kkrzych  Dołączył: 11 Wrz 2007
[obiektyw] smc fa 28-105 f4-5,6 if i obluzowana soczewka
Witajcie bracia i siostry w Pentaksie ;-) . Kupiłem sobie(nie osobiście niestety) tenże obiektyw w słynnym bhphotovideo na Manhattanie i trafiłem na dziwny egzemplarz; bo jak kręce pierścieniem ostrości- zwykle przy najdłuższej ogniskowej, , w którymś momencie, obraz w wizjerze podskakuje- mam wrażenie, że jedna z soczewek jest obluzowana i w trakcie zmiany ostrości zmienia sie jej położenie w płaszczyźnie pionowej. No i Gul. Ale mimo tego, zdjęcia i sama ostrość jest ok.
Wiem, że serwisowanie (mimo, że byłoby jeszcze na gwarancji) potrwa za długo jak na moje potrzeby i zastanawiam się czy nie serwisować go na miejscu w Krakowie. Spotkał się ktoś z was z czymś podobnym?
 

MarWoj  Dołączył: 15 Mar 2007
kkrzych, wybierz sie do serwisu,chociażby po to,by potwierdzić lub rozwiać Twoje domysły.Poza tym usterki "nieleczone" zwykle rozwijają się,uniemożliwiając użytkowanie sprzętu(to z autopsji :-/ ).Jeśli na gwarancji,to może da się jeszcze wymienić na sprawny bez serwisowania(czasem usterki są nienaprawialne).
 

Gwiazdor  Dołączył: 05 Mar 2007
Jeśli dobrze pamiętam (nie mam tych szkieł akurat pod ręką) to w moich "pałer_zumach" ;-) też są luzy. Nie są to jakieś precyzyjne konstrukcje pokroju Limitedów czy chociażby DA.
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Mam podobne wrażenia z F 35-105/4-5.6 jakby w pewnym momencie jakiś skok następował. Mam go 4 lat, zawsze tak miał, nie stwierdzilem pogębiania się tej cechy. Uznałem, że ten typ tak. ma, szczególnie, że nie ma żadnego wpływu na zdjęcia.
 

PiotruśP  Dołączył: 09 Sty 2007
kkrzych napisał/a:
jak kręce pierścieniem ostrości- zwykle przy najdłuższej ogniskowej, , w którymś momencie, obraz w wizjerze podskakuje
Przy ręcznym kręceniu pierścieniem ostrości to raczej nie występuje, ale gdy silnik body kręci szkłem to normą jest trzęsienie ziemi w wizjerze. Nawet w kicie 18-55 obraz czasem podskoczy :-) . Luzy w szkle to cena jaką się płaci za AF.
 
Kfan  Dołączył: 02 Mar 2007
zorzyk napisał/a:
Mam podobne wrażenia z F 35-105/4-5.6 jakby w pewnym momencie jakiś skok następował. Mam go 4 lat, zawsze tak miał, nie stwierdzilem pogębiania się tej cechy. Uznałem, że ten typ tak. ma, szczególnie, że nie ma żadnego wpływu na zdjęcia.


Hmm u mnie nic nie skacze w tym obiektywie, za to na AF potrafi nie wyostrzyć dokładnie :(
 
kkrzych  Dołączył: 11 Wrz 2007
dziękuje wam za wskazówki. Wydaje mi się że to obluzowanie jest cały czas na takim samym etapie i nie powinno się rozwinąć. Przetestuje go jeszcze i zobaczę na ile mnie to wkurza. Najlepiej byłoby nim zarobić na jakiś doskonalszy odpowiednik tego zakresu ogniskowych. Jak zrobie coś sensownego to się pochwalę:) Pozdrawiam
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Nie pamiętam dokładnie modelu obiektywu, ale na forum KKM (Konica-Minolta) wyczytałem kiedyś, że mają obiektyw, który z racji swoich cech charakterystycznych nazywany jest grzechotką ;-) W naszej szklarni chyba takiego nie ma... (?)
 
wujek  Dołączył: 12 Sty 2008
To ja zapytam o trochę podobny obiektyw. Wydaje mi się, że SMCP-FA 28-105 f/3.2-4.5 mógłby być dość ciekawa alternatywa dla kit'a, ale trudno znaleźć dokładne info na temat tego szkła.
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
wujek napisał/a:
SMCP-FA 28-105 f/3.2-4.5

Z tego co pamiętam to bardzo dobre szkło. Ale z cyfrą to będzie mało na szerokim końcu (znaczy za wąsko).
 
wujek  Dołączył: 12 Sty 2008
zorzyk napisał/a:
Ale z cyfrą to będzie mało na szerokim końcu (znaczy za wąsko).

Dlatego nie pozbyłbym się kita, a potem może jeszcze sigma 10-20 albo coś podobnego. Za to dużo dłużej niż kit i wygoda chyba spora. Widziałem w dwóch sklepach za ok 800 PLN i zastanawiam się czy nie byłoby warto.
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Za 800.-? Pamiętam cenę coś koło 1400,- za niego (wersja 4-5.6 była coś około 1100, chyba w 2005 jeszcze takie ceny były).
 
wujek  Dołączył: 12 Sty 2008
Może pozbywają się niepopularnego towaru. A może to tylko nieuaktualniona strona sklepu.
 

MiQ27  Dołączył: 17 Wrz 2007
Cytat
A może to tylko nieuaktualniona strona sklepu.

Zaglądam dość systematycznie na stronę fotozakupów.
Pentax FA 28-105mm/3.2-4.5 SMC AL. (IF) za 870 zł pojawił się tam może 2 tygodnie temu, wcześniej nie było go u nich w ofercie. Były tylko DA i D FA 50 i 100. Nie było też Limitedów.
 
Kfan  Dołączył: 02 Mar 2007
zorzyk napisał/a:
wujek napisał/a:
SMCP-FA 28-105 f/3.2-4.5

Z tego co pamiętam to bardzo dobre szkło. Ale z cyfrą to będzie mało na szerokim końcu (znaczy za wąsko).

28*1,5=42 nie jest tak źle, kiedyś miałem tylko 50 w Canonie i było :)
Na spacer jako zoomik niezła myśl zresztą tego mojego 35-105 wolę na spacer niż kita choć mam ekwiwalent na wide 56 co już jest nieco za wąsko.
Cóż może kiedyś do jakiegoś Pentaka FF podepnę :)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach