tomeczz Dołączył: 27 Kwi 2006
SMC A 20mm 2,8 - moje wrazenia i porownanie z MIR 20 2,5
mam to szkiełko i oto moja krotka recenzja.

Zawsze mi sie wydawało ze ten objektyw jest pokaznych rozmiarow. tymczasem jest lekki i ciut wiekszy od 50tki 1,4, jednak zdecydowanie mniejszy niz 85tkaM2. Pierscien przeslony chodzi o dziwo bardzo delikatnie, o dziwo, bo mialem kilka 50A1,7 i zawsze pierscien chodzil niemrawie z nadmiernymi oporami. Małą wadą jest 67mm filtr.

Jezeli chodzi o zdjecia, efekty powaliły mnie na kolana. Ale po koleji, najpierw o wadach
1 objektyw daje mleczne foty na przeslonie 2,8. Mam tez MIRa 20 2,5 i mir na 2,5 daje mleko ale tylko na kantach.
2 jak foce pod slonce, a slonca nie ma w kadrze a promienie padaja na przednia soczewke - na zdjeciu pojawiaja sie spore plamy - ubytki kontrastu. Do tego pojawia sie pare "flarow". Zdjecie do kosza. Focenie pod slonce w sytuacji gdy slonce jest w kadrze - zdjecie ciut traci na kontrascie, jednak zdjecie jest bardzo poprawne. Wyskakuje pade drobnych flarów. Wskazana jest zatem bardzo oslona przeciwsloneczna. Wydaje mi sie ze taka co przy 2,8 winietuje a nie winietuje przy 5,6. Czyli taka od objektywu ok 28mm. Jak taką dostac z 67mm filtrem? nie wiem. Mir Rowniez traci bardzo kontrast, pojawia sie znacznie wiecej wyrazniejszych flarow pod slonce gdy slonce w kadrze. Tu widac 2 lige u ruska.
3 objektyw nie krzywi lini, jednak linie tracą swoją rownoleglosc przy odpowiednim kącie ustawienia kadru.
4. Reszta wrazen jest niespotykanie pozytywna. Kolory niesamowite. kontrastowe. Ostrosc porownywalna do 50tki. Objektyw daje niezly trojwymiar gdy kadrujemy przedmiot (odleglosc 1-2 metry) na pierwszym planie wobec oddalonego stopniowo tla. Kadr jednak traci na trojwymiarze gdy caly kadr jest gdzies w oddali. MIR tu sporo jest w tyle, zdjecia wychodzą z ladnymi kolorami i kontrastem jedynie w sloneczny kadr ze sloncem w tyle. Ale ostroscia nie odbiega jakos przewazajaco.

Sa to pierwsze wrazenia po zrobieniu 3 klisz. 24ka pentaxa jest o stopien nizej, zdjecia, wprawdzie ostre, jednak tak kontrastowe i "kolorowe" nie wychodzą.

To bardzo ciekwy optycznie i gabarytowo objektyw, jednak cenowo juz nie jest tak ciekawy. Czy warto za niego az tyle dac, za ile sie ostatnio pojawil na allegro zalezy od zasobnosci portfela. trzeba jednak pamietac ze 20mm ma specyficzne wlasciwosci jak na ogniskową i ma raczej rzadkie zastosowanie na ciekawe zdjecie ze wzgledu na brak trojwymiaru. Coz, objektywem jestem bardzo zachwycony, ale podobna sa jeszcze lepsze z serii limited (31mm 43mm 77mm). tych objektywow nie mialem w reku wiec nie mam odniesienia.

Mialo byc krotko, wyszlo dlugo.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach