piotr_w  Dołączył: 14 Lis 2006
Planistigmat napisał/a:

Helios 2/58 to kopia Biotara 2/58 to chyba jest oczywiste.
Helios 1.5/85 raczej nie moze byc kopia Sonnara,



Witam gościnnie z kkm :-)

Oczywiście Helios 85/1.5 jest rozwinięciem konstrukcji Gaussa, AFAIR jak wszystkie pozostałe radzieckie Heliosy. Co prawda jego schemat może trochę zmylić, ale na 100% nie jest to rozwinięcie trypletu Cooka.



Cytat

bo Sonnar konstrukcyjnie jest oparty na Tryplecie Cooka i choc stanowi jego rozwiniecie to jednak Sonnary nie za bardzo daja się obliczyc tak by byly bardzo jasne. Summarex 1.5/85 to co innego, bo jest rozwinieciem ukladu Gaussa i ta konstrukcja daje się tak obliczyc, by byla superjasna. Ponadto nie przypominam sobie Sonnara 1.5/85.


Nie zapominajmy na przyklad o Zeissowym Sonnarze 50/1.5 (teraz robionym przez Cosinę), którego produkcja ruszyła w 1932roku, AFAIR wtedy najjaśniejsza 50-tka Leicy miał światło 2.5 :-)
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
piotr_w napisał/a:
Nie zapominajmy na przyklad o Zeissowym Sonnarze 50/1.5 (teraz robionym przez Cosinę)


Masz na mysli Noktona 50/1.5? Oj bym sie klócil, ze to to samo co sonnar...
 

piotr_w  Dołączył: 14 Lis 2006
alkos napisał/a:
piotr_w napisał/a:
Nie zapominajmy na przyklad o Zeissowym Sonnarze 50/1.5 (teraz robionym przez Cosinę)


Masz na mysli Noktona 50/1.5? Oj bym się klócil, ze to to samo co sonnar...


Cosina Voigtlander Nokton 50/1.5 to nie dokładnie to samo co Cosina Zeiss Sonnar 50/1.5, :-)
aczkolwiek schematy są bardzo podobne i obydwa szkła mają ten sam "tessarowo - trypletowy" rodowód.

Sonnar to nie jest nazwa tylko jednego konkretnego układu optycznego, raczej to określenie pewnej rodziny konstrukcji, AFAIR od 50 do 300mm.

Nokton jest _tu_

Cosina poniżej:




PS.

Planistigmat - piszę sobie teraz w PHP i "w tle" mam wątek o jasnych Sonnarach, Własnie mi się cos przypomniało, pogooglałem i...
najjaśniejszym "Sonnarem" jest japoński (wbrew nazwie?), obliczony w latach 50-tych, Zunow 50/1.1
Miłego googlania głebiej :-)
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Ach, jakos mi z glowy wylecialo, ze teraz te zeissy to cosiny... :-|

A ten zunow to faaaajny byl, nie ma to tamto :-D



No i przy okazji - fajna stronka http://www.taunusreiter.d...tLenses_dt.html , ino nic (poza wykresami ;-) z niej nie rozumiem :-D
 

piotr_w  Dołączył: 14 Lis 2006
alkos napisał/a:

No i przy okazji - fajna stronka http://www.taunusreiter.d...tLenses_dt.html , ino nic (poza wykresami ;-) z niej nie rozumiem :-D


Znana :-)

Jeśłi mogę nieśmiało coś podpowiedzieć, to w prawym górnym rogu jest link "(English Language Version)"

Miłego czytania :-)
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
piotr_w napisał/a:
w prawym górnym rogu jest link "(English Language Version)"


feckin' shite, a'm a bleedin' muppet - jak to u nas w Eire sie gada :shock: :oops: :-D
 

Planistigmat  Dołączył: 29 Wrz 2006
Noooooooo, jak ladnie sie watek rozwinal. Faktycznie troche zapomnialem :oops: o tych jasnych 50-tkach, a 1.5/50 do Contaxa to nawet gdzies mam. :-D
 

Tok'Ra  Dołączył: 11 Lip 2006
No i kupilem sobie takiego Jupitera 9. Te 85/2.0 fajne jest, tylko ze kilka pokoi mam do niego za krotkich :mrgreen:
Ladnie mozna wyostrzyc, bokeh tez fajny. Czekam wiec na spacerowa pogode - by zobaczyc, jak bedzie sie sprawowal w terenie.
 

piotr_w  Dołączył: 14 Lis 2006
Może jeszcze podlinkuję Jupiterowy wątek z konkurencyji :-)
http://klubkm.pl/forum/showthread.php?t=2538

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach