grzecho  Dołączył: 19 Lut 2007
  MZ-6 sterowanie zewnętrzną lampą
Witam!

Posiadam korpus MZ-6 oraz lampę błyskową AF360FGZ. Wyzwalam ją bezprzewodowo, poprzez ustawienie w aparacie trybu [W] oraz [Wireless] w lampie błyskowej. Zanim dochodzi do właściwego błysku, lampy gadają ze sobą, po czym wyzwalany jest błysk oświetlający. Wszystko zachodzi w ramach P-TTL. Mam pytanie dotyczące właściwego błysku oświetlającego: czy jest to błysk tylko lampy zewnętrznej, czy równoczesny AF360FGZ i wbudowanej ? - tym trudniej mi to ustalić, że w instrukcji aparatu piszą, że błysk oświetlający stanowi flash lampy zewnętrznej, a w instrukcji lampy, że jest to równoczesne wyzwolenie jednej i drugiej ... Gdzie leży więc prawda ?

Drugie pytanie, jakie mnie dręczy, dotyczy sytuacji, gdy używam manualnego obiektywu, uniemożliwiającego pracę w trybie Slave1 dla lampy zewnętrznej - gdy zakładam obiektyw bez styków, Wireless po prostu nie działa. Po przełączeniu AF360FGZ na Slave2, błysk jest wyzwalany (oczywiście flashem wbudowanej lampy). Chciałem spytać, o sposoby wyzwalania lampy zewnętrznej w taki sposób, by tylko ona stanowiła błysk oświetlający, podczas, gdy mam założony obiektyw bez styków. Czy jedyną możliwością w tym przypadku są kostki z przejściówką na kabel synchronizacyjny ? - jeśli tak, to gdzie dostać takie przejściówki do MZ-6 ? Czy są to jakieś uniwersalne kostki wkładane na sanki, czy też muszą być o specjalnym przeznaczeniu dla Pentaxa ? - bo na sankach są 4 styki i jak rozumiem, żeby aparat gadał lampą z pewnością muszą wszystkie te styki zostać wykorzystane ?

Z góry dzięki za rozwianie wątpliwości :). Pozdrawiam!
 

negocjatorek  Dołączył: 12 Kwi 2007
Odpowiedź na pierwsze pytanie (odpowiadam na podstawie moich doswiadczen z cyfrankami) jest to błysk oby dwóch lamp. W k10d. idzie ustawić czy lampa wbudowana ma błyskać pełną parą czy tylko dawać znać tej zewnętrznej.

odpowiedź na pytanie drugie: w lampie którą posiadasz isteniej możliwośc wyzwolenia z fotoceli - sama reakcja na błysk. Tylko trzeba jej wprowadzić ile ma przedblysków wykonuje aparat. Procedura chyba opisana w instrukcji do lampy

[ Dodano: 2007-12-01, 22:57 ]
aha jeśli by cię to nadal interesowało to są specjalne dedykowane stopki i kable. Można także użyć uniwersalnych ale wtedy.... no w sumie to tobie używającemu manualny obiektyw takie dedykowane nie są potrzebne bo i tak ttl nie bedzie działać, wiec starczy z środkowym pinem
 
GrzegorzQ  Dołączył: 20 Lut 2007
Re: MZ-6 sterowanie zewnętrzną lampą
grzecho napisał/a:

..MZ-6 oraz lampę błyskową AF360FGZ. ...czy jest to błysk tylko lampy zewnętrznej, czy równoczesny AF360FGZ i wbudowanej ? ...... Gdzie leży więc prawda ?

MZ-6 dobrym aparatem jest, 11 Funkcjów ma, niestety instrukcja jest niekrótka.

Prawda leży ..... w Pentax Super User Function F11 ,
F11=1 "master" - są oba błyski
F11=2 "control" - wbudowana tylko wyzwala 360tkę
Oczywiście działa to tylko w P-TTLu

grzecho napisał/a:

... używam manualnego obiektywu, ...sposoby wyzwalania lampy zewnętrznej w taki sposób, by tylko ona stanowiła błysk oświetlający....


Pozostaje tylko zabawa z kabelkami - tu niestety nie doradzę.
 

negocjatorek  Dołączył: 12 Kwi 2007
GrzegorzQ, co do tego drugiego to się nie zgadzam! fgz360 mozna wyzwolic obojętnie czym bezprzewodowo. wiec nie trzeba kabla.
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
a ja mam pytanie - czy jeśli się wbudowany flash (w k10d) ustawi w tryb controller a nie jako master, to znaczy że ona błyska bez przedbłysków wtedy..? i odpala fotocele normalną na pierwszy błysk ?

(pewnie w k100d jest tak samo..)
 
GrzegorzQ  Dołączył: 20 Lut 2007
guerilla napisał/a:
a ja mam pytanie - czy jeśli się wbudowany flash (w k10d) ustawi w tryb controller a nie jako master, to znaczy że ona błyska bez przedbłysków wtedy..? i odpala fotocele normalną na pierwszy błysk ?
(pewnie w k100d jest tak samo..)

niestety k100d nie ma trybu wireless :-(
MZ-6 vel ZX-L miał tryb wireless więc co nieco pamiętam.

Wbudowana w trybie controller
360tka w trybie Slave1

wbudowana w PTTLu serią przedbłysków dogaduje się z 360tką
błysk właściwy daje tylko 360tka

Wbudowana w trybie master
360tka w trybie Slave1

wbudowana w PTTLu serią przedbłysków dogaduje się z 360tką
błysk właściwy dają wbudowana i 360tka

Wbudowana bez PTTL (z manualnym obiektywem)
360tka w trybie Slave2

wbudowana daje pełny błysk na który od razu reaguje 360tka
błysk właściwy dają wbudowana i 360tka


negocjatorek napisał/a:
GrzegorzQ, co do tego drugiego to się nie zgadzam! fgz360 mozna wyzwolic obojętnie czym bezprzewodowo. wiec nie trzeba kabla.


Tak ale... zwróć uwagę o co pytał kolega:
czy z manualnym obiektywem można wyzwolić 360tkę tak by tylko 360 dawała błysk oświetlający a wbudowana nie.
Odpowiedź brzmi : NIE
bo z manualnym obiektywem wbudowana lampa nie działa w PTTLu
daje tylko jeden błysk - właściwy podczas otwarcia migawki
Dlatego należy ustawić 360tkę w tryb Slave2
W trybie Slave2 360tka daje błysk na ...... dowolny błysk innej lampy

W takim przypadku - obie lampy błyskają podczas otwarcia migawki.
 

negocjatorek  Dołączył: 12 Kwi 2007
nie. On błyska tyle samo razy, tyle że ostatni błysk, jest dużo słabszy od tego jakibyłby na master

[ Dodano: 2007-12-03, 17:29 ]
GrzegorzQ napisał/a:
Tak ale... zwróć uwagę o co pytał kolega:
czy z manualnym obiektywem można wyzwolić 360tkę tak by tylko 360 dawała błysk oświetlający a wbudowana nie.
Odpowiedź brzmi : NIE
bo z manualnym obiektywem wbudowana lampa nie działa w PTTLu
daje tylko jeden błysk - właściwy podczas otwarcia migawki
Dlatego należy ustawić 360tkę w tryb Slave2
W trybie Slave2 360tka daje błysk na ...... dowolny błysk innej lampy

W takim przypadku - obie lampy błyskają podczas otwarcia migawki.


Zwracam honor i stawiam wirtualne :-B Oczywiście masz racje jeśli to ma służyć do doświetlania.
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
czyli jednym słowem - wbudowana lampa zawsze daje przedbłyski na cyfrze a tryb controller jest zarezerwowany tylko dla P-TTL'a i kompatybilnych lamp.

dzięki chłopaki :-B

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach