Jacek-aj  Dołączył: 11 Gru 2006
Synchronizacja Z1-p z AF280T
Zwracam się do miłych Kolegów z prośbą o info czy Z1-p współpracuje w trybie TTL z lampą AF280T?
Przypiąłem jedno do drugiego i zarówno w HYP, jak HY M po włączeniu lampy nie ustawia się automatycznie czas synchronizacji błysku, tylko ten wymierzony. Czy to tak ma być, czy mam przełączyć się na stały czas 250?
Sory, że może przynudzam, chciałoby się jednak wiedzieć. :oops:

pozdrawiam ciepło :lol:
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Powinien współpracować. Możesz ustawić krótszy czas niż 1/250?

A co do "wymierzonego" czasu, to jest tak, że aparat chce złapać jak najwięcej światła zastanego. W Av przy ustalaniu czasu, dodatkowo powinien uwzględniać ogniskową szkła (F, FA), żeby uniknąć poruszenia.
 

MarWoj  Dołączył: 15 Mar 2007
Jacek-aj, Z1p nie ustawia czasu synchronicznego,jeśli auto nie wybiera krótszego niz 1/250.Jeśli masz zooma FA,to podepnij lampę i zobacz,jak Ci będzie zmieniał czas w zależności od ogniskowej.Zawsze będzisz miał najdłuższy dopuszczalny dla danej ogniskowej ,by nie poruszyć zdjęcia.TTL działa w każdych okolicznosciach i ustawieniach aparatu(przynajmniej w moim ;-) )

[ Dodano: 2008-03-30, 21:04 ]
O kurcze,nie doczytałem,co napisał Jarek Dabrowski, :oops: Powtórzyłem.
 
Jacek-aj  Dołączył: 11 Gru 2006
Dzięki, dzięki, a co dzieje się gdy podepnę smc-A, że o M już nie wspomnę?
Gdzieś znalazłem, że działa na czasie 1/60.
Rzeczywiście w TTL-u widzę, że stara się złapać jak najwięcej światła zastanego i tym się kieruje.

Kiedyś "w innym życiu", gdy miałem system nikona(wybaczcie-błędy młodości - :oops: ), sporo fotografowałem z lampami. Pozostało mi przyzwyczajenie z rewelacyjnej(wtedy) lampy SB24; po zapięciu jej do F4, wszystko przestawiało się na czas synchronizacyjny. Tutaj mówiąc szczerze też chyba podświadomie oczekiwałem takiej sytuacji, a tu nic. :shock:

Teraz "przymuszony" jestem trochę sytuacją - córka ma osiemnastkę w knajpie(bo teraz tak to się obchodzi) i wydelegowany zostałem oczywiście co by co nieco uwiecznić. Muszę więc zaprzyjaźnić się z lampą, której jeszcze nie używałem, stąd te moje namolne wypytywania :lol:
Użyję rzecz jasna ze 3 lampy, bo sala jest ciemnawa i nie lubię płaskich zdjęć. Zawsze podświetlam tło i wrzucam jakieś światło modelujące. Czy AF280T uwzględni to wszystko, modelując swój błysk? i w jakiej automatyce tu jechać, żeby nie brać jeszcze fleszmetera.

Poradźcie
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Jacek-aj napisał/a:
Dzięki, dzięki, a co dzieje się gdy podepnę smc-A, że o M już nie wspomnę?
Gdzieś znalazłem, że działa na czasie 1/60.
Rzeczywiście w TTL-u widzę, że stara się złapać jak najwięcej światła zastanego i tym się kieruje.
I tak samo będzie z SMC-A (nie pamiętam, jak z SMC-M, chyba też). Najlepiej po prostu ustaw puszkę w tryb M, czas taki, żeby nie poruszyć, przysłona taka, żeby mieć pożądaną GO, o resztę zadba TTL. Oczywiście mówimy o sytuacji, kiedy jest ciemniej, niż wskazuje światłomierz.
Jacek-aj napisał/a:
Pozostało mi przyzwyczajenie z rewelacyjnej(wtedy) lampy SB24; po zapięciu jej do F4, wszystko przestawiało się na czas synchronizacyjny.
No, ale to bez sensu. Po co automatycznie odcinać sobie zastane?
 
Jacek-aj  Dołączył: 11 Gru 2006
Nie, nie bez sensu, w trybie TTL-u doświetlał do zastanego, lampa regulowała siłę błysku, wyniki były naprawdę świetne. Na zdj. dominowało oświetlenie zastane z wyraźnie widocznym kierunkiem skąd światło pada, ale mniej o tym, bo to inny system.
Dzięki za info, rzeczywiście wrzucę manual i na 1/60 spróbuję.
Dzięki za pomoc :lol:
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Jacek-aj napisał/a:
Nie, nie bez sensu, w trybie TTL-u doświetlał do zastanego, lampa regulowała siłę błysku, wyniki były naprawdę świetne. Na zdj. dominowało oświetlenie zastane z wyraźnie widocznym kierunkiem skąd światło pada, ale mniej o tym, bo to inny system.
Ale to nie ma znaczenia, jaki system. W każdym systemie na czasie 1/180 złapiesz mniej zastanego, niż na 1/60. Czas przestaje grać rolę wtedy, kiedy jest na tyle ciemno, że jedynym oświetleniem sceny zarejestrowanym na kliszy/matrycy będzie lampa.
 
Jacek-aj  Dołączył: 11 Gru 2006
No tak, to jasne.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach