Carlos  Dołączył: 02 Cze 2006
MZ6 i pomiar światła błyskowego
Witam
Od jakiegoś czasu posiadam MZ6, ale do dziś nie wiem, jak dokładnie działa pomiar światła błyskowego? Zrobiłem dosłownie 2, czy 3 zdjęcia z wbudowaną lampą. Efekty.. bardzo zniechęcające. Zdjęcia za mocno naświetlone błyskiem. Więc wertowałem instrukcje, ale nie znalazłem żadnej informacji o możliwości korekcji. Czy to już tak musi być? Nie można niedoświetlać? Czy może to dlatego, że mam same manualne obiektywy i to jest jakies ograniczenie? Chociaż mam jeden z serii Pentax A, więc nie sądzę. Jeśli MZ6 nie ma możliwości korekcji światła błyskowego, to jakie body Pentaxa mają?
 

Dabrow  Dołączył: 22 Kwi 2006
z manualami MZ6 mierzy w CW. PTTL raczej odpada wiec bierz na to poprawkę. A jak widzę masz FTZ500 więc ja bym się na twoim miejscu nawet w świeczkę nie bawił tylko FTZ używał domyślnie - i w lampie sobie ustawiał korekcję błysku (-;
MZ6 nie ma osobnej korekcji błysku świeczki. Możesz generalnie zrobić -parę EV i tyle...
 
Carlos  Dołączył: 02 Cze 2006
Tak, mam Af500FTZ, ale nie znalazłem w niej funkcji korekcji EV. Jedynie mogę ustawić moc błysku 1/1, 1/2,.., 1/16, 1/32. I nie mogę tego zrobić na "+" czy" -" . I jak sobie z tym poradzić? Miałem wcześniej Nikon F70, gdzie był super pomiar, a nawet lampa zewnętrzna (już stara) SB24 umożliwiała mi korekcję +/- EV. Czy obiektywy z AF coś zmienią przy tej konfiguracji?

P.S. Rozumiem, że 500FTZ jak ustawiam korekcję poprzez 1/1, 1/2 itd., to mi reguluje moc przy wybranej ogniskowej i od max mocy lampy przy tej ogniskowej?
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Carlos, nie. 1/1, 1/2 itd... to ułamek bezwzględnej mocy lampy. Pełen manual - lampie wisi wtedy, co jest w aparacie. AF500FTZ nie ma niestety korekcji mocy błysku na +/-.
W ogóle to polecam ją - z moim Z1p śmigała bezbłędnie.
 
Carlos  Dołączył: 02 Cze 2006
Hm... a ja kurcze nie kumam nadal :/ Sorki... ale jeśli możesz mi wyjaśnić Jarku jeszcze sosób działania tej lampy, to będę wdzięczny. Instrukcja po niemiecku, więc nie potrafię z niej skorzystać właściwie. Załóżmy, że chcę lekko doświetlić błyskiem (mając obiektyw z "A"), to skąd mam wiedzieć, jak ustawić moc lampy? Załóżmy, że chciałbym ustawić -1,5 czy -1,7EV. Jak dojść do sposobu obliczania tej mocy AF500FTZ :?:
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Twoja lampa ma dwa tryby współpracy z aparatem: TTL - czyli pełna automatyka oraz manual, czyli ręczne ustawianie mocy lampy. Nie możesz wprowadzić korekcji błysku na +/- z poziomu lampy - bo ona takiej możliwości nie ma. Z tego co zajrzałem do instrukcji MZ-6, on też nie ma takiej możliwości.
Masz trzy wyjścia:

1. Zdać się na manualne liczenie, w myśl zasady, że:
LP (liczba przewodnia lampy) = odległość od obiektu * przysłona (przy ISO 100).
W załączeniu masz screen z instrukcji do Twojej lampy, o manualnym nastawianiu (str. 16)

2. Korzystać z TTLa - jeśli naświetlasz na negatywach, to przepałów strasznie się bać nie powinieneś - możesz jeszcze oszukać lampę, ustawiając aparat w tryb M, dobrać czas i przysłonę wg światłomerza i czułości filmu, a później podbić czułość o 1.5 EV, nie ruszając nic. Oszukasz w ten sposób lampę, która błyśnie słabiej (wcale niekoniecznie o 1.5 EV) - bo ona będzie myśleć, że masz czulszy film i potrzebujesz mniej światła.

3. TTL + kartonik (albo tacka po pierogach, mogą być z serem) przymocowana gumką na lampie, odchyl o 45° w górę i się nie przejmuj. W takiej konfiguracji AF-500FTZ zwykle mi nieco niedoswietlała (mimo tego, że nie powinna, TTL to TTL), a dodatkowo masz światło ładnie rozproszone. To jest rada praktyka.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach