Grendel  Dołączył: 31 Gru 2006
Jak dobrze sfotografować błyszczący obiekt?
Mam małą zagwózdkę - poproszono mnie o sfotografowanie... platynowej płyty pewnego popularnego ostatnio zespołu. Problem w tym, że wisi on sobie w tej chwili w firmie i... odbija niesamowicie światło - błyszczy wszystko - płyta, tabliczka z dedykacją, szyba za którą się to wszystko znajduje - powieszenie czegoś na przeciwległej ścianie żeby to co się odbijało było jednolite, nie za bardzo się sprawdza (dodatkowy problem z kątem fotografowania - aby uniknąć odbicia, muszę fotografować z kąta min. 45stopni, co później sprawia problemy z wyprostowaniem w programie graficznym... Czy ktoś mógłby podpowiedzieć coś kreatywnego?
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
Grendel,
masz 2 spsoby
1 - kupukesz ogromna czarna szmate w ktorej wycinasz otwor na obiektyw i fotografujesz na wprost - najlepeij usuwajac szybe.....
2 - wymyslasz ciekawy kadr gdzie plyta jest pod katem i NIE prostujesz niczego....z zespol moze byc w tle....
 
mysikrolik  Dołączył: 31 Sie 2007
Dawniej to się korygowało filtrem polaryzacyjnym.... Mam taki jeszcze z bazaru ;-)
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
Skaner? :->
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
polar moze byc tu pomocny ale nie bedzie rozwiazaniem .....
do jakiego skanera chcesz wsadzic taka plyte?
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Fafniak napisał/a:
zespol moze byc w tle....
dan napisał/a:
Skaner?

http://youtube.com/watch?v=X5D78ZfSiOs ?
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
Fafniak napisał/a:
do jakiego skanera chcesz wsadzic taka plyte?

Ona jest chyba jakos oprawiona nie? Jesli wieksza niz A4, to skaner a3, 200dpi i dobra obrobka w szopie.
 

Grendel  Dołączył: 31 Gru 2006
No oprawa płyty ma format chyba z 50x70, albo niewiele mniej, sama płyta świeci się jak psu ja..., płytka z dedykacją też z polerowanego metalu... myślałem już o postawieniu na wprost płyty tła z białej agrowłókniny, tylko pozostawał problem z usytuowaniem aparatu - można by w sumie spróbować wyciąć dziurę w takim tle i spróbować ustawić obiektyw w takim położeniu, żeby jego odbicie znajdowało się na jakimś ciemnym fragmencie płyty... Kombinuję na razie jak koń pod górę, ale wolę teraz wszystko przemyśleć niż podchodzić praktycznie do problemu 10x bez powodzenia ;)

 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
Grendel, - napisalem ci przepis :evilsmile:
kwestia jest tylko przedniej plyty....jezeli to jest pleksa to jest duzy problem bo kazde swieceni rysunkowe wydobedzie rysy......i kurz po wewnetrznej stronie
jezeli szklane to wydobedzie takie cus matowe co na szkle sie odklada....(od wewnetrznej strony)
wyjsciem jest polar i takie dobranie kata swecenia lampa z nad aparatu aby odbicie od plyty powedrowala tuz ponizej obiektywu....

[ Dodano: 2008-04-17, 20:42 ]
acha - mozez kobminowac z jasnoscia tej szmaty w ktorej wycinasz otwor...
 

corn  Dołączył: 02 Wrz 2007
Grendel, Zainspirowałeś mnie Grendel faktycznie nie jest łatwo coś takiego świecącego zrobić np. .
Bez filtra polcir, na zapisywalnej części płyty CD. Oświetlenie lampą pierścieniową własnej konstrukcji. Jak sfotografuję patelnię mojej żony bez blików to ci podrzucę jakiś pomysł.
 

Grendel  Dołączył: 31 Gru 2006
Tak to mniejwięcej wygląda (przykładowe zdjęcie z sieci)



tylko płyta jest bardziej błyszcząca + na tym jest błyszcząca potwornie szyba ;)
no nic... w przyszłym tygodniu sobie pokombinuję.
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
Ja takie odbiejajce rzeczy robilem na stole bezcieniowym - wychodzilo super.

Ustawialem przedmiot przodem do oparcia stolu, ktore bylo pochylone tak, zeby jego gorna krawedz wypadala troche ponizej gornej krawedzi przedmiotu. Aparat na statywie, obiektyw tuz nad gorna krawedzia oparcia stolu, przedmiot minimalnie pochylony w strone oparcia... i zero odbicia na zdjeciu. Za przedmiotem softbox.
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
Koledzy, z tego co ja pamiętam to filtr polaryzacyjny nie likwiduje odblasków powstających na elementach metalowych, a za taki należy uznać ( moim zdaniem ) płytę CD. I jest jeszcze ta polerowana tabliczka metalowa. Myślę, że tylko namiot bezcieniowy.
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
powalos napisał/a:
Myślę, że tylko namiot bezcieniowy.

Nie zrobi sie tego dobrze w namiocie bezcieniowym.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach