w następujących sytuacjach:
przy korzystaniu z samowyzwalacza,
pilota zdalnego sterowania,
czasu B lub trybu bezprzewodowego z zewnętrzną lampą błyskową.


Czyli jeżeli było sprawdzane w manualu to powinno działać. U mnie słychać działanie stabilizacji (przynajmniej mam nadzieje że to ona :-) )
 

michal5150  Dołączył: 17 Sie 2007
Re: Nowy K10D i zepsuty Shake Reduction?
zzork napisał/a:

Drugi problem jest znacznie dziwniejszy. Nie zauważyłem wyraźnej różnicy między zdjęciami z włączonym i wyłączonym SR.


A jakie czasy ustawiałeś? Poniżej zdjęcia z 1/4s z wyłączoną i włączoną stabilizacją.



 

negocjatorek  Dołączył: 12 Kwi 2007
stabilizacja matrycy, a raczej zakres jej pracy jest ograniczony, i jeśli będzie zbyt duże drgnięcie (tak, że matryca nie da rady o tyle się przemieścić) wtedy "spada" tak, żeby nie mnożyć drgań - nie potrafi określić już prawidłowego położenia. Żeby zobaczyć falującą matrycę radzę więc krótką ogniskową...


Te dywagacje na temat zakresu pracy SR to oczywiście moj chłopski rozum a nie naukowe dogmaty. Pozdrawiam
 
zzork  Dołączył: 22 Lis 2007
hamster napisał/a:
Jak naciskasz do połowy migawkę to trzeba poczekać aż pokaże się taka "łapka"- symbol działającej stabilizacji; wówczas dopiero wciskasz spust migawki do końca.
BINGO! +100 punktów dla tego pana!
Jak sie patrzy do puszki od strony obiektywu to cieżko zobaczyć co się świeci w wizjerze... Faktycznie znaczek SR zapala się dopiero po chwili od naciśnięcia do połowy. Więc patrząc od drugiej strony trzeba trochę "na czuja" zaczekać przed dociśnięciem spustu do końca, wtedy SR się włączy i elegancko widać jak matryca ładnie pływa... :)

::ART:: napisał/a:
Pierwotnie próbowałem z dużą ogniskową ale przy wysokich ogniskowych małe drgania aparatu powodują bardzo gwałtowne ruchy matrycą co powoduje jej zawieszanie się i w takim przypadku SR przestaje działać.
Rzeczywiście najlepiej widać przy ustawieniu średniej ogniskowej, przy tych dużych matryca nawet przy minimalnych ruchach wpada w znaczne drgania.

Dzięki! Wszystko wskazuje na to, ze aparat mam sprawny! :) Co nie zmienia faktu, że róznica na zdjęciach między włączonym a włączonym SR wdaje mi się minimalna... Zrobię jeszcze parę testów, może za dużo od niego oczekuję...
 

piotr_luk  Dołączył: 14 Kwi 2007
Ja to chyba jakiś dziwny jestem, bo aparat kupiłem do robienia zdjęć, a nie testów
 
zzork  Dołączył: 22 Lis 2007
piotr_luk napisał/a:
Ja to chyba jakiś dziwny jestem, bo aparat kupiłem do robienia zdjęć, a nie testów
Nie no, wiadomo... ale jak dopłacam nielichą kasę za sprzęt z jakimś istotnym "ficzerem" to wolałbym, żeby ten "ficzer" działał jednak... a może to tylko ja taki dziwny jestem? :)
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
zzork, sa wartosci (chyba nazywane progowymi) ktorych AS nie zdola "wytlumic"
a poniewaz nie znamy sytuacji przy jakich wartosciach testujesz ASa to ciezko cokolwiek powiedziec....
pamietaj tez ze AS nie jest uniwersalny i do szystkiego i kazdej sytuacji....

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach