Borsuk  Dołączył: 19 Kwi 2006
[obiektyw] Problem z manualnymi obiektywami PK-A/R
Witam. Mam problem z dwoma manualnymi obiektywami: Chinon 35-70/3.5-4.5 i Chinon 70-210/4.0-5.6. Oba mają mocowanie PK-A/R, czyli styki pentaksa i ricoha. Do tej pory używałem ich wyłącznie z analogowymi manualnymi korpusami, ale po przesiadce na K10d zacząłem ich używać z pozycją 'A' na pierścieniu.
Niestety okazuje się, że przysłona ustawiona z korpusu nie zgadza się z tym co uzyskuję przez ręczne ustwienie pierścieniem w trybie 'M'. Na początku myślałem, że to tylko bardzo źle zmierzona ekspozycja (obrazek 1), ale dzisiaj sprawdziłem również, że to otwór przysłony ma inną średnicę dla trybu 'A' i 'M' np. gdy używam podglądu GO lub Bulb (obrazek 2).
Opis sytuacyjny: nie mam włączonego bracketingu ani korekty ekspozycji, "Using aperture ring" ustawione na "Permitted", pomiar CW, soft: v1.11, popychacze przysłony w szkiełkach są proste (znaczy: niepowyginane), listki przysłon są suche i zamykają się błyskawicznie, aparat na statywie. Współpraca z kitem jest bez zarzutu w każdym możliwym trybie.
Oba szkła mam z różnych źródeł i nie chce mi się wierzyć że oba są uszkodzone w ten sam sposób. Nie jest mi ich specjalnie żal bo to typowe kundelki, których i tak mogę używać w trybie 'M', gorzej jeśli uszkodzona jest moja kadyszka.
Przeszukałem archiwum, znalazłem podobne tematy, ale raczej o obiektywach bez styków i nie takie żeby M działał poprawnie a A już nie.

Moje pytania: czy ktoś z szanownych forumowiczów miał podobny problem albo o nim słyszał? Jak sądzicie czy to wina body, obiektywów czy użytkownika :) ?
A może ktoś ze Szczecina ma ochotę wypróbować te słoiki ze swoim body?

PS. Znam zjawisko lekkiego prześwietlania zdjęć występujące wraz z przymykaniem niektórych manualnych obiektywów - u mnie też występuje (nawet ponad +1EV dla f22), ale to nie jest to samo o czym pisałem powyżej.

obrazek 1


obrazek 2
 

dybon  Dołączył: 05 Gru 2007
W mojej sigmie 80-200/4,5-5,6 zauważyłem że na dłuższym końcu aparat (K100DS) pokazuje przysłonę 4,5, choć sama ekspozycja jest ok, ale robię tylko na P lub Av. W kicie aparat pokazuje prawidłowo przysłonę.
Chyba najlepiej podpiąć twoje szkła do innego body, bo jednak dziwnie przymyka przysłonę w 2-ch różnych trybach.
 
samber  Dołączył: 28 Cze 2007
nie wiem czy to ma związek, ale pisano już o prześwietleniach przy zwiększających się przesłonach. Z opisanych przez Ciebie przykładów wynikałoby, że cyfra nie domyka przesłony i stąd prześwietlenia. Błąd konstrukcyjny? Ciekaw jestem co na to spece.
 

JackDeJack  Dołączył: 21 Gru 2007
Sprawdziłem u mnie Tamrona przymyka prawidłowo. Choć miałem zgrzyta.
Przy ustawieniu pierścienia przysłon na poz "A", ta literka A wypada na znaczniku (taki romb) pozycji zooma. Jednak przy ustawianiu przesłony z pierścienia trzeba używać drugiego znacznika (trójkącik/strzałka skierowany w stronę pierścienia przysłon.
Wywaliłem fotki więc nie mogę zobrazować.

DODANO.
LINK
Tu widac te dwa znaczniki - słabo ale zawsze.

[ Dodano: 2008-03-17, 00:54 ]
Ale u ciebie nie przymyka na automacie przy sterowaniu z body - więc albo puszka albo coś masz powyginane, choć wątpie by w dwóch szkłach na raz.
 
Borsuk  Dołączył: 19 Kwi 2006
Dybon, u mnie też korpus nie pokazuje zmniejszenia (z 4 na 5.6) światła stykowych manuali na dłuższym końcu, do tego trzeba chyba obiektywu na bagnet KAF lub późniejszy, jeśli się mylę niech mnie ktoś poprawi ;-) .
JackDeJack, u mnie jest tylko jeden znacznik przy pierścieniu przysłon więc na pewno mam ustawione A - tym bardziej że aparat zaczyna wówczas pokazywać numer dziury zamiast F--.

Ponawiam prośbę do szczecińskiego grona pentaksjan ;-) jeśli ktoś chciałby sprawdzić moje szkiełka na swoim body albo ma manualny obiektyw ze stykami, który ja bym mógł sprawdzić na moim k10, to zapraszam na spotkanie przy :-B gdzieś na mieście.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach