dan  Dołączył: 11 Sie 2006
Effendi napisał/a:
Ho, ho, chyba trzeba kogoś odesłać do instrukcji obsługi

W ktorej sa pewnie takze inne bledy, poza ta "ogniskowa po cropie".
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
Arti napisał/a:
guerilla napisał/a:
a przypadkiem nie ustawia się SR do ogniskowej PO cropie.. ?

Nie ma czegoś takiego jak "ogniskowa po cropie"...


o jezu, jak ja lubię takie super przydatne komentarze formalistów.

istnieje coś takiego jak ogniskowa po cropie, każdy wie o co chodzi i na pewno lepiej to tak napisać niż *kąt widzenia obiektywu po cropie* czy jeszcze bardziej komplikować życie. to nie jest BHP.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
guerilla napisał/a:
istnieje coś takiego jak ogniskowa po cropie, każdy wie o co chodzi i na pewno lepiej to tak napisać niż *kąt widzenia obiektywu po cropie* czy jeszcze bardziej komplikować życie.

To wcale nie jest komplikowanie życia tylko podstawy. Ogniskowa jest własnością fizyczną obiektywu i pod co byśmy go nie podpięli to się nie zmieni (taką też wpisujemy dla prawidłowego działania SR). Zmieni się kąt widzenia w zależności od tego jaka matryca/film znajdzie się za obiektywem. Zmieni się wynikły z kąta widzenia ekwiwalent ogniskowej ale ogniskowa się nie zmieni.
 
Krzychoo  Dołączył: 13 Wrz 2006
To ja od siebie dodam jeszcze możliwość przestawienia regulatora dioptrii przy wizjerze. Kilka razy robiło mi się coś takiego przy wyciąganiu aparatu z torby. W efekcie to co widziałem w wizjerze jako ostre było kompletnym mydłem na zdjęciu i odwrotnie: af łapał ostrość i potwierdzał piknięciem a w wizjerze mydło.
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
guerilla, rozumiem, co co Ci chodzi i sam bym tak zareagował jeszcze jakiś czas temu, ale... Doświadczenie mnie nauczyło, że właśnie narzucić sobie taką dyscyplinę myślenia, lepiej rozumiem teraz jak to wszystko bangla. To raz. Dwa - propagowanie prawidłowego rozróżnienia cropa i ogniskowej, choćby na tym forum, jest z korzyścią dla jego użytkowników, zwłaszcza nowych.

Bez urazy, ale Ty, ustawiając uparcie w SR ogniskową 1.5x jesteś najlepszym przykładem, że stwierdzenie "a to wszystko jedno" prowadzi na manowce. A raczej trudno Cię nazwać początkującym.

Wyszło mi trochę takie mędrkowanie, na które temat może nie zasługuje, ale mam nadzieję, że zrozumiesz, o co mi chodzi :-)
:-B
 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
Proponuję zrobić taki eksperyment: cyknąc fotkę z obiektywem 28mm i SRem ustawionym na powiedzmy 200mm tudzież obiektywem 200mm z SR ustawionym na 28. DObrze widać wtedy, że SR "działa" ;-)
 

Arti  Dołączył: 20 Kwi 2006
guerilla napisał/a:
o jezu, jak ja lubię takie super przydatne komentarze formalistów.

Pewnie dokładnie tak jak ja lubię powtarzanie błędnych skrótów myślowych, które nie poprawiane stają się poźniej "prawdą internetową"... Tak jestem formalistą czasami. :evilsmile:
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
bEEf napisał/a:

Bez urazy, ale Ty, ustawiając uparcie w SR ogniskową 1.5x jesteś najlepszym przykładem, że stwierdzenie "a to wszystko jedno" prowadzi na manowce.


a mi i tak wszystko jedno :-P

po prostu gdzieś kiedyś tak przeczytałem.. a cyfrę kupiłem dużo później i nie sprawdzałem tego więcej..

Arti skrót myślowy to skrót myślowy, nie podlega aż tak logice, ergo nie jest błędny, tylko skrótowy :-B
 

MKw  Dołączył: 20 Kwi 2006
Mam M 50 2 i nawet na 2.0 bije pod wzgledem ostrosci 18-55 wiec jesli nie popelniasz bledu w sztuce to masz zwalone szklo.
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
guerilla napisał/a:
a mi i tak wszystko jedno

No w sumie skoro i tak robisz na kliszy, to faktycznie wszystko jedno, jaką ogniskową ustawisz SR-owi w k10 :-P
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
bEEf napisał/a:
guerilla napisał/a:
a mi i tak wszystko jedno

No w sumie skoro i tak robisz na kliszy, to faktycznie wszystko jedno, jaką ogniskową ustawisz SR-owi w k10 :-P


właśnie kończę kliszę na jakiś czas.. cały analogowy sprzęt puszczam na sprzedaż na dniach..
trzeba się będzie przestawić na dobry SR w cyfrze :-P

(ale zostawie sobie zorke + średni na cz-b ,w końcu chce coś osiągnąć w fotografii :-P )
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
guerilla napisał/a:
cały analogowy sprzęt puszczam na sprzedaż na dniach

Daj cynk. Ale dlaczego?? Zostałeś profeszynalem?
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
powiedzmy, prędzej kotleciarzem :_)

nawet się zastanawiam czy minolty nie sprzedać.. ale to by było trudne rozstanie :((

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach