yacek000  Dołączył: 26 Wrz 2007
  prześwietlenia na negatywie...
:evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil:

Taki właśnie jestem zły...

Kupiłem pan'a 400, zrobiłem rolkę jaśką, wywołałem, właśnie kończę skanować.

Mniej więcej w równych odstępach, co kilka klatek mam prześwietlone kawałki klatek mniej więcej 1/3 klatki. Czy ktoś mi może wytłumaczyć o co chodzi, bo złym okrutnie.. :cry:

Film: Pan 400
Zupa: Rodinal 1:50, 20 stopni. 11 minut jak Ilford przykazał
Stoper, fixer - świeże, według czasów, rodinal po terminie, ale wołałem w nim kiladziesiąt filmów przed tym i jeszcze z 5 po tym szerokich i małych i wszystko ok.

Dodam, że prześwietlenia są na całej szerokości filmu, więc na pewno nie aparat, zresztą nie było nic takiego na wcześniejszych filmach..
Dodam też, że zaraz później w tej samej zupie, stoperze i fixerze wołałem fomę 200@1600 i wszystko w porządku..

Wydaje mi się, że materiał wadliwy, ale może się mylę - macie jakieś pomysły?
Jeśli się nie mylę to ( zdjęć nie odzyskam :cry: ) ale czy mogę reklamować film? Był świeży, ale pierwszy raz tam kupowałem ( wawa - relax ) i jeszcze do tego cena jakaś chora - 15 pln..

Będę wdzięczny za pomoc..

Tak to wygląda..



 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
yacek000 napisał/a:
Dodam, że prześwietlenia są na całej szerokości filmu, więc na pewno nie aparat, zresztą nie było nic takiego na wcześniejszych filmach..

Hmm, a jesli rozszczelnila sie ktoras z bocznych linii styku dupki z korpusem? Chodzi o te krotsze krawedzie, czyli miejsca przy zawiasach i przy zatrzasku dupki.
 

yacek000  Dołączył: 26 Wrz 2007
dan napisał/a:

Hmm, a jesli rozszczelnila sie ktoras z bocznych linii styku dupki z korpusem? Chodzi o te krotsze krawedzie, czyli miejsca przy zawiasach i przy zatrzasku dupki.


Są tam lekkie ubytki w uszczelnieniu, w tym zamszu, ale bardzo niewielkie, gdzieniegdzie trochę koroduje, ale parę dni temu zrobiłem rolkę zdecydowanie czulszego neopana 1600 i nie było kompletnie żadnych śladów!! w dzień też robiłem, nosiłem aparat na plerach, lub w ręku - jest czysto..

:-|
 

Marek  Dołączył: 21 Kwi 2006
A jaką migawkę ma tena aparat? Jeśli płócienną i przesuwającą się w poziomie to może to być spowodowane nierównomierną szybkością przesuwu szczeliny migawki. Kiedyś tak miałem w Zenicie TTL.
Pozdrawiam
 

yacek000  Dołączył: 26 Wrz 2007
Marek napisał/a:
A jaką migawkę ma tena aparat? Jeśli płócienną i przesuwającą się w poziomie to może to być spowodowane nierównomierną szybkością przesuwu szczeliny migawki. Kiedyś tak miałem w Zenicie TTL.
Pozdrawiam


Wiem, ale toć to dalmierzówka - migawka centralna..
 

Marek  Dołączył: 21 Kwi 2006
No to pewnie rozszczelniła się yashica....
 

yacek000  Dołączył: 26 Wrz 2007
no ale to raczej mało prawdopodobne, że na 1600 było ok, a 400setka się zaświetliła - robiłem w podobnych warunkach, tam nie ma śladu zaświetleń!!!
 

PiotrR  Dołączył: 03 Maj 2006
yacek000 napisał/a:
no ale to raczej mało prawdopodobne, że na 1600 było ok, a 400setka

Może rozszczelniła się w między czasie? Na przykład przy wyjmowaniu 1600 albo przy zakładaniu 400 się pokruszyły gąbki?
 

yacek000  Dołączył: 26 Wrz 2007
Też jest taka opcja.. zrobię następny film i zobaczę, ale gąbki nie są na tyle zniszczone..
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
yacek000 napisał/a:
Dodam, że prześwietlenia są na całej szerokości filmu, więc na pewno nie aparat, zresztą nie było nic takiego na wcześniejszych filmach..
No to może kasetka z filmem zawiniła?
 

Korba  Dołączył: 30 Lis 2006
Trochę się czepiam, ale tytuł wątku mnie zmylił. To mi ewidentnie wygląda na zaświetlenia, czyli efekt wystawienia negatywu na niepożądane światło (prześwietlenie to efekt wpuszczenia zbyt dużej ilości światła normalną drogą, czyli przez obiektyw i migawkę). Teoretycznie do zaświetlenia mogło dojść także poza aparatem - np. przez wystawienie na światło niezbyt szczelnej kasetki z filmem (to mi raczej tak nie wygląda) lub przy ładowaniu filmu do koreksu.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
zorzyk napisał/a:
No to może kasetka z filmem zawiniła?


Ja bym obstawial albo przypadkowe otworzenie aparatu, albo nieszczelna kasetke z filmem.... musialbym zobaczyc po calej dlugosci zreszta, bo tak to ciezko powiedziec.
 

yacek000  Dołączył: 26 Wrz 2007
Właśnie wywołałem kolejną rolkę, jest to samo - mniej trochę prześwietleń, bo światło mniej ostre, ale nadal są..

Myślę, że to jednak nieszczelność aparatu..

Czy tym zamszem z kasetek po 135tkach można uszczelnić? Może macie jakieś lepsze sposoby?

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach