Tok'Ra  Dołączył: 11 Lip 2006
Oswajanie manualnego z DSLRem, czyli jak ustawic by bylo ok?
W ramach eksperymentu kupilem sobie zabytek do swojego GX-1S obiektyw PORST UNI-ZOOM 3,5/35-105 MACRO PENTAX K. Piekny, stary, idealny, ciezki ze zabic mozna.... i bez stykow. Jest taki piekny, ze moge go nie uzywac, tylko na niego patrzec... :mrgreen:

Doczytalem juz teorie, ze jak obiektyw nie posiada styków, czyli nie można sterować wartością przysłony z korpusu aparatu (odpadają programy tematyczne i priorytet czasu przysłony (czy ktos wie o co chodzi i kiedy w praktyce zdjeciowej sie to stosuje - bo to ze to jest to wszedzie jest napisane, ale po co?), to by zrobic udane zdjecie trzeba wejsc na....hmm... inny tryb niz tematyczny i...

Tu prosze o podpowiedz posiadaczy DL i DS-ow, jak i co zrobic, by fotki wychodzily ladne i ostre - bo mam dziwny efekt, ze mimo iz wyostrze kadr na zyletke i nawet mam statyw, to .... cos dziwnego mi wychodzi i nie jest to ladne ostre zdjecie jak z obiektywu widziane :lol: a wyglada jak ruszone, bo aparat pewnie ostro sie dziwi, co ja mu wpiąłem. Pewnie jakiegos guziczka nie naciskam i stad ta porazka, albo kółeczko jest nie tam gdzie powinno :lol: - bo obiektyw jest super - czyli...jak radzic sobie z manualnym historycznym obiektywem - tak lopatologicznie dla kogos po ciezko zaprawionej sobocie i bolem glowy...czyli ustawiasz tu, krecisz tu, naciskasz tu, przestawiasz i pstryk.

Drugie pytanie. Wiem ze bede chcial kupic :mrgreen: by rozszerzyc swoje poznanie w temacie focenia SMC 50/1.4..... no bo wszyscy to chwala :mrgreen: . I teraz.... znowu doczytalem ze powienien to byc nie SMC-M ale SMC z A. I tu kolejna zagadka... czyli bez A nie ma "automatic light metering". Jak bardzo brak A jest bolesny i mniej wygodny w DSLR-rze? Czasami na alledrogo jest taki tekst sprzedawcy "kupilem sobie taki sam ale z A wiec ten sprzedaje". O co chodzi?
 
klimecki  Dołączył: 21 Kwi 2006
Tok'Ra napisał/a:
jak i co zrobic, by fotki wychodzily ladne i ostre - bo mam dziwny efekt, ze mimo iz wyostrze kadr na zyletke i nawet mam statyw, to .... cos dziwnego mi wychodzi i nie jest to ladne ostre zdjecie jak z obiektywu widziane

przelaczyles na M? moze na tym trybie jaki masz ustawiony czas migawki jest jakis dlugi...
ogolnie przy szklach bez stykow: przelaczyc na M, ostrzyc, potem ustawic pierscieniem przyslony pozadana wartosc, potem wcisnac albo AE-L, albo przekrecic pierscien do podgladu glebi ostrosci -to ostatnie pozwala puszcze zmierzyc swiatlo dla obiektywu bez stykow. Nastepnie zobaczyc czy o to chodzi, jak trzeba skorygowac ('kreciolek' czasow i...nacisnac spust). Z kazdym szklem bez styku informacji o wartosci przyslony praca bedzie tak wygladac. Niestety imho wygodne to jest w malo stresujacych sytuacjach, jak trzeba sie sprezac moze brakowac tej sekundy czy dwoch...
Tok'Ra napisał/a:
Jak bardzo brak A jest bolesny i mniej wygodny w DSLR-rze? Czasami na alledrogo jest taki tekst sprzedawcy "kupilem sobie taki sam ale z A wiec ten sprzedaje". O co chodzi?

jesli szklo masz styki, przelaczasz je na pozycje A, wowczas mozesz sobie puszke przelaczyc na dowolny tryb (u mnie zwykle jest to Av), dobierac wartosc przyslony 'kreciolkiem' w aparacie, ktory dobierze Ci do tego wlasciwy czas. Tak jakby wiekszy komfort. Dlatego czesc ludkow przerzuca sie z M na A, ktore optycznie czesto sa takie same.
pozdrawiam
kp
 

mily  Dołączył: 19 Kwi 2006
jedna mala poprawka - jesli chcesz na starym szkle pracowac na pelnej dziurze, to i na av mozna. Tyle ze w tym trybie nie domknie ci przyslony.
 
klimecki  Dołączył: 21 Kwi 2006
mily napisał/a:
jesli chcesz na starym szkle pracowac na pelnej dziurze, to i na av mozna. Tyle ze w tym trybie nie domknie ci przyslony.

moze braknac krotkich czasow migawki, przerabialem to zaraz po kupnie ds-a w sloneczny dzionek;]
kp
 

zenza  Dołączył: 22 Kwi 2006
A ciekawe co może być jak w moim 80-320 z pozycja A po przełaczeniu na A w korpusie nadal nie mam możliwości ustawiania przesłony, styki czyste nie wiem cos uszkodzone?
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
zenza, miałem to samo z FA 80-320, szkło zachowywało się jak SMC-M z autofokusem... automatycznie nie domykało przesłony w ogóle - zobacz, czy Ci domyka (podczas robienia zdjęcia).

O, właśnie sobie uświadomiłem, że głupia pipa jestem, bo jak pokazywałem tutaj porównanie tego szkła z F70-210, to tylko pełną dziurę z 80-320, ze względu na wyżej wymieniony feler. A wystarczyło przerzucić puszkę na M, i użyć pierścienia... ech.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach