Stanislaw Boryn  Dołączył: 10 Lis 2006
Witam serdecznie :D

Jako, ze jest to moj pierwszy post na tym forum pragne wszystkich cieplo (mimo temperatury za oknem) przywitac.

Pozwole sobie podpiac sie pod ten watek z moim pytaniem.

Jestem wlasnie w trakcie "konwersji" systemowej i potrzebowalbym niewielkiej pomocy przy wyborze szkiel oraz lampy.
Moj plan na najblizsza przyszlosc wyglada nastepujaco: K100D + 18-55 juz w drodze.
Kolejne zakupy to: SMCP-FA 28mm f/2.8, SMCP-FA 35mm f/2.0 & SMCP-FA 50mm f/1.4. Do tego cos ultraszerokiego (12-24 np.) oraz Sigma 70-300 APO (lub 135-400/170-500).

Nie zamierzam kupowac zbyt wielu (prawdopodobnie skonczy sie na kicie) szkiel z serii DA oraz w zasadzie nie przewiduje szerszej rozbudowy o szkla AF ponad to co powyzej.

Calosc ma uzupelniac jakis manualny korpus (najprawdopodobniej bedzie to ponownie Ricoh) i tyle manualnych szkiel na ile pozwoli ebay i niestety portfel rodzinny :)

Zasadniczo na wiekszosc moich pytan dotyczacych oszklenia i lampy forum zdolalo juz odpowiedziec, jednak pozostaja dwa na ktore odpowiedzi nie znalazlem.

Gdyby ktos byl w stanie doradzic w wyborze miedzy dwoma pierwszymi stalkami 28/35mm a nastepujacym zoomem bylbym wdzieczny - SMCP-FA 20-35mm f/4.0. Jako, ze jestem swiadom przewagi stalek jako takich nad zoomami jako takimi bardzo prosze o skupienie sie jedynie na tym konkretnym przypadku pod katem optyki (jakosc, aberracje) z pominieciem aspektu swiatla f4 vs f2.8/2.

Pytanie drugie kieruje do tych kolezanek i kolegow ktorzy oddali swoje lampy Sigma 500 Super do przerobienia w serwisie tejze firmy... Czy po odbiorze lampa dziala jak powinna z K100D? Jak dlugo zajelo przerobienie od momentu wyslania/oddania do odebrania?

Przepraszam za przydlugiego posta oraz dziekuje z gory i z dolu za ewentualne odpowiedzi :)

Pozdrawiam,
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Witaj Staszku. Na samym początku pozostaje mi mieć nadzieję, że nie jesteś słynnym Wujkiem Staszkiem - Mistrzem Ciętej Riposty, z tego dowcipu: http://groups.google.com/...55e6c6205fe5755

Stanislaw Boryn napisał/a:
Gdyby ktos byl w stanie doradzic w wyborze miedzy dwoma pierwszymi stalkami 28/35mm a nastepujacym zoomem bylbym wdzieczny - SMCP-FA 20-35mm f/4.0. Jako, ze jestem swiadom przewagi stalek jako takich nad zoomami jako takimi bardzo prosze o skupienie się jedynie na tym konkretnym przypadku pod katem optyki (jakosc, aberracje) z pominieciem aspektu swiatla f4 vs f2.8/2.


Mam FA 35/2, miałem FA 20-35/4, miałem kita 18-55.

Jeszcze jak miałem oba i kita 18-55, to popełniłem to:
www.dojarek.com/pktest

Powiem krótko, jestem chyba jedyną osobą w sieci, która narzekała na FA 20-35/4 na matrycy. Na filmie to szkło to rewelacja. A i na matrycy w moim teście nie jest źle, ale po prostu porównałem sobie go do kita i doszedłem do wniosku, że coś mi nie gra. Z drugiej strony, o tym, jakie to szkło jest rewelacyjne na cyfrze można było m.in. usłyszeć od osób (na zagranicznyah forach), które do tej pory zapewne nie wiedzą co to jest telecentryczność, a ostrość zdjęć oceniają na plikach 800x600 i odbitkach 10x15...

Z tego co piszesz, planujesz podobne oszklenie (do 50mm) do mojego (zobacz moją stopkę). Powiem Ci tak, wszystko zależy, jak mocno chcesz mieć pokryte "dziury" pomiędzy stałkami. Swój zestaw w tej chwili uważam za optymalny, w ogóle nie potrzebuję 28mm. Przy kompletowaniu swoich szkieł patrzę, żeby dobrze działały na pełnej klatce - i wszystkie póki co spełniają ten warunek (wliczając DA 12-24, który na analogu przestaje winietować od 18mm).

FA 20-35 jest fajny, mały, lekki, naprawdę miło go wspominam. Rozstałem się z nim bez bólu - ale gdybym miał tylko analoga, nie zrobiłbym tego.

A FA 35/2 warto mieć choćby dlatego, jak on ze swoją osłonką wygląda na cyfrowym body. ;-)

 

Stanislaw Boryn  Dołączył: 10 Lis 2006
Witam Jarku :)

Na wstepie dziekuje za przypomnienie kawalu o ktorym calkowicie udalo mi sie zapomniec ;)
Wlasnie czegos takiego szukalem na "tytul uzytkownika" :)))

Co do szkielek natomiast...
Zdecydowanie nie bede odczuwal przerw w ogniskowych w przypadku posiadania jedynie stalek.

Z Twojego testu rzeczywiscie wynika ze najgorszym obiektywem ten zoom nie jest.
Wynika z niego rowniez ze jednak zostane przy zestawie stalek ;)

Gdyby ktos jeszcze mogl sie wypowiedziec w temacie Sigmy bylbym w pelni kontent. :)
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Można wiedzieć, skąd ta "konwersja" systemowa? Znaczy, który bagnet porzuciłeś?
 

Stanislaw Boryn  Dołączył: 10 Lis 2006
W zasadzie to chcialem jeszcze prosic o nocne zdjecia z K100D przy wysokim ISO i dlugim czasie ale w tzw. miedzyczasie sam sie doszukalem.

Jesli ktos chce spojrzec to sluze tym do czego sie dogrzebalem:

Zdjecia nocne.
Uwazam ze TO (ISO800/30s) wyglada zdecydowanie niezle.

[ Dodano: 2006-11-10, 05:34 ]
EF/EF-S :)
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Stanislaw Boryn napisał/a:
EF/EF-S :)

Powinna być jeszcze emotikonka na fanfary :-)
 

Stanislaw Boryn  Dołączył: 10 Lis 2006
Nie wiem czy to dobra decyzja... bo to nie dosc, ze koledzy sie beda smiali to jeszcze w sklepach gdzie sie po osprzet nie ruszysz ludzie nie wiedza co to Pentax ;))

Dobrze ze przynajmniej z bateriami nie ma problemu :)
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
Stanislaw Boryn, - ale zawsze bediesz mial ubaw jak beda si pytac : "pentax? to ten od tamponow?"
 

dickkett  Dołączył: 18 Wrz 2006
Witaj!
Stanislaw Boryn napisał/a:
w sklepach gdzie się po osprzet nie ruszysz ludzie nie wiedza co to Pentax

W B czy w D?
Proszę, no proszę, napisz, że w D(ublinie) :mrgreen: , będzie tak, hmm, normalnie! :mrgreen:
Chociaż?
Wszedłem wczoraj do sklepiku u mnie na wsi, w centrum, i miły młodzian nie dość, że wiedział, to jeszcze rozpoczął mowę na temat dobrych, starych szkieł Pentaksa.
Nie powiem czy posiadał te informacje od dawna czy spowodowane było to ostatnim okresem, w którym o Pentaksie coraz głośniej.
Prawdę mówiąc wcale mnie to nie cieszy :evil:
Miałem już przygotowany tekst "na okoliczność" nadmiernego zainteresowania "dresów": - Panowie - to chińszczyzna!
I co?

 

Stanislaw Boryn  Dołączył: 10 Lis 2006
W Dublinie... nie ma na chwile obecna przedstawiciela Pentaxa w Irlandii. Jeden mily Pan w jednym milym sklepie zadeklarowal sie ze jedyny Pentax jaki jest w stanie dla mnie sprowadzic to K100D (i to jest w porzadku) za cene 800e z kitem (i to jest nie w porzadku :P).
 

dickkett  Dołączył: 18 Wrz 2006
Stanislaw Boryn napisał/a:
W Dublinie.

Cytat
w jednym milym sklepie

Wybacz, długo jesteś w Dublinie? Może to ...
Aż mi się nie chce wierzyć, że gdzieś jest tak .... tak normalnie jak na Śląsku Górnym czy Opolskim :-D
PS
W Dublinie nie jesteś sam, przejrzyj forum - może kogoś znajdziesz.
 

Stanislaw Boryn  Dołączył: 10 Lis 2006
Wydaje mi sie, ze sklepow fotograficznych jest nie duzo wiecej niz ja znalazlem.
Oczywiscie punktow gdzie wolaja zdjecia przy okazji oferujac pelna game kompaktow jest znacznie wiecej niz sklepow ze sprzetem foto. Ja generalnie znam powiedzmy 4 sklepy w ktorych oferuja cos wiecej niz kompakty. W jednym z nich ceny pewnych szkiel sa co dziwne nizsze niz w PL (np. Sigma 70-300APO ktora tam kupilem za 200e) ale to tylko wybrane modele.

Moze np. Alkos lub ktos jeszcze przebywajacy tutaj znalazl miejsca ze sprzetem warte odwiedzenia nie mniej jednak nie sadze zeby oferowali DSLR Pentaxa w dobrych cenach jesli w ogole maja cokolwiek na stanie.

Obym sie mylil :)

[ Dodano: 2006-11-10, 07:28 ]
Az zal ze czlowiek nie moze podskoczyc do Katowic na gielde foto... albo na gielde staroci do Bytomia gdzie zawsze z dwie, trzy osoby mialy cos ciekawego do sprzedania.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Cytat
Moze np. Alkos lub ktos jeszcze przebywajacy tutaj znalazl miejsca ze sprzetem warte odwiedzenia nie mniej jednak nie sadze zeby oferowali DSLR Pentaxa w dobrych cenach jesli w ogole maja cokolwiek na stanie.


Przyznam, slabo z zakupami w Dublądku... osobiscie, jesli kupuje cokolwiek, to u Johna Gunna na Wexford St... polecam - przemila, rodzinna obsluga (rozmowy z samym Johnem to po prostu przyjemnosc :-D ).... no i ceny zazwyczaj troche nizsze niz w centrum :-)
 
klimecki  Dołączył: 21 Kwi 2006
Stanislaw Boryn napisał/a:
dyby ktos byl w stanie doradzic w wyborze miedzy dwoma pierwszymi stalkami 28/35mm a nastepujacym zoomem bylbym wdzieczny - SMCP-FA 20-35mm f/4.0

moze niekoniecznie na temat tego FA, ale jesli chcesz b.dobry zoom w tym zakresie to jest jeszcze tokina atx 20-35/2.8, swietne szklo, przy czym drogie, ale da sie ustrzelic w dobrej cenie uzywke (usa - np keh)
pozdrawiam
kp
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
klimecki, z tą Tokiną AT-X ze światłem 2.8 jest podobnie, jak z FA 20-35/4 - to super szkło, ale taniej można mieć praktycznie to samo optycznie, tyle, że ciemniej.

Mam na myśli jej siostrę, Tokinę 20-35/3.5-4.5 - optycznie podobno wcale mocno nie ustępującą wersji 2.8.

Miałem to szkło, pisałem o nim tu: http://manufactura.home.p...opic.php?t=1067
 

perl  Dołączył: 24 Wrz 2006
Stanislaw Boryn napisał/a:
Az zal ze czlowiek nie moze podskoczyc do Katowic na gielde foto... albo na gielde staroci do Bytomia gdzie zawsze z dwie, trzy osoby mialy cos ciekawego do sprzedania.


tutaj wypisałem szkiełka jakie ostatnio były na giełdzie w Kato:

http://manufactura.home.p...724&view=newest

jeśli chodzi o Bytom, to byłem niedawno i powiem ci wprost - NIE MA NIC :/

chyba że lubisz Stary Złomik made by CCCP ;]
Zenit 12XP jest tam najnowszym wynalazkiem techniki

bywam (prawie) zawsze kiedy mam wolne i nie mam uczelni
 

Stanislaw Boryn  Dołączył: 10 Lis 2006
Mimo, ze ta Tokina nie wygalda najgorzej to ja chyba pozostane przy koncepcji stalek.

Czas ograniczyc liczbe zoomow (do dwoch) i zmusic sie do kadrowania nogami co jest z pozytkiem dla zdjec i nog :D

Alkos: Znasz moze jakikolwiek sklep w Dublinie przez ktory przewijaja sie manualne szkla Pentaxa? Jedyny sklep w ktorym spotkalem sie z oszkleniem tejze firmy to bermingham camera. Faktem jest ze zywo tematem zainteresowalem sie w ciagu ostatnich dwoch tygodni wiec licze na to ze przeoczylem inne godne uwagi miejsce.

Oczywiscie na Wexford St rowniez trzeba sie bedzie przejsc. Na szczescie jest to w miare po drodze z pracy do domu (w druga strone rowniez ;>).
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Stanislaw Boryn napisał/a:
Alkos: Znasz moze jakikolwiek sklep w Dublinie przez ktory przewijaja się manualne szkla Pentaxa? Jedyny sklep w ktorym spotkalem się z oszkleniem tejze firmy to bermingham camera. Faktem jest ze zywo tematem zainteresowalem się w ciagu ostatnich dwoch tygodni wiec licze na to ze przeoczylem inne godne uwagi miejsce.


Przede wszystkim Camera Exchange na George St i Conns Cameras w rownoleglej do Grafton St (za Brown&Thomas) :-) Ale przewijaja sie - to za duzo powiedziane ... raczej "bywaja" :-) (A w Bermingham C. to raczej Nikoń i Conan ;-) )

Cytat
Oczywiscie na Wexford St rowniez trzeba się bedzie przejsc. Na szczescie jest to w miare po drodze z pracy do domu (w druga strone rowniez ;>).


O, a gdzie mieszkasz/pracujesz? :-)
 

Stanislaw Boryn  Dołączył: 10 Lis 2006
Primo wlasnie po Twoim poscie pozalowalem ze nie mam mozliwosci odwiedzic tej gieldy teraz :)

Co do targu staroci w Bytomiu.. ja generalnie lubie ruska optyke i zwyklem tam wlasnie sie w nia zaopatrywac :) Szczegolnie przyjemnie kupowalo sie od pewnego Pana ktory zwykl siedziec z tylu przystanku autobusowego badz kiosku. Ow Jegomosc miewal czasem bardzo ciekawe stare aparaty a do tego czesto w dobrym stanie optyke na M42. Glowna zaleta zaopatrywania sie wlasnie tam byla calkowita nieswiadomosc tego jak bardzo ceny M42 sa windowane na Allegro np. Czasem udawalo sie np. w sobote zamowic sobie jakies szkielko ktore w niedziele odbieralem na gieldzie w Katowicach. Przyklady: Tair 3s - 130zl idealny stan (Allegro ~300), Helios 40-2 - 85zl idealny stan (Allegro nawet 400zl) o kilogramach Jupiterow 21M i 37A nie wspominajac :)

Faktem jest ze z Pentaxem krucho AFAIR ale w takich cenach warto czasem cos na M42 do kolekcji dodac.

Pozdrawiam cieplo.

[ Dodano: 2006-11-10, 21:53 ]
Alkos: A to trzeba bedzie zrobic kilka podejsc do tych miejsc. Kojarzy mi sie rowniez jeden bardzo maly sklepik w okolicach Temple Baru. Boczna od Temple Baru w stone rzeki. Sklepik jest bardzo maly ale z wysokimi regalami z roznego rodzaju sprzetem foto. Ciekawe czy cos do P rowneiz sie tam przewija.

Pracuje w Clonskeagh a mieszkam na Cabrze wiec w zasadzie dokladnie cale centrum jest mi po drodze :D

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach