callistratis  Dołączył: 31 Sie 2007
srubka pod lustrem w me super
hej,

wlasnie wymieniam gabke tlumiaca lustro w me super i natrafilem tam na srubke dokladnie posrodku. czy ktos wie do czego sluzy(wydaje mi sie ze blokowac lustro, ale wtedy halasuje) i co sie stanie jak ja wykrece?
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Pokreciles nia? Wlasnie rozkalibrowałeś sobie ostrość.
 

callistratis  Dołączył: 31 Sie 2007
pokrecilem? ja ja wykrecilem! nie moglem umyc tego miejsca po starej gabce.

i co teraz?
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Tak serio to masz 20% szans że nic, bo na 80% kończy się moja pewność w tej kwestii :-P

Wkręć ją z powrotem "na oko" i sprawdź czy aparat nie ma BF/FF, fotografując coś o wyraźnym wzorze z bliska, jasnym obiektywem i na otwartej przysłonie.

[ Dodano: 2008-03-07, 14:12 ]
Najlepiej to: http://focustestchart.com/chart.html
 

callistratis  Dołączył: 31 Sie 2007
eh, czyli nie zdarze tego dzis zrobic. a to miala byc taka szybka wymiana...

dzieki wielkie
 

piotrecius  Dołączył: 31 Gru 2006
Jak ostatnio zmieniałem gąbkę w ME-Super w zakładzie na Czapskich w Krakowie to Pan sprytnie sprawdzał FF/BF. Aparat na statyw, wężyk spustowy z blokadą, czas B - ostrzymy jasnym obiektywem na takie coś jak podał Alkos. Przy wyzwolonej i zablokowanej w trybie B migawce otwieramy tylną ściankę i tu mogą zacząć się problemy. Pan w serwisie miał taką specjalną matówkę którą opierał w miejscu gdzie przesuwa się film i już widział czy ostrość jest zgodna. Myślę, że możnaby taką matówkę zastąpić jakąś odpowiednio naciągniętą kalką techniczną ale głowy nie daję.
 

callistratis  Dołączył: 31 Sie 2007
piotrecius napisał/a:
Pan w serwisie miał taką specjalną matówkę którą opierał w miejscu gdzie przesuwa się film i już widział czy ostrość jest zgodna. Myślę, że możnaby taką matówkę zastąpić jakąś odpowiednio naciągniętą kalką techniczną ale głowy nie daję.


ja planowałem uzyć matówki od kieva 88 ale chyba mi sie tam nie zmiesci... to z kalka techniczna to niezle moze byc, chociaz mysle ze nie da sie precyzyjnie na niej ustawic (daje dosc rozmyty obraz) to moze chociaz z grubsza. jutro sie pobawie i zobaczymy
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
piotrecius napisał/a:
Pan w serwisie miał taką specjalną matówkę którą opierał w miejscu gdzie przesuwa się film i już widział czy ostrość jest zgodna. Myślę, że możnaby taką matówkę zastąpić jakąś odpowiednio naciągniętą kalką techniczną ale głowy nie daję.


Ja używam matówki z innego ME ;-) Lekko przekrzywiona leży dokładnie na płaszczyźnie filmu... problem jest taki niestety, że nie jest wystarczająco dokładna - nawet z najsilniejszą lupą jaką miałem (odwrócony 28mm)..... zdjecie po zeskanowaniu nie bylo krytycznie ostre, przynajmniej tak jak bym chciał ;-) Ale z grubsza wystarczy.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach