Canin  Dołączył: 19 Kwi 2006
Z czym do makro
Jak że wpadło mi w ręce troszkę róznego gratów do macro - wpadło mi do głowy aby porównać kilka koncepcji które mi chodziły po głowie. I tak w szranki stają
- Cosina 100mm/f3,5 z dodoatkową soczewką 1:1
- konwerter Tamron x2 (w połączeniu z kitem DA18-55mm/f3,5-5,6 oraz A50mm/f1,7)
- pierścienie pośrednie (w połączeniu z A50mm/f1,7)

http://www.mm.pl/~jurekz/macro/test_macro.html

Wnioski:
- konwertery nie nadają się do makro (a ja naprawdę chciałem używać jakiegoś konwertera x2 z kitem)
- pierścienie choć są uciążliwe jak nie działa im automatyka dają ładne odwzorowania i w połączeniu z ostrym szkłem dają dobre efekty - ale, na litość, nie może to być 50mm bo odległość przedmiotowa jest bardzo mała
- cosina łączy zalety wygodnego szkła i daje całkiem niezły obraz

Szkoda że nie zrobiłem
- pierścieni z jakimś szkłem 100mm
- czegoś z osławionych m42

Jak ktoś chce pełne kadry to wystawię (~73M)
 

fotonyf  Dołączył: 24 Kwi 2006
No, aż się prosiły pierścienie z tą Cosiną...
 

Tok'Ra  Dołączył: 11 Lip 2006
Uuu....a to przegapilem calkiem fajna te Cosine - gosc przez ponad miesiac chcial ja sprzedac i nie mogl na alledrogo za 490 zl ... i trudno bylo sie zdecydowac. A tu nie jest tak najgorzej...Chociaz dobra portretowka i pierscienie posrednie - tez fajne... :mrgreen: Swietny test!
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Canin, dzięki za fajny test.
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
tez przymierzam sie do macro....ale kasa.....
 

Canin  Dołączył: 19 Kwi 2006
Dorobię dziś te brakujące kombinacje - sam kit, cosina z pierścieniami - co jeszcze? Niestety pierścienie nie przenoszą styków więc na kicie DA nie mogę ustawiać przesłon

Tok'Ra napisał/a:
calkiem fajna te Cosine

Ja wylicytowałem na ebay z niemiec za 100EUR z przesyłką - nowy ze sklepu (użytkownik foto-walser). Tak jak pisali na forach - optycznie jest niezły ale strasznie plastikowy a AF wydaje potępieńcze dźwięki. Ale suma summarum - wart swoich pieniędzy.
 

Slava  Dołączył: 25 Kwi 2006
Cóż, tak jak już kiedyś pisałem -konwerter do macro to raczej w chwili desperacji i na pewno nie z tanim zoomem.
Ale z pewnościa nie zgadzam się z opinią, że pierścienie i 50-tka nie nadaje się do fotek -robiłem tak dłuuuugi czas, dopuki moja sytuacja finansowa nie poprawiła sie na tyle by kupić Vivitara 105/2,8 macro. Nawet owady dało sie tak robić, choć wymagało to dużej wprawy i cierpliwości. Obecnie jestem na etapie zakładania kompletu pierścieni i Vivitara. Obiektyw to wytrzymuje (50tki mocowane na mieszku były już mydlane przy takiej skali) tylko ustawienie ostrości to masakra :evil:
 

Canin  Dołączył: 19 Kwi 2006
Slava napisał/a:
Ale z pewnościa nie zgadzam się z opinią, że pierścienie i 50-tka nie nadaje się do fotek

Ale nikt tego nie twierdzi - jedyny wnioske to taki że obiektyw jest bardzo blisko obiektu - z tym się chyba zgadzasz?

Wrzuciłem update tego testu
http://www.mm.pl/~jurekz/macro/test_macro.html
a w nim kit luzem i cosina z pierścieniami

Tak patrzę i patrzę i wychodzi mi że Cosina z pierścieniami jest lepsza niż Cosina z soczewką. Może niewiele ale jednak. Co o tym myślicie?
 

Slava  Dołączył: 25 Kwi 2006
Canin napisał/a:
wnioske to taki że obiektyw jest bardzo blisko obiektu - z tym się chyba zgadzasz?

w stu procentach :-)
Canin napisał/a:
Tak patrzę i patrzę i wychodzi mi że Cosina z pierścieniami jest lepsza niż Cosina z soczewką. Może niewiele ale jednak. Co o tym myślicie?

Tak patrzę i z tego testu to (dla mnie) nie wynika :-P Ale to możliwe -soczewka, nawet dedykowana ma wpływ na jakość obiektywu.
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
Canin, no wiec wlasnie wylicytowalem za 93,03 + jakies koszta przeslyki ta cosine macro.....mam nadzieje ze do moich zabaw macro bedzie ok....
 

Aspius  Dołączył: 18 Wrz 2006
Fafniak napisał/a:
Canin, no wiec wlasnie wylicytowalem za 93,03 + jakies koszta przeslyki

Niezla cena :)....tylko pogratulowac:)
Grzesiek
 

Canin  Dołączył: 19 Kwi 2006
Fafniak napisał/a:
mam nadzieje ze do moich zabaw macro bedzie ok....

Myślę że to dobry zestaw.

No chyba że ktoś ma na niepotrzebne 2-3 kzł to można kupić coś lepszego - ale jeśli makro robi się tylko czasem to chyba lepiej spożytkować tą wolną kasę na jakieś częściej używane szkło - np jakieś 16-45mm/f2,8 :lol:

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach