masterblaster  Dołączył: 04 Cze 2007
  Synchronizacja z długimi czasami naświetlania...
Witam. W instrukcji do lampy AF-540FGZ napotkałem taki oto fragment:



Jak to miałoby wyglądać w praktyce i jak to zrobić?. Wyobraźmy sobie taką sytuację (akurat miałem taką ostatnio): jest wieczór, starówka w Gdańsku, mam do dyspozycji K100D+50mm/1.4+lampa 540FGZ. Chcę zrobić portret koleżankom, ale tak żeby choć trochę było widać światła starówki. Robocza 1.4-2.8, ISO 800 (ostatecznie ISO 1600), ale nadal za długo...więc zapodaję lampę i teraz: czy mogę sprzęt ustawić tak by minimalnie podświetlić sylwetki i żeby maksymalnie wyciągnąć tło? Przypuszczam, że albo jedno albo drugie, ale może jest jakieś pośrednie rozwiązanie? Czy w takiej sytuacji stosujemy właśnie synchronizację z długimi czasami naświetlania? Czy ktoś może mi to łopatologicznie wyjaśnić i zaproponować najlepsze rozwiązanie dla opisanej przeze mnie sytuacji. Dziękuję z góry.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Ustawiasz w manualu czas i przesłonę tak aby mieć poprawnie naświetlone tło a synchronizację ustawiasz na drugą kurtynę i to wszystko.
Ewentualnie ustawiasz jeszcze korekcję błysku.
 
masterblaster  Dołączył: 04 Cze 2007
Czyli ustawiam parametry jakby pod tło (drugi plan)? W jakim trybie ma wówczas lampa pracować ..TTL?
Może pytanie głupie, ale dopiero zaczynam przygodę z tzw. external flash.
 

Stachu  Dołączył: 27 Kwi 2007
Przecież plwk napisał, że:
plwk napisał/a:
czas i przesłonę tak aby mieć poprawnie naświetlone tło a synchronizację ustawiasz na drugą kurtynę i to wszystko

IMHO wszystko jasne. Lampa nie musi być na TTL. Może być też na A lub na M, to już zależy od Ciebie.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Lampa w pttl (body w manualu) dobierze sobie parametry błysku uwzględniając nastawione parametry.

 
predoo  Dołączył: 26 Sie 2006
masterblaster, polecam ten artykuł może trochę Ci się wyjasni
 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
plwk, a jak się nie ma pttl? :-P
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
To trzeba dobrać przesłonę do odległości od głównego motywu - czas wynikowy. Jeśli ma się podział mocy to trzeba to wykorzystać aby przesłona była jak najbliżej tej jaką chcemy.

[ Dodano: 2008-05-04, 19:31 ]
Ale ty to doskonale wiesz :mrgreen:
 
masterblaster  Dołączył: 04 Cze 2007
dzięki za odpowiedzi :-B , jeszcze tylko jedno...ile wg was wynosi przeciętny maksymalny "bezpieczny" czas otwarcia migawki w K100 z włączoną stabilizacją, czyli na ile można sobie pozwolić przy robieniu "z ręki" by zdjęcie wyszło nieporuszone...? jakie macie doświadczenia w tym względzie?
 

Stachu  Dołączył: 27 Kwi 2007
Odwrotność ogniskowej to ogólnie przyjęty bezpieczny czas bez stabilizacji.
 
masterblaster  Dołączył: 04 Cze 2007
czyli przy szkle 50 mm to 1/50 sekundy?
 

Stachu  Dołączył: 27 Kwi 2007
To indywidualna sprawa, ale średnio chyba tak wychodzi (chociaż statystyk nie prowadzę :-P ).
 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
masterblaster, w zasadzie nie ma takiego czasu jak 1/50". Ale 1/45" powinno się dać utrzymać.
To jeszcze zależy od wagi szkła, jego fizycznej długości, aparatu i kilku innych pierdół. Np. na solidnie kłapiącym MFie 1/50" to może być dość dużo. Na RFie, który lustra nie ma - żaden problem. Tam się 1/15" daje spokojnie z ręki robić.
 
masterblaster  Dołączył: 04 Cze 2007
a tak się zastanawiam, często po zrobieniu zdjęcia z lampą wywala mi po kliknięciu info w aparacie czasy rzędu 1/30, jak to interpretować, czego to jest właściwie czas?
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Czas otwarcia migawki.

[ Dodano: 2008-05-04, 20:36 ]
W trybach automatycznych z lampą, jeśli body otrzymuje informację o ustawionej ogniskowej to ustawia taki czas aby w możliwie największym stopniu wykorzystać światło zastane i równocześnie nie poruszyć zdjęcia.
 
masterblaster  Dołączył: 04 Cze 2007
plwk napisał/a:

W trybach automatycznych z lampą, jeśli body otrzymuje informację o ustawionej ogniskowej to ustawia taki czas aby w możliwie największym stopniu wykorzystać światło zastane i równocześnie nie poruszyć zdjęcia.


Rozumiem, tak sobie myślę, że jeśli dałem radę zrobić nieporuszone zdjęcie dajmy na to przy 1/30s (jak pokazuje aparat), to można domniemywać że przy danej ogniskowej dam radę... hm, jednym słowem: focić, focić i będzie widać na ile człowiek może sobie pozwolić. Coraz lepiej zaczynam rozumieć o co tu chodzi.
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
masterblaster napisał/a:
Rozumiem, tak sobie myślę, że jeśli dałem radę zrobić nieporuszone zdjęcie dajmy na to przy 1/30s (jak pokazuje aparat)
Tak, ale aparat ustawił taki czas do określonej ogniskowej.
 
MarcinSJ  Dołączył: 01 Gru 2007
masterblaster, przy robieniu zdjęc z lampą nie musisz się bardzo przejmowac czasem otwarcia migawki. Lampa i tak zamrozi pierwszy plan. Możesz też celowo wydłużyc czas żeby uzyskac efekty specjalne :-D

Coś takiego:

http://picasaweb.google.c...872495550473954

(kręcenie aparatem w czasie naswietlania)
to nie jest może bardzo udane zdjęcie, ale pokazuje efekt. Buźki na pierwszym planie są OK, a reszta odlatuje :-)

Pozdrawiam,
Marcin

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach