bumba  Dołączył: 16 Paź 2006
K100d i obiektyw PENTAX FA 28-70 F/4.0
Witam wszystkich pentaksiarzy :) Od niedawna jestem szczęśliwym posiadaczem modelu jak w temacie. Mam pytanko o obiektyw PENTAX FA 28-70 F/4.0. Mam możliwość dokupienia go (chcę się pozbyć standardowego KIT-a), szkiełko jest w idealnym stanie, chcą za niego 370 zł. Podobno ten obiektyw jest znacznie lepszy od KIT-a, jaśniejszy i bardziej dopracowany optycznie. Tylko mam wątpliwości czy będzie dobrze współpracowął z SLR. Macie jakieś doświadczenia w tym temacie? Przyznaję, że przejrzałem forum pod tym kątem ale niewiele się dowiedziałem. Będę wdzięczny za opinię. No i cena - czy niezbyt wygórowana? W żadnym sklepie internetowym tego obiektywu nie znalazłem więc nie mam z czym porównać. Pozdrawiam
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
mgluszkowski, z 28-70 zrobi ci sie na DSLR 42-105....nie bedziesz mial szerokiego kata - to raczej nietrafiony pomysl ....pozatym 28-70 f4 jest przereklamowany...
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
Fafniak napisał/a:
mgluszkowski, z 28-70 zrobi ci się na DSLR 42-105....nie bedziesz mial szerokiego kata - to raczej nietrafiony pomysl ....pozatym 28-70 f4 jest przereklamowany...


no bez przesady, że przereklamowany ;)

ale na cyfre zupełnie bez sensu napewno! zostaw sobie kita,nie ma między nimi różnicy za wielkiej.

a 370 to cena złodziejska, 28-70:4 kupuje się za max 200 pln z przesyłką :)
 

sebostek  Dołączył: 19 Kwi 2006
dokładnie 370 zł to za dużo!!!
 

Snorg  Dołączył: 28 Wrz 2006
Mam ten obiektyw. Wczoraj zrobiłem nim testowo kilka fotek z K100d i wyszły całkiem przyzwoicie. Jednak różnica z kitem od kasetki jest pewnie niewielka. Żeby ją zauważyć trzeba chyba jakichś dokładnych testów. No i po przeliczeniu ogniskowej na cyfrówkę dostajesz nieciekawy zakres. Bo na widoczki za mało zmieści się w kadrze, a na portretówkę za ciemny (lubię małą głębie ostrości).
Jedynie szybkość AF bardzo mnie zaskoczyła, w porównaniu do MZ 5, z którym ten zoom kupiłem, ale to już zasługa nowej puszki.
A propos kupna, to jak już Tobie napisali, cena jest z kosmosu. W końcu to jest też kitowy zoom, który wychodził bodajże z MZ-5 i MZ-5n (mądrzejści niech mnie poprawią). No chyba, że trafisz model ze światłem 2,8 :-P
Pozdrawiam
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
Snorg napisał/a:
Mam ten obiektyw. Wczoraj zrobiłem nim testowo kilka fotek z K100d i wyszły całkiem przyzwoicie. Jednak różnica z kitem od kasetki jest pewnie niewielka. Żeby ją zauważyć trzeba chyba jakichś dokładnych testów. No i po przeliczeniu ogniskowej na cyfrówkę dostajesz nieciekawy zakres. Bo na widoczki za mało zmieści się w kadrze, a na portretówkę za ciemny (lubię małą głębie ostrości).
Jedynie szybkość AF bardzo mnie zaskoczyła, w porównaniu do MZ 5, z którym ten zoom kupiłem, ale to już zasługa nowej puszki.
A propos kupna, to jak już Tobie napisali, cena jest z kosmosu. W końcu to jest też kitowy zoom, który wychodził bodajże z MZ-5 i MZ-5n (mądrzejści niech mnie poprawią). No chyba, że trafisz model ze światłem 2,8 :-P
Pozdrawiam


niee,do mzetek dorzucali zwyczajne 28-80 i 28-90..
do któregoś tam był 28-70:4, być może mz-3 . ale w każdym razie to nigdy nie był stricte kit
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
nie pozostaje mi nic innego jak zgodzić się, że zakrew przy dslr będziesz miał nieciekawy. Oczywiście możesz dokupić do tego DA 12-24 f4 lub DA 10-17 3,5-4,5 (albo popularny DA 16-45 f4) jednak zamiast wspomnianej przez Ciebie 28-70 f4 skusiłbym się na to samo ale FA* 28-70 f2.8 ztym, że to już inny cenowy przedział. Moim zdaniem pozostań przy kit (nie ma co narzekać), a dokup coś szerszego lub dłuższego (zależy co bardziej potrzebne) jak uzbierasz trochę kasy.
 

bumba  Dołączył: 16 Paź 2006
Snorg napisał/a:
A propos kupna, to jak już Tobie napisali, cena jest z kosmosu. W końcu to jest też kitowy zoom, który wychodził bodajże z MZ-5 i MZ-5n (mądrzejści niech mnie poprawią). No chyba, że trafisz model ze światłem 2,8
Pozdrawiam


Hmmm... No nie wiem czy aż z kosmosu ta cena. Poszperałem trochę w necie i te obiektywy dość rzadko w ogóle można kupić na rynku wtórnym. Poza tym znalazłem parę ofert z allegro sprzed kilku m-cy i ceny wahały się w okolicach 300-400 zł.

[ Dodano: 2006-10-23, 10:56 ]
tref napisał/a:
nie pozostaje mi nic innego jak zgodzić się, że zakrew przy dslr będziesz miał nieciekawy. Oczywiście możesz dokupić do tego DA 12-24 f4 lub DA 10-17 3,5-4,5 (albo popularny DA 16-45 f4) jednak zamiast wspomnianej przez Ciebie 28-70 f4 skusiłbym się na to samo ale FA* 28-70 f2.8 ztym, że to już inny cenowy przedział.


Na 2.8 mnie nie stać bo za to szkło już ponad 2 tysiące chcą :-/
 

Snorg  Dołączył: 28 Wrz 2006
Na Allegro jest z ceną Kup Teraz 250zł.
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
mgluszkowski napisał/a:
Snorg napisał/a:
A propos kupna, to jak już Tobie napisali, cena jest z kosmosu. W końcu to jest też kitowy zoom, który wychodził bodajże z MZ-5 i MZ-5n (mądrzejści niech mnie poprawią). No chyba, że trafisz model ze światłem 2,8
Pozdrawiam


Hmmm... No nie wiem czy aż z kosmosu ta cena. Poszperałem trochę w necie i te obiektywy dość rzadko w ogóle można kupić na rynku wtórnym. Poza tym znalazłem parę ofert z allegro sprzed kilku m-cy i ceny wahały się w okolicach 300-400 zł.



jest, wierz mi. nówka 4 lata temu kosztowała ok.400-500pln , więc jakim cudem mogłoby trzymać taką cene do dziś?na allegro za 250 od ręki, a prócz tego jak poczekasz to za 200 kupisz spokojnie .. a szkło się pojawia CONAJMNIEJ jedna, dwie sztuki miesięcznie (na allegro)

ale uwaga, na rozklejone soczewki.. zdarza się ponoć często :) (ale u mnie nie na przykład)

 

bumba  Dołączył: 16 Paź 2006
guerilla napisał/a:
jest, wiesz mi. nówka 4 lata temu kosztowała ok.400-500pln , więc jakim cudem mogłoby trzymać taką cene do dziś?na allegro za 250 od ręki, a prócz tego jak poczekasz to za 200 kupisz spokojnie .. a szkło się pojawia CONAJMNIEJ jedna, dwie sztuki miesięcznie (na allegro)


KOSMOS to tutaj masz dopiero ;-)
http://www.fotoexpert.pl/...-FA-28-70-F-4.0
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
mgluszkowski napisał/a:
guerilla napisał/a:
jest, wiesz mi. nówka 4 lata temu kosztowała ok.400-500pln , więc jakim cudem mogłoby trzymać taką cene do dziś?na allegro za 250 od ręki, a prócz tego jak poczekasz to za 200 kupisz spokojnie .. a szkło się pojawia CONAJMNIEJ jedna, dwie sztuki miesięcznie (na allegro)


KOSMOS to tutaj masz dopiero ;-)
http://www.fotoexpert.pl/...-FA-28-70-F-4.0


czepiasz się. przecież przesyłka darmo!:)
 

fotonyf  Dołączył: 24 Kwi 2006
guerilla napisał/a:
ale uwaga, na rozklejone soczewki.. zdarza się ponoć często :) (ale u mnie nie na przykład)


U mnie tez nie.
Więcej się słyszy chyba o tych rozklejonych soczewkach niż zdarza się w praktyce.
Może to był jeden przypadek w Europie i został rozdmuchany?
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
fotonyf napisał/a:
guerilla napisał/a:
ale uwaga, na rozklejone soczewki.. zdarza się ponoć często :) (ale u mnie nie na przykład)


U mnie tez nie.
Więcej się słyszy chyba o tych rozklejonych soczewkach niż zdarza się w praktyce.
Może to był jeden przypadek w Europie i został rozdmuchany?


bardzo możliwe, bo tylko raz w praktyce się z tym spotkałem, tzn przeczytałem, i to lata temu, a poza tym każdy mówi , ja sam głupio też :) , że podobno rozkleja się .. czarny pr niezamierzony :)
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
guerilla napisał/a:
bardzo możliwe, bo tylko raz w praktyce się z tym spotkałem, tzn przeczytałem, i to lata temu,

Nie to żebym się czepiał, ale wyżej pisałeś, że często się rozkleja :-P

Hmm... to jak z tym niezamierzonym, czarnym PR-em? :mrgreen: :-P
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
dan napisał/a:
guerilla napisał/a:
bardzo możliwe, bo tylko raz w praktyce się z tym spotkałem, tzn przeczytałem, i to lata temu,

Nie to żebym się czepiał, ale wyżej pisałeś, że często się rozkleja :-P

Hmm... to jak z tym niezamierzonym, czarnym PR-em? :mrgreen: :-P


no cóż. język bywa śliski czasami :)
 
NaiR  Dołączył: 09 Cze 2006
Rozkleja się niestety, ja mam dwa: sprawny i rozklejony. Ten rozklejony jakby się uparł to można jako soft potraktowac :mrgreen:
A w ogóle to na dłuższych ogniskowych jest nieco lepszy od kita, ale jest za wąski niestety. Jako portretówka od biedy się nadaje. IMHO nie warto się pozbywac kita na rzecz tego szkła, można miec oba :-)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach