Ijon  Dołączył: 27 Paź 2006
[K100D] K100D - wada matrycy?
Na zdjęciach przy ISO 800 i powyżej, w ciemniejszych partiach kadru wyskakuje mi coś takiego jak tu:

To są hot-pixele, ślady UFO czy jeszcze inny diabeł? Ktoś z was spotkał się z czymś takim?

Plik nieprzeskalowany jest tutaj: http://test.ijon.info/tem...cy/imgp9725.jpg , .pef tu: http://test.ijon.info/tem...cy/imgp9725.pef
 
lukeluke  Dołączył: 13 Lip 2007
Ijon napisał/a:
To są hot-pixele, ślady UFO czy jeszcze inny diabeł? Ktoś z was spotkał się z czymś takim?

witam
jest tu juz taki watek. zalozylem go ja. wiekszosc uzytkownikow niczego dopatrzec sie nie mogla, a poza tym po co uzywac takich wysokich czulosci :) ?
a tak powaznie to u mnie tez pojawia sie cos takiego, ale tylko dla iso 1600 i wyzszej. nie zawsze sie pojawia, ale jak juz to tez w ciemniejszych partiach zdjecia. co ciekawsze u mnie to sie nie pojawia jezeli zdjecie bedzie zrobione z manualnym obiektywem, jakas stara Mka, albo w trybie zdjec seryjnych. w innych wypadkach potrafi sie to pojawic. u mnie pojawia sie tylko jedna cienka linia dosyc blisko gornej czesci zdjecia. jak bede mial czas to sie zainteresuje serwisem. na razie sie zebrac jakos nie moglem, bo ani sie tam dodzwonic, ani na mejle nie odpowiadali.
pozdrawiam
 

piotr_luk  Dołączył: 14 Kwi 2007
lukeluke napisał/a:
jak bede mial czas to sie zainteresuje serwisem.
Nie przegap tylko okresu gwarancyjnego.
lukeluke napisał/a:
poza tym po co uzywac takich wysokich czulosci :) ?
a z tym pozwolę sobie się nie zgodzić, bo skoro owe wysokie iso jest, to powinno być w pełni używalne i funkcjonalne.
 
lukeluke  Dołączył: 13 Lip 2007
piotr_luk napisał/a:
lukeluke napisał/a:
jak bede mial czas to sie zainteresuje serwisem.
Nie przegap tylko okresu gwarancyjnego.
lukeluke napisał/a:
poza tym po co uzywac takich wysokich czulosci :) ?
a z tym pozwolę sobie się nie zgodzić, bo skoro owe wysokie iso jest, to powinno być w pełni używalne i funkcjonalne.

to mial byc zart. ja tez tak uwazam, ale spotkalem sie raz z taka wypowiedzia, ze ten ktos nie uzywa to ...po co uzywac, skoro on nie uzywa :)?
 

dyptam  Dołączył: 14 Kwi 2007
piotr_luk napisał/a:
bo skoro owe wysokie iso jest, to powinno być w pełni używalne i funkcjonalne.
to tak jak z prędkością w samochodzie, na liczniku masz 260 km/h, a nie wyciągniesz powyżej 220 :-P
 

piotr_luk  Dołączył: 14 Kwi 2007
dyptam, to akurat nie jest odpowiedni przykład
 

dyptam  Dołączył: 14 Kwi 2007
piotr_luk napisał/a:
to akurat nie jest odpowiedni przykład
stąd też języczek na końcu mojej wypoweidzi. Oczywiście zgadzam się z Tobą, że nie można podbijać ISO do 3600 skoro aparat robi akceptowalne do 400, ale niestety myślę, że jest to kit marketingowy.
 

wkt  Dołączył: 03 Lip 2007
w iso 800 i 1600 nie powinno czegoś takiego być. U mnie nie ma.
 
ms  Dołączył: 03 Kwi 2007
Re: K100D - wada matrycy?
Ijon napisał/a:
Na zdjęciach przy ISO 800 i powyżej, w ciemniejszych partiach kadru wyskakuje mi coś takiego jak tu:


Wygląda na zakłócenia od elektroniki aparatu, niestety taka jest technologia i narzucane przez nią ograniczenia.
Pentax odejmuje darki dopiero od ekspozycji, o ile dobrze pamiętam 0.5 sek.
Może się więc zdarzyć, że na owym ISO 800 i długoczasowych ekspozycjach już tego efektu miał nie będziesz, o ile jest on stabilny w czasie.

Wypadałoby żeby od każdego zdjęcia, nawet z czasem 1/1000 sek, była możliwość odjęcia DARKu (prądu ciemnego).
Zależność prądu ciemnego od temperatury matrycy nie jest liniowa: dla dużych temperatur wzrasta znacznie szybciej niż dla małych. W lecie kiedy jest do 30-40 stopni w Słońcu (a jak aparat siedzi w czarnej kaburze to nagrzewa się do ponad 50 stopni) wyskakuje mi gorący piksel który świeci jasno nawet na czasach ekspozycji 1/2000 sek ISO 200. Jako że darki dla tak krótkich czasów nie są przewidziane, nie można go usunąć w czasie (prawie) rzeczywistym. Ten sam piksel już nie świeci gdy wykonam długą ekspozycję (w tych samych upalnych warunkach), bo wtedy przepisowo (o ile się zaznaczy tę opcję) odejmowany jest dark.

[ Dodano: 2007-12-22, 22:11 ]
lukeluke napisał/a:

jest tu juz taki watek. zalozylem go ja. wiekszosc uzytkownikow niczego dopatrzec sie nie mogla


Tu ślady są wyraźne. U Ciebie były ekstremalnie słabe, co więcej (znając ograniczenia technologiczne) powiedziałbym że zupełnie akceptowalne...
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
[OT]
Cytat
"Skłodowska też była kobietą?"
piotr_luk napisał/a:
to akurat nie jest odpowiedni przykład
:lol:
 

piotr_luk  Dołączył: 14 Kwi 2007
zorzyk, to z "Seksmisji"?
EOT
 

Ijon  Dołączył: 27 Paź 2006
Podsumowując: czerwone paski są winą aparatu i mam z tym iść do serwisu, tak? Znów się pozbędę kasetki na miesiąc :(
 
LDevil  Dołączył: 30 Maj 2007
Ijon napisał/a:
Podsumowując: czerwone paski są winą aparatu i mam z tym iść do serwisu, tak? Znów się pozbędę kasetki na miesiąc :(


Kumpel miał coś takiego (ale w pionie) w swoim D40. Wymienili mu na nowy (bo jeszcze nie podbił gwarancji).
Myślę, że te paski nie są normalne i na Twoim miejscu oddałbym aparat do serwisu.
 
ms  Dołączył: 03 Kwi 2007
Ijon napisał/a:
Podsumowując: czerwone paski są winą aparatu i mam z tym iść do serwisu, tak? Znów się pozbędę kasetki na miesiąc :(


No ja takich nie mam nawet na krótkich czasach i wysokich iso.
Jakaś część elektroniki musi być uszkodzona i wysyła zakłócenia...

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach