angelos  Dołączył: 08 Lis 2006
SIGMA:17-70mm lub 18-125mm + 70-300 vs Pentax:50-200+18-55
Witam,
Dzięki Waszej pomocy zdecydowałem się już na lustro. Wybór padł na K100d (chyba, że do końca stycznia K10d strasznie stanieje).
Mam prośbę odnośnie wyboru szkieł do niej. Widziałem zestawy z SIGMA 17-70mm F2.8-4.5 DC lub Sigma 18-125mm F3.5-5.6 DC do tego myślę dokupić Sigma 70-300/4-5.6 Macro DG kolejną opcją jest zestaw Pentax DA 50-200/4-5,6 ED i Pentax 18-55 mm/3,5-5,6 AL(napiszcie co o nich sądzicie lub dajcie inne przykłdy szkieł wartych uwagi). Do kolekcji zamierzam dodać kilka stałek z M42 lub AF (jeśli będą w dostępnej cenie). Interesuje mnie portretówka (widziałem testy Jupiter 9 85/2 i zrobił na mnie pozytywne wrażenie), do tego jakieś ostre szkiełko do krajobrazów oraz chciałbym spróbować swoich sił w MACRO. Jeśli chodzi o to ostatnie to zastanawiam się czy SIGMA na początek nie wystarczyłaby. Focę już troszkę i cały czas podciągam swój warsztat ale do zawodowców jeszcze mi daleko i nie zarabiam na fotografii, stąd też ta półka sprzętowa - amatorska.

Z góry dzięki za pomoc.
Pozdrawiam.
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
angelos, - witaj
jak zdecydujesz sie na sigmy to wez korpus ktory upatrzyles sobie i podepnij obydwa szkla i zrob sobie testy na FF/BF - przy malych i duzuch odleglosciach przedmiotowych
 

pilapl  Dołączył: 10 Lis 2006
Hi
Miałem SIGMĘ 70-300 APO DG do Canona używałem jej przez ponad rok i jak potrzebujesz tanie szkiełko z AF to polecam . Ale ja sprzedałem i zostawiłem CZJ Sonnar 135/3.5 i jestem zachwycony tym sziełkiem .Miałem oba szkiełka przez jakiś czas i zrobiłem mały test ustawiłem statyw i fociłem kwiatki w wazonie na 135mm i przysłonach od 4-8 i różnica szok Sonnarek pokazał prawdziwą klasę że mimo już 20 lat i tak bije na głowę takie szkiełka jak Sigma .AF w sigmie chodzi dość paskudnie przy słabym świetle .Szybciej ustawisz ręcznie sonnarka jak sigma chwyci ostrość .Myślę że dobrze robisz inwestując w system PENTAXA osobiście mam jeszcze canona ale już wiem że zmienię go na PENTAXA k10d .Canon strzelił sobie gola samobujczego ze stabilizacją obrazu bo jest to naprawdę przydatny bajer a ma tylko to w obiektywach do których musisz dopłacać średnio 1000 zł . Co do M42 to są naprawdę super szkiełka JUPITER 9 strzał w 10 jedno z lepszych szkiełek na 85 mm
135 mm polecam Sonnara jak za drogi to jupiter .z szerokich szkiełek ja mam Pentacona 29/2.8 jest ok ale by mogło być lepiej .Miałem też CZJ 20/2.8 drogie szkło nie warte swojej ceny gorsze od Pentacona Jak masz pytania o m42 to pytaj chetnie pomogę :)
 
angelos  Dołączył: 08 Lis 2006
Dzięki za błyskawiczną reakcję ;-)
Fafniak mam prośbę o jakiś link w którym będę mógł rozszyfrować wszystkie Wasze skróty myślowe, gdyż często nie do końca wiem o co Wam chodzi :-/
Pilapl mam pytanko gdzie zaopatrujesz się w M42 i na co warto zwrócić uwagę przy zakupie. Czy wchodzą np. zakupy przez allegro? Mam jeszcze pytanko o krajobrazy - jaką długość szkła wybrać? Oprócz normalnego pstrykania krajobrazu chciałbym też tym szkłem pstrykać też panoramki. Poza tym tych 2 zoomów potrzebuje do zwykłego pstrykania np na jakiś wędrówkach, czy mojej córci gdzie nie będzie czasu wyciągać całego sprzętu i w sumie szybko działający AF to podstawa.
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
angelos, - FF czyli front focus aparat z danym szklem ustawia ostrosc PRZED przedmiotem nas interesujacym
BF - ustawia ostrosc ZA przedmiotem na ktory ostrosc ustawialismy

Te bledy czasem widac tylko na ekranie PO obejrzeniu dokladnym zdjecia - ale na odbitce to zobaczysz.
Czasem jak podepniesz sigme to na malych odleglosciach przedmiotowych (5-20cm) widac na matowce ze aparat z tym szklem sobie nie radzi....
Najczesciej jest to przypadlosc obiektywow sigma zoom. Gdyby nie to ze K10D nadal nie ma na rynku to juz bym jechal z ta puszka i testowal konkretne szkla 70-200 2.8 sigmy....
W sigmie moze pojawic sie jeszce jedno zjawisko - niezbyt czeste ale.....ustawiasz sobie ostrosc na jakis punkt po czym dochodzisz do wniosku ze wieksza przeslone chcesz uzyc.....jezeli nieopatrzenie nacisniesz jeszcze raz spust a AF nadal jest wlaczony to obraz zostanie rozostrzony....widac to bedzie na matowce...
WIEC! Jak dla mnie to jedynym wyjsciem jest osobiste kupienie szkla ze swoja puszka na miejscu i sprawdzanie czy takie zjawiska nie wystapily.....
I niewiara w to co mowi sprzedawca ze takich probemow brak przy szklach z oficjalnego dystrybutora.....zapewniam cie ze doswiadczylem wszystkich wymienionych wad w tych szklach, przy czym np. we wzietym n achwile DL-u nie wystepowaly te efekty....dlatego najpierw kupilbym puszke a potem szklo , no chyba ze zdecydujesz sie na szkla pentaxa
 
angelos  Dołączył: 08 Lis 2006
Mam nadzieję, że zdążysz przetestować te szkiełka zanim wrócę ;-) A co do szkieł Pentaxa to wszystko ok ale są ciut ciemniejsze a poza tym to szkiełko Sigmy 17-70 jest na pierwszy rzut oka bardzo ciekawe no i niedrogie :-)

Pozdrawiam
 
klimecki  Dołączył: 21 Kwi 2006
pilapl napisał/a:
.AF w sigmie chodzi dość paskudnie przy słabym świetle .Szybciej ustawisz ręcznie sonnarka jak sigma chwyci ostrość .

ale szybciej wepniesz sigme gdy bedziesz chcial uzyc tele, bedzie dzialac kompletna automatyka, slowem wszystko co korpus oferuje(o tym ze sigma jest wygodna manualnie nie wspomne;>, pamietaj ze to nie canon i masz wizjer), z sonnarem nie, pozatym przed Toba 'przygoda' z pentaxowa przejsciowka na m42, praca na roboczej przyslonie. nie neguje jakosci stalek, ale nie po to kupujesz pentaxa by sie bawic w gwint, szkoda zdrowia po prostu (poza tym co jak co, ale sonnar 135 nie wyroznia sie jakos za bardzo przy szeregu bagnetowych smc w tych ogniskowych - wiele razy to sprawdzilem na wlasnych optycznych gratach).
angelos napisał/a:
Sigma 18-125mm F3.5-5.6 DC

cienkie szklo, odpusc, podobnie jak 24-135
angelos napisał/a:
oraz chciałbym spróbować swoich sił w MACRO.

jesli kupisz sigme 70-300 apo (to apo wazne, samo DG cienkie) zamiast DA 50-200 to bedziesz mial macro 1:2, na poczatek wystarczy
angelos napisał/a:
Do kolekcji zamierzam dodać kilka stałek z M42

jak juz pisalem, szkoda zdrowia na zabawe z gwintem, wyjatek stanowia szkla ktore w wersji bagnetowej moga byc znacznie drozsze (wspomniales o 85/2 - tu zgoda, sam obecnie uzywam tylko 55/1.4 w wersji wkrecanej, reszta w odstawce z uwagi na przejsciowke)
angelos napisał/a:
Widziałem zestawy z SIGMA 17-70mm F2.8-4.5

fajne szklo tyle ze u nas 1400pln, do 1kpln za woda, ogolnie na poczatek polecal bym jednak zamiast niej kit DA 18-55 (400pln), jest naprawde niezly, plus do tego kilka ulubionych ogniskowych w wersji BAGNETOWEJ, najlepiej jakby mialy styki (pozycja A), -jakas rasowa 50tke - po crobie to jest imho calkiem ciekawe szklo(i pierscien odwrotnego mocowania za grosze by tez jakies marco mozliwosci rozszerzyc), ktorys szeroki (28, 24). Oczywiscie kwestia budzetu, jesli mniejszy-wersje manualne, jesli duzy - w zasadzie kazde szklo mozesz miec w wersji af
pozdrawiam
kp
 
angelos  Dołączył: 08 Lis 2006
Dzięki klimecki. Sigma 17-70 faktycznie trochę kosztuje ale jeśli jest warta swojej ceny to może warto. Poza tym k100d + sigma to te same pieniadze co puszka k10d :-P i jest to szkiełko uniwersalne na wypady np na spacerek :-) A przy stałkach focenie będzie zaplanowane, więc szkiełko można wcześniej wkręcić a takie rozwiązanie z M42 wychodzi chyba sporo taniej???Co powiecie o Tamron AF70-300mm F/4-5.6 Jest tak samo jasny jak sigma 70-300 a tańszy i ma takie samo Macro? Mam pytanko co tą są te styki pozycja A i co daje to apo w obiektywach???

Jeszcze raz dzięki za info.
Pozdrawiam.
 

Marooned  Dołączył: 14 Paź 2006
klimecki napisał/a:
angelos napisał/a:
Widziałem zestawy z SIGMA 17-70mm F2.8-4.5

fajne szklo tyle ze u nas 1400pln, do 1kpln za woda
Za Wielką Wodą ok. 1200PLN - wiem, bo kupowałem niecałe 2 tyg. temu.

Co do APO, tłumaczono mi, teraz mogę się odwdzięczyć :)
Cytat
Soczewki APO
Dla uzyskania najwyższej jakości zdjęć w obiektywach, APO soczewki o bardzo niskim współczynniku załamania światła minimalizują aberrację chromatyczną.
 
angelos  Dołączył: 08 Lis 2006
Dzieki za info. Marooned napisz jak sie sprawuje to szkielko i czy jest warte swojej ceny??? Oraz jesli mozesz to przez jaki portal go nabyles?

pozdrawiam
 

Marooned  Dołączył: 14 Paź 2006
Kupiłem go dokładnie z tej strony. Na sigma4less było chyba tańsze, ale nie chciałem ryzykować - totalna zlewka na pytania drogą mailową - wolałem dać parę dolców więcej i mieć pewność sprawdzonego sklepu.

Co do sprawdzenia. Jak kupię K10 ;) Chwilowo szkło leży i czeka. Wezmę je do Szwajcarii, to jak uda się dorwać K10 w sklepie, to od razu pofocę na mistrzostwach nieco [http://www.ecc2006.ch/].

Pozdrawiam
 
angelos  Dołączył: 08 Lis 2006
Witam, jeszcze jedno pytanko jakich ogniskowych używacie do krajobrazów. Chciałbym również pobawić się w składanie panoramek. Czy taka 50 tka wystarczy
http://www.allegro.pl/ite...ax_m_2_50_.html

czy może coś szerszego jak np.
http://www.allegro.pl/ite...m_mc_macro.html

a może jeszcze jakieś inne propozycje np z M42?
Proszę podzielcie się doświadczeniami w tym temacie.

A i jeszcze jedno pytanko. Zastanawiam się czy jeśli kupię Sigmę 17-70 do tego Jupiterka 9 to czy jest sens kupować telezoom czy lepiej jakąś jaśniejszą stałkę 200 lub 300? Co o tym myślicie?
Z góry dzięki.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Trudno jednoznacznie określić bo to zależy od konkretnego miejsca ale generalnie szeroko.
 
angelos  Dołączył: 08 Lis 2006
Czyli takie 28 mm (bez cropa) byłoby ok? Może napiszcie czego sami używacie do tego typu zdjęć lub co warto kupić za rozsądne pieniądze.
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
angelos, jeśli chodzi o panoramki to robiłem kilka kitem 18-55 ale również manulnym tamronem 85-200 (ale tego szkła, które posiadam akurat nie polecam), więc wybór słoika zależy praktycznie całkowicie od konkretnego przypadku i ciężko do tego typu zdjęć polecić konkretne szkło. Po prostu robi się tym co się ma, tak mi się zdaje
 
angelos  Dołączył: 08 Lis 2006
Znalazłem ofertę kasetki z kitem. Z obliczeń wynika, że za obiektyw wychodzi ok 200PLN. Co o tym sądzicie?
http://www.pixmania.com/p....html?srcid=750
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
Olej pixmanię. Milion innych sklepow jest na świecie.
 
angelos  Dołączył: 08 Lis 2006
A to dlaczego? Złe wspomnienia? A jakie byś polecił?
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
Moje nie:
1) LINK do opinii
2) Link do dyskusji
3)opinie
Cytat
Pixmania miała mi sprzedać PMR-y, jak tylko odstali pieniądze, okazało się, że ich nie ma, że będą za tydzień a jak zapytałem dwa tygodnie później, to okazało się, że nie bedzie wcale i od pewnego czasu czekam na zwrot pieniędzy.
Nie mam do nich zaufania...

przeszukaj forum...

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach