bonnum Dołączył: 04 Paź 2006
Powitanie i o system zapytanie
Po pierwsze pragnę się przywitać:
Witajcie!!

Przymierzam się do zakupu Pentaxa 100D. Od kilku dni wertuję Wasze bardzo przyjemne forum i muszę przyznać że trochę tego za dużo żeby wyciągnąć konkretne wnioski w tak krótkim czasie.

Czy moglibyście stworzyć listę najlepszych, DOSTĘPNYCH szkieł Pantaxa?? Ten system jest mało znany - mogło by to pomóc nie tylko mnie ale i innym stojącym na systemowym rozdrożu.

Mile widziany podział:
1.stałki:
2.zoomy
2.1 szerokokątne
2.2 wąskokątne

I jeszcze porada konkretna: strzelam w zakresie (dla 35mm) od ok 20mm do 200mm. Chciałbym poryć ten zakres 2ma obiektywami. W środku może być luka.

- Czy jest coś trochę szerszego od 16-45??
- Jaka stałka da najlepszą jakość w zakresie 50-100mm (dla 35mm)
- jaki kupić zoom mający zakres 100(150)-200mm (dla 35mm)

Chodzi mi o jaknajlepszą jakość zdjęć.


Pozwoliłem więc sobie stworzyć nowy temat.. uwierzcie że przeszukałem co tylko mogłem, ale brakuje mi zebrania tego do kupy.

Pozdrawiam serdecznie.
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Lista jest prosta: Najlepsze są najdroższe.
Coś szerszego od 16-45 to np. 12-24/4 lub fiszaj 10-17. Nie napisałeś nic o świetle. Do 200mm to całkiem nieżły jest FA 70-200/4-5,6 mimo iż trochę ciemny. Jeśli twierdzisz, że w środku może być L_uka, to świetnie, bo dawno go na forum nie było. Z nowszych stałek ociekających kultowością to wszystkie Limitedy oraz FA 50/1,4 i FA 85/1,4.
Napisałbym coś jeszcze, ale po pierwsze pytanie Twoje jest chyba jednak nazbyt ogólne a po drugie w chwili obecnej śledzętransmisję na żywo z Latającego Cyrku Monty Pythona w tym wątku:
http://manufactura.home.p...opic.php?t=1419
 
bonnum Dołączył: 04 Paź 2006
Michu, dzięki :) jestem wzruszony przerwą w tak dynamicznym programie TV w wersji tekstowej ;) :D:D:D super, też czytam.

O świetle celowo nic nie napisałem bo f4 to i tak już ciemno ;)

To może skrócę swoje pytanie:

1.szerokie coś 16-45 czy coś szerszego co nie jest rybim okiem - gdzie i za ile to można kupić (gdzie Wy w ogóle kupujecie szkła?? Nigdzie ich nie znalazłem)

2.wąskie coś takie 55-200 (dobre toto?) albo lepsze

3. stałki.. tak ze 3 w przedziale 28-135mm (jak się spisują stare obiektywy jeśli chodzi o jakość zdjęć?)
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Tak na szybko (bo to już późno i czas orła wywinąć) ustosunkuję się tylko do Twojego 3 punktu:
http://www.fotopolis.pl/index.php?n=2829&p=6
Stary to test - polecam mniej więcej środek przedstawionej strony.
 

ma1y  Dołączył: 24 Wrz 2006
otóż podejrzewam że sporo osób jest teraz na potrójnym rozdrożu ;-) - czekać na K10D, kupic 100D a kiedyś K10D lub olać i tradycyjnie konformistycznie to co ma większość :lol:

serio to zastanawiające jest jak będzie ze szkłami - ja własnie mam ten dylemat, czas mija za jakiś czas - tygodnie jakies na pewno, dlatego pytam, czytam, czytam. oby sigma, tamron i tokina wysypały na jesień zimę a pentax był tani.

wiadomo ile będa kosztowały te szkiełka:
http://www.dpreview.com/n...70mmf24lens.asp
http://www.dpreview.com/n...astarlenses.asp

tak orientacyjnie w PL oczywiscie ;-)

mnie szkła jakie by interesowały - pod co łaska ktos odpowiedniki DOSTEPNE w PL na ta chwilę i mniej więcej cenę? allegro powiem szczerze dość ubogie jest :/ im taniej tym lepiej - amator jestem i będe, brak opcji zarabiania kasy
3-4 :mrgreen: szt:

1. portretowo-makro

2. wide czyli nie do końca mega szeroki ;-) (chyba ze wysupłam na coś ala sigma 10-20 do C/N a wtedy jako trzeci KIT 18-55 :-) )

3. cos średnie, dobre światło nie moga drogie - jak Sigma 17-35 :-)

dzięki wielkie!
 

Tok'Ra  Dołączył: 11 Lip 2006
Z kupowaniem faktycznie jest problem - ale kilka sklepow internetowych sprowadza. Namiar klasyczny - przez google - czyli wrzucasz haslo np. Tamron Pentax, czy Sigma Pentax - i namierzasz sklep :lol: Przyklad: http://tinyurl.com/s2o9x
Gorzej jest z cenami - bo to co w USA kosztuje np. 300USD ma 6 lat gwarancji - w Polsce kosztuje 300 euro+22% VAT.
Ja np. rozpoczalem polowanie na cos amatorskiego np. Tamrona 28-75/2.8 - i tez cienko to widze - bez 1300 zl sie chyba nie obejdzie za nowy z gwarancja. W USA - ten sam z 6-letnia gwarancja kosztuje 300USD tylko, czyli 900 zl ...wrrr. Zastanawiam sie tez nad Sigma 28-70/2.8 EX DG - koszty podobne, ale ten chyba jest slabszy (czy ktos go testowal?). Nie ma lekko ...
 
bonnum Dołączył: 04 Paź 2006
Michu, wow.. w teście staruszek pokazał co to znaczy ostrość.. dzięki o coś takiego mi właśnie chodzi. Czy ktoś mógłby wipisać właśnie kilka najlepszych jakościowo "dziadków" + cena + gdzie to kupić ??

Tok'Ra, czyli z zakupem dobrego szkła jest problem?? A starego dobrego to już w ogóle tragedia?? Nawet gdy cena nie gra roli??
 

Tok'Ra  Dołączył: 11 Lip 2006
Dobry pilot i na drzwiach poleci....
Dobre szklo to rzecz wzgledna z definicji. Ja na alledrogo kupilem za mniej jak 100 zl takiego historycznego Soligora, na ktorego co niektorzy patrzec by nie chcieli - ale z niego wychodza mi zdjecia bardziej ladne niz z nowoczesnego kita :mrgreen:
Oczywiscie, to jest zoom manualny i na imrezie nie jest juz przydatny - na wycieczkach bardziej.

Poza tym - wszystko jest kwestia ceny. Jak masz za duzo kasy - wchodzisz na takiego ebaya i sciagasz indywidualnie kazde nawet nowe szklo jakie akurat jest. Oczywiscie - to troche kosztuje i jest obarczone klasycznym ryzykiem zakupowym.

Jak kupujesz lustrzanke - masz cale labolatorium przed soba i mozliwosc smakowania wielu smakow - a system na mocowanie Pentaxa ma dwa aspekty - albo nie mozna zaszalec i kupic cos odlotowego, bo nikt w okolicy tego nie ma na polkach (co jest bezpieczne dla kieszeni), albo mozesz zwiedzic strychy, gieldy, komisy, aukcje internetowe i zapolowac na perelke.
Tu trzeba miec odrobine ducha pierwotnych mysliwych.
Z drugiej strony, onanizm sprzetowy prowadzi do impotencji twórczej... :mrgreen:

Jak kupisz takiego Canona czy Nikona - obiektyw kupisz taki jak przeczytasz ze dobry i juz wiesz, ze nic nowego cie nie spotka... System Pentaxa nie jest raczej dla ludzi wygodnych i leniwych. W dodatku po wejsciu w koalicje z Samsungiem ida zmiany, ktore prawdopodobnie zmienia w najblizszych latach nasze straszne polozenie zakupowe :lol:
Ja jestem dżedaj zakupowy i mam pentaxowego klona made by Samsung in Vietnam :lol: - wiec moge bez oporów podpinac kazde szklo kazdego producenta bez negatywnego uczucia, ze popelniam zbrodnie na sprzecie... u mnie pasuje kazde szklo - im ladniej sie nazywa tym pewnie lepsze fotki wyjda :mrgreen:
 
bonnum Dołączył: 04 Paź 2006
Tok'Ra napisał/a:
Jak masz za duzo kasy - wchodzisz na takiego ebaya i sciagasz indywidualnie kazde nawet nowe szklo jakie akurat jest.

Czyli kupować wszystko jak leci, wybrać coś dla siebie i sprzedać resztę??


Tok'Ra napisał/a:
mozesz zwiedzic strychy, gieldy, komisy, aukcje internetowe i zapolowac na perelke.

Ok, ale czy jest jakaś lista "perełek" czy mam to na czuja robić?? No nie mówcie mi że nie ma jakiejś sławnej z jakości serii lub choć konkretych modeli!?
 

Slava  Dołączył: 25 Kwi 2006
bonnum napisał/a:
Czyli kupować wszystko jak leci, wybrać coś dla siebie i sprzedać resztę??

Jesssu, a po co? Normalnie, kupujesz to co ci jest potrzebne i już, po prostu na ebay'u jest dużo większy wybór i szkło, które ciężko znależć w Polsce tam może być dość częste.
Co do perełek zaś to przeglądnij ten dział -jest tu sporo informacji o perełkach. Ja mam kilka (wypisane w mojej stopce) i wszystkie są piękne.
 

Tok'Ra  Dołączył: 11 Lip 2006
Cytat
Ok, ale czy jest jakaś lista "perełek" czy mam to na czuja robić?? No nie mówcie mi że nie ma jakiejś sławnej z jakości serii lub choć konkretych modeli!?


Takie listy sa - np. wejdz na strone http://tinyurl.com/9e95t a tam znajdziesz taka tabelke Query Form, gdzie wybierz opcje np. All lenses czy zoomy i postaw krope przy Performance. Kliknij w Start Query.
Jak pojawi sie lista - bedzie uporzadkowana od obiektywu ocenianego przez uzytkownikow jako najlepszy (Optical Verdict np. 4.88 pkt.) az do najslabszych. Tak wiec - jest co czytac i w czym wybierac - kierujac sie wektorem zastosowan jakie chcemy realizowac danym szklem.
Potem gdy juz znajdziesz swoje typy - pozostaje odwiedzic google :mrgreen:
 
bonnum Dołączył: 04 Paź 2006
Dziękuję bardzo za pomoc. Miotałem się pomiędzy D80 a K100D. Wybór padł jednak na D80 z prostej przyczyny: W pobliskich MM była promocja "bez Vatu" Dojechałem, zaczekałem 10min w kolejce, kupiłem to co było :D
Pozdrawiam.
 

hamster  Dołączył: 11 Paź 2006
Wybaczcie ale jestem zdegustowany takim podejściem do wyboru systemu :-( . Jakbym miał tyle kasy co na D80 to bym trochę dozbierał i kupił KaDyszkę. No ale cóż... ów nikon złą puszką nie jest. Życzę udanych zdjęć :lol:
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
bonnum, - ach jaka szkoda.... :-P - zostanie wiecej szkiel dla nas :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
 

perl  Dołączył: 24 Wrz 2006
Re: Powitanie i o system zapytanie
bonnum napisał/a:
- Czy jest coś trochę szerszego od 16-45??


Peleng 8/3,5 - to rosyjskie szkiełko które (z małymi problemami) na pewno nabędziesz do Pentaxa

Tylko że to jest obiektyw Fish Eye (nie wiem czy to dla ciebie istotne)

KLIK: PELENG


szkoda kolegi... szkoda :roll: a taki sympatyczny się wydawał
 

fotonyf  Dołączył: 24 Kwi 2006
Widocznie miał inną duszę....

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach