Kiwak  Dołączył: 28 Paź 2007
Kto czyta, wielbłądzi....albo jakoś tak.. 8-)
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Albo wie gdzie błądzi ;-)
 
rogo  Dołączył: 13 Sty 2008
zorzyk napisał/a:
rogo napisał/a:
forum służy do pisania i czytania

Do czytania też - w pierwszej kolejnosci.


no dobra - podjechałem do MM i sprawdziłem na innym egzemplarzu i teraz wiem, że ten typ tak ma :mrgreen:
 

piotr_luk  Dołączył: 14 Kwi 2007
rogo napisał/a:
teraz wiem, że ten typ tak ma
No, kamień spadł mi z serca
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Może ten w MM też był macany :-P
 
rogo  Dołączył: 13 Sty 2008
Cytat
Może ten w MM też był macany :-P


całkiem prawdopodobne :lol:

 
::ART::  Dołączył: 06 Sty 2007
Piszecie, że w obecnie produkowanych cyfrówka normą jest charakterystyczna faktura matówki przypominającej odcisk palca, efekt sadzy itp., ale zastanawiam się dlaczego jest to tak widoczne w K100D i z tego co przeczytałem również w K10D.
Porównywałem matówki K100D, C400, ND70s i A100 i prążki na matówce widoczne są tylko w K100D. We wszystkich innych nie jest to widoczne, dlaczego tak jest?
 
Drukarz  Dołączył: 06 Sty 2007
"Matówka - zmatowiona mechanicznie lub chemicznie powierzchnia szkła, na której w aparacie fotograficznym tworzony jest obraz służący do ustawienia ostrości"
Czymś musieli to zrobić, może Pentax ma stare odczynniki chemiczne lub rozklekotane maszyny. Firma nie ma takiej sprzedaży jak C,N wiec może jej nie być stać na nowe. Często obserwując to forum spotykam tego pytania typu:
-coś mi bzdyrczy wewnątrz
-jakieś odciski na matówce
-itp
k100d jest moim pierwszym lustrem, znawcą sprzętu też nie jestem ale uznałem że skoro tak jest to tak ma być. I tu moje pytanie czy jak spust się naciska i wychodzą ładne zdjęcia to coś z moim aparatem jest nie tak może powinienem go oddać do serwisu, czy wy w swoich też tak macie. Wiem, że kupe kasy kosztuje/kosztował tego typu sprzęt i chcecie rozwiać wszelkie wątpliwości, ale troszkę chyba jesteście przewrażliwieni na punkcie sprzętu.
 

budrys  Dołączył: 03 Lut 2008
czy to ważne co widać na matówce... bez paniki-moj samsung gx-1l też ma dziwnie wyglądającą matówkę. zdjęcia robi dobre więc czym tu się martwić... ogłądałem w MM inne egzemplarze i to samo... nic tylko się cieszyć, że TAK MA BYĆ....
 

iso50  Dołączył: 06 Gru 2006
a ja cały czas myslałem, że ten fresner to wymyslił taki sposób robienia soczewki żeby była płaska
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
 

WuWu84  Dołączył: 25 Wrz 2007
Drukarz napisał/a:
Czymś musieli to zrobić, może Pentax ma stare odczynniki chemiczne lub rozklekotane maszyny. Firma nie ma takiej sprzedaży jak C,N wiec może jej nie być stać na nowe.


Niebywała powszechność występowania tego efektu, może świadczyć o powtarzalności produkcji. Co zdaje się podważać tą tezę :-P
 
ms  Dołączył: 03 Kwi 2007
Re: matówka- dziwna faktura
davnes napisał/a:
witam mam juz kasetke i mam pytanko czy patrząc przez wizjer na matówce jest taka dziwna faktura czy jest lekko chropowata czy krystalcznie przezroczysta bo umnie własnie jest lekko chropowata ale zdjecia wychodza oki, patrzyłem na obiektyw jest soczewka czysta wiec pytam czy matówka ma taka chropowata lerkko powierzchnie czy nie ? :-/ :-/ :-/ :-/


Matówka z definicji jest chropowata. Żeby coś zmatowić trzeba potrzeć, np. jakimś chropowatym narzędziem. Przemysłowo odbywa się to pewno tak, że szkło podjeżdża pod wykonujący cykliczne ruchy przyrząd - stąd to wrażenie odcisków.
"Odkrył Amerykę" nie? :mrgreen:
 

WuWu84  Dołączył: 25 Wrz 2007
Re: matówka- dziwna faktura
ms napisał/a:
Matówka z definicji jest chropowata. Żeby coś zmatowić trzeba potrzeć, np. jakimś chropowatym narzędziem. Przemysłowo odbywa się to pewno tak, że szkło podjeżdża pod wykonujący cykliczne ruchy przyrząd - stąd to wrażenie odcisków.
"Odkrył Amerykę" nie? :mrgreen:


Nie bardzo. Bo środkowa jej część (krąg spota) jest "gładka" jak matówki amatorskich Nikonów i Canonów - czyli i taką potrafią zrobić ;-) . Jej "fale" mają zaś kształt półokręgów, są równomiernie i symetrycznie rozłożone...

To ci dopiero zagadka po co Pentax tak nakombinował się nad malutką matówką, niepełno klatkowej, amatorskiej lustrzanki :lol:
 

karorn  Dołączył: 01 Mar 2008
A w mojej k10 matówka jest tylko matowa... W Zenicie też była :) ... Nie potrafię dostrzec osławionych pierścieni i odcisku...

A tak trochę OT: zmobilizowaliście mnie, drodzy Koledzy do wygrzebania z szafki kartkowej lupy Fresnela - założyłem na klawiaturę i pstryknąłem... Odkryłem, że może z małym powodzeniem zastąpić makro :)

Fresnel na klawiaturze

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach