PT  Dołączył: 13 Wrz 2006
FraZa napisał/a:

[...] Myślę, że na początek to jest dobry i praktyczny zestaw, mam zakres 27-315, czyli pokrywający większość zapotrzebowań, za niecały 1 tys. zł o przyzwoitej jakosci.

A ja zrobiłem tak - też zależało mi na 27-315, więc...
- "kasetkę" kupiłem z 18-55 ("dwa kity" trochę były za drogie, choć dołożenie 55-200 miało by sens, bo obiektyw nie jest zły)
- za umiarkowane (choć w sumie niewielkie) pieniądze dołożyłem SMC-M 50/1,7 i jest to cuuudo... a do tego, co najbardziej lubię (niezbyt ciasne portrety) nadaje się wręcz idealnie.
- następna była Tokina RMC 70-210/3,5 (po drodze miałem jeszcze krótki romans z Sigmą 70-210/4,5) i choć w porównaniu z DA 55-200 jest to kolos i full manual, to jednak jej jasność wynagradza mi te niedogodności
- na koniec, za śmieszną kasę wziąłem SMC-A 35-80/4-5,6 jako "zapchajdziurę", między 55 a 70 mm i choć najjaśniejsze ono nie jest, to daje zaskakująco ostre i proste zdjęcia.

Ot i tyle... zależy co kto lubi... dla mnie do szerokiego kąta wystarcza kit.
A wracając do głównego nurtu - 28 mm po kropie to już dość wąsko (42 mm) więc osobiście wolałbym jaśniejsze "50".

Pozdrawiam,
Piotr.
 

FraZa  Dołączył: 25 Kwi 2006
dla mnie te 27 to juz jest za dużo, nigdy nie miałem potrzeby zejścia poniżej

A istnieje cos takiego jak 85 albo 100mm SMC A? Jeśli, to dobre są? Ile trzeba wydać?

[ Dodano: 2006-10-18, 15:14 ]
chyba znalazłem - 135 mm f/2.8 A, ile takie cudo może kosztować? Do dostania w ogóle?
 

mklnet  Dołączył: 20 Kwi 2006
FraZa napisał/a:

A istnieje cos takiego jak 85 albo 100mm SMC A? Jeśli, to dobre są? Ile trzeba wydać?

85'ka w wersji A oczywiście istnieje. Tyle że wydać to trzeba duuużo, oj duuużo....
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
FraZa napisał/a:
A istnieje cos takiego jak 85 albo 100mm SMC A? Jeśli, to dobre są? Ile trzeba wydać?

A85/1.4
A100/2.8
A100/4 Macro
A100/2.8 Macro

o cenę pierwszego i czwartego nawet nie pytaj

FraZa napisał/a:
chyba znalazłem - 135 mm f/2.8 A, ile takie cudo może kosztować? Do dostania w ogóle?

Rzadko bywa, nie jest szkłem z najwyższej półki. Na ebay.com, od $70 do $150 (w zależności kto sprzedaje :>) - nie wiem, czy w Polsce bywa. Takie ceny osiąga dzięki stykom - bo ludzie piszą, że tyle warte nie jest, a optycznie M135/3.5 jest lepsze.

[ Dodano: 2006-10-18, 09:20 ]
Acha: tu masz wszystkie szkła:
http://kmp.bdimitrov.de/lenses/index.html
A tu podstronę z krótkimi tele:
http://kmp.bdimitrov.de/l...tele/index.html
 

FraZa  Dołączył: 25 Kwi 2006
Dzięki, a z konkurencyji? jakaś sigma czy tamron?
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Stałki? Chyba tylko szkła makro.
Najnowsza Sigma 70/2.8, Tamron 90/2.8 i Sigma 105/2.8
 

Spinner  Dołączył: 22 Mar 2006
Widze, ze szukasz kilku szkiel, roznie do tego mozna podejsc... mozna kupic niefirmowe, niezalezne szkla, mozna same SMC.... i tutaj tez mozna drozsze i tansze...

Jest troche tych Tokin, Sigm, Porstow, Cosin itp... i czasami sa ta bardzo fajne szkla a chodza za bezcen... O zoomach juz nie wspomne:-) Mam np teraz panagora PMC 75-205/3,5 - swietnie zbudowany, trzypierscieniowy (!) zoom z macro 1:2,5 - wystawilem za 130zl i nikt nie pyta... Az sie lamie czy sobie nie zostawic... Podobnie np Tokina 80-200/4 - poreczny zoom ze stalym swiatlem - za 100zl chodza...

Moze wiec to jest pomysl... zobacz najpierw jakie gniskowe uzywasz najcesciej na takich tanich "wynalazkach" a potem kup sobie "wypasy" w ulubionych ogniskowych ;-)

Jakby co to najtaniej z oryginalnych chyba skompletujesz zestaw M-ek: 20, 28, 35, 50, 85, 100, 135 i 200...

Pzdr
Spinner

[ Dodano: 2006-10-18, 16:29 ]
Jarek Dabrowski napisał/a:
Stałki? Chyba tylko szkła makro.
Najnowsza Sigma 70/2.8, Tamron 90/2.8 i Sigma 105/2.8


Chyba AF?? Bo manualnych jest "tona albo i dwie" :-D

Pzdr
Spinner
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Spinner napisał/a:
Jarek Dabrowski napisał/a:
Stałki? Chyba tylko szkła makro.
Najnowsza Sigma 70/2.8, Tamron 90/2.8 i Sigma 105/2.8


Chyba AF?? Bo manualnych jest "tona albo i dwie" :-D

Tak, AF. Zapominałem dopisać. A właśnie ze względu na tę tonę albo dwie, wymieniać manuali mi się nie chciało...
 

Spinner  Dołączył: 22 Mar 2006
NaiR napisał/a:
Jako świeży "posiadacz" FA 50/1.7 twierdzę, że szkło to jest bardzo dobre, co każdy tutaj wie i potwierdzi.


Nooo.. a juz sie obawialem, ze nie doszlo do Ciebie... ani widu ani slychu... :mrgreen:

Pzdr
Spinner
 
NaiR  Dołączył: 09 Cze 2006
Spinner napisał/a:
Nooo.. a juz się obawialem, ze nie doszlo do Ciebie... ani widu ani slychu... :mrgreen:



Wiesz, bo albo latam z aparatem i robię zdjęcia, albo siedze przed kompem i je oglądam/obrabiam. Szkło super, choc AF przy f1.7 czasem zbłądzi, bądź modelka odchyli się o kilka cm do tyłu lub przodu i już klops. Jak na serię FA to pierścień ostrości chodzi bardzo miło, bez porównania do np FA 28-70/4. Szkoda, że nie można wysprzęglic AF jak przy kicie, to byłoby super.

[ Dodano: 2006-10-18, 21:27 ]
Spinner napisał/a:
Jakby co to najtaniej z oryginalnych chyba skompletujesz zestaw M-ek: 20, 28, 35, 50, 85, 100, 135 i 200...



to ja poproszę 85tkę jakąś tanią :mrgreen:
 

FraZa  Dołączył: 25 Kwi 2006
To ja się jeszcze sprecyzuję - chodzi mi tylko o stałkę, najlepiej pentax smc A, z tego , co widzę to są to modele: A 100/2.8, A 100/2.8 Macro, A100/4 Macro, A100/4 Dental Macro. Z 85-tek to raczej nic dla mnie nie będzie, może jeszcze A135/2.8. Możecie napisać o ich jakości, który warto kupić?
Na taki obiektyw chciałbym wydać ok 500 zł, czy w ogóle jest szansa za takie pieniądze kupić? Pewnie 2.8-ki odpadają. Chyba że jakiś będzie super to się zastanowię nad większa kasą
Mam jeszcze pytanie - czy obiektywy macro nadaja się do normalnego użytku? Bo kupując taki mam "dwa w jednym"
 

Slava  Dołączył: 25 Kwi 2006
FraZa napisał/a:
A 100/2.8 Macro,

Odpuść sobie to szkło -na ebayu chodzi po $700 i więcej
FraZa napisał/a:
A100/4 Macro, A100/4 Dental Macro

Dentala też odpuść -nie ma mechanizmu ostrzenia -jest stworzony do mieszków (o ile mnie pamięć nie myli). Oba raczej nieczęste, ten pierwszy ma skalę 1:2, wymaga pierścienia 50mm aby osiągnąć 1:1
FraZa napisał/a:
A 100/2.8

O tym niewiele wiem, ale chyba nie powinien to być kosmos cenowy, więc poluj
FraZa napisał/a:
może jeszcze A135/2.8

O tym już ci Jarek napisał

[ Dodano: 2006-10-19, 10:05 ]
oczywiście możesz obiektyw makro stosowac jako zwykły obiektyw tele.
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Slava napisał/a:
FraZa napisał/a:
A 100/2.8

O tym niewiele wiem, ale chyba nie powinien to być kosmos cenowy, więc poluj

Tu nie będzie chyba tak łatwo. Już jego bezstykowy brat (M100/2.8) nie jest łatwy do dostania. A100/2.8 widziałem ze dwa razy na ebayu - po >$200.
 

Spinner  Dołączył: 22 Mar 2006
Jarek Dabrowski napisał/a:
Już jego bezstykowy brat (M100/2.8) nie jest łatwy do dostania.


No i to nie jest jakis tam "szal jakosciowy", podobnie jak M85/2... Inna rzecz, ze te szkla sa bardzo ladne a M85/2 wrecz cudne... :oops:

Sa koszmarnie drogie rzeczy o min. f1,8 i f1,4 wiec stawialbym raczej na K105/2,8 lub 135/2,5 - to jeszcze w miare rozsadne pieniadze...

Pzdr
Spinner
 

Tok'Ra  Dołączył: 11 Lip 2006
Dzieki wszystkim za rozwiniecie watku - w sumie na moim placu boju w kwestiach wyboru pozostaly 2 obiektywy: FA 50/1.4 i Tamron 28-75/2.8 (zastanawiam sie gdzie go tylko kupic bezpiecznie jako dziewice - bo sie naczytalem, ze producent jakosci nie trzyma itd...;-)
W sumie to znalazlem ciekawa stronke z fotami http://tinyurl.com/ydb4dm - gdzie moglem zrobic porownanie co czym i dlaczego...

Cz posiadacze FA 50/1.4 uzywacie go w 80% do tworzenia sztuki plakatu i portretu, czy to nie jest regula? Czy jako spacerowy tez sie sprawdza?
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
Spinner, - kurde moje 85 2.0 jest cudne......2.0 moze to nie jest ideal...ale 2.8 jest wedlug nie super....jakktos che to RAW-a podesle przy 2.8.... troszke niedswietlony - ale od czego jest +1 EV :D
 

davnes  Dołączył: 18 Lis 2006
podeslij wiec w rawie:] ;-)
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
podeslij :-)
 
klimecki  Dołączył: 21 Kwi 2006
Tok'Ra napisał/a:
SMC A - 28/2.8 manual - czyli szeroki kat - ale ...

no wlasnie, ALE, bo 28mm jest nijakie w cyfrze, z analogiem bylem szczesliwy, ale z cyfra jest imho za waskie, juz raczej 24mm (wymieniles 24/2.8 sigmy - bardzo dobre szklo, w dodatku ma styki), a przyszlosciowo 35/2 AL w ktore warto zainwestowac jako 'cyfrowy standard'.
Tok'Ra napisał/a:
SMC A - 50/1.7 manual - czyli ... portretowka, i do kosciola dobra ale

mam fa/1.7 i a/2 i kazda druzgocze kita (ktory zly nie jest) w zaleznosci od budzetu polecam ktoras wersje, owszem wasko sie robi, ale kadry 'postaciowe' mozesz robic bardzo udane, to swietne szkla, poza tym dosc dlugo radzilem sobie wersja 'a' na ulicach i wbrew pozorom da sie wiele, a janosc i mala glebia potrafi wydobyc szczegoly ktorych kitem za diabla nie wydobedziesz, poza tym swiatlo otwiera mase mozliwosc
Tok'Ra napisał/a:
Tamron 28-75/2.8 - spacer zoom ciekawej jakosci... - ale czy on bedzie potrafil zastapic takie manuale 28 i 50 - w sensie akceptowalnej jakosci

sory Winnetou, ale nie ma takiego zooma ktory pobije 50/1.7:), of coz duze znaczenie ma tu 'akceptowalna jakosc' ktora przyjales. Z innej strony taki 28-70/4 AL aktualnie tani zoomek tez jest lepszy niz kit...;]
Tok'Ra napisał/a:
Czy taka Sigma z A 24/2.8 manual - jest dobra tylko do makro?

macro w takich szklach jest dosc symboliczne, to miodne szklo do widoczkow
FraZa napisał/a:
Dzięki, a z konkurencyji? jakaś sigma czy tamron?

tzn w zakresie 85-100? a jakze fajna sigma 90/2.8 ze stykami (czasem sie trafia, nie za czesto) 90 tamron, tokina (best), 105 sigma, stary vivitar, ogolnie to zakres szkiel macro wiec szkla sa, zarowno manualne, jak i z A czy wrecz Af
pozdrawiam
kp
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
klimecki napisał/a:
przyszlosciowo 35/2 AL w ktore warto zainwestowac jako 'cyfrowy standard'.


Tak sobie pomyślałem, że może ktoś kto używał poda czysto informacyjnie różnicę między: (oczywiście w kontekście zdjęć, a nie budowy, bo tu nie ma co porównywać)
SMCP-FA 35 f/2.0 AL i SMCP-FA 31 f/1.8 AL Limited

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach