pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
Duplikator slajdów homemade.
Witam.
Ostatnio wróciłem do tematu digitalizacji slajdów(tych akurat nie mam, tylko 1 poglądowy i ok.30-letni) i negatywów. Ponieważ bawiłem się już trochę z własnoręcznie wykonaną ramką do negatywów (pomysł z cyberfoto) i stwierdziłem, że nie nadaje się to do przenoszenia większej ilości zdjęć (problem z pewnym umocowaniem ramki, aby nie kadrować po przesunięciu zdjęcia). Pooglądałem trochę w sieci własnoręcznych konstrukcji i przypadła mi do gustu jedna - tubus tekturowy dolepiony do obiektywu i z zamocowaną na końcu ramką. Raziła mnie jednak obskórność takowego rozwiązania (http://www.wydz_arch.republika.pl/img_9089.jpg), a z kolei takie rozwiązanie jest jak dla mnie zbyt pracochłonne i skomplikowane(http://fotopraktyk.republika.pl/dane/dupslide.htm). Postanowiłem więc wykonać coś podobnego do tego tubusu. Założenia były takie - prostota konstrukcji i względna wygoda użytkowania.
Udało mi się w końcu wykonać coś, co nawet pozwala oświetlać slajd/negatyw wbudowaną lampą błyskową. Niestety jej siła jest zbyt duża i w jasnych miejscach są przepalenia (nawet po zmniejszeniu do minimum siły błysku).
Tu link do zdjęć:
http://picasaweb.google.c...key=KNY9wV2cIRo

Powiększenie jest tak dobrane, aby w całym kadrze mieściła się klatka filmu 135mm z kilkoma milimetrami marginesu.
A oto efekt(slajd):


[ Dodano: 2007-10-08, 15:31 ]
Ho ho! Nie zauważyłem nowego działu pisząc ten temat :->
Z kolei przedstawianie tego jako złota rączka, to trochę przesada, bo mam dwie lewe ręce i zrobienie tego musiało być z założenia bardzo proste, czyli deska z otworem, rura i jakieś zamocowanie obiektywu. Na początku miałem zamiar zamówić u ślusarza/tokarza tulejkę wsuwaną na rurę lub w rurę i tyle by wystarczyło.

Obsługa - bardzo wygodna. Zrobiłem na szybko 2 klisze wczoraj wieczorem. Jedyny problem, to wsuwanie kliszy między dwa kartoniki, ale też nie jest takie trudne. Jedyne co mnie martwi, to spadek ostrości na brzegach kadru (taki jak widać też na tym slajdzie) pomimo przysłony 8 i wyższych. Strasznie trudno kontrolować takie powiększenie i tak małą GO.
 

Grendel  Dołączył: 31 Gru 2006
IMHO szkoda czasu na takie zabawy,kiedy można sie dogadać z labem żeby w wolnych chwilach poskanowali to na frontierze ;) 12Mpix ekwiwalent z astii po prostu wgniata w ziemię ilością detali.
 
Grizley  Dołączył: 30 Sie 2007
nie trzeba sie dogadywać , wystarczy zapłacić ale trzeba wiec lepiej wychodzi
jakiś płaszczak za ~390 z allegro
 

Grendel  Dołączył: 31 Gru 2006
Dogadanie się to jest podstawa ;) normalnie w digifoto za zeskanowanie kliszy w raptem ok 9mpix chcieli ponad 120zł za rolkę. Lab z którym się dogadałem, zrobił mi mniejwięcej za 10-12zł za rolkę. Układ był taki, że nie zrobią tego "na już" tylko puszczą to w wolnych chwilach, jak nie będzie klientów (skanowanie 16Mpix trochę zajmuje czasu, nawet dużej maszynie pokroju frontiera ;)) Efekty zarąbiste a cena przystępna... Mam jeszcze trochę zapasu astii i zamierzam go w tym roku wypstrykać przy okazji ślubów i innych sesji. Zanim znalazłem sobie ten lab, rozważałem rozdanie pozostałych slajdów bo ceny jakie sobie życzyło digifoto i inne laby przekraczały wszelkie granice dobrego smaku.
 
Grizley  Dołączył: 30 Sie 2007
:shock: toż to zdzierstwo .
a chyba że tak , nie orientowałem sie w cenach.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach