darkheartagram  Dołączył: 01 Cze 2008
[obiektyw] K10D/GX-10 + Pentax 35-80 4-5.6 SMC = Problem
Witam, zakupiłem dziś używany obiektyw taki jask w temacie jednak po zamocowaniu przy znaczku F na wyświetlaczu mam -- zamiast wartości porezesłony a autofocus nie działa. Jak można ustawić ewentualnie ręcznie wartość przesłony albo jaskoś inaczej zmusioć to szkło do pracy ( bo AF powinno obsługiwać)

P.S. Po rozkręceniu go ( tak task wiem zgrzeszyłem ) i poprawineniu sprężynki od popychacza złożyłem go popychacz pracuje poprawnie, co więcej czasami w exifach są sąpoidane parametry przesłony.
 
dsk  Dołączył: 19 Mar 2008
Może podaj, jaka to wersja szkła - A, F czy FA. Tylko dwie ostatnie mają AF.
 
marucha  Dołączył: 22 Kwi 2006
darkheartagram napisał/a:
co więcej czasami w exifach są sąpoidane parametry przesłony.

więc czasem styka, czasem nie styka - sprawdź styki...
 

seweryn1  Dołączył: 11 Lip 2007
Sorry za lamerskie pytanko, czy obiektyw ma przełącznik na A? Przy pierścieniu ustawiania przysłony, przesuwa się jeszcze dalej na pozycję A, bo inaczej traktuje jako manual.
 
darkheartagram  Dołączył: 01 Cze 2008
jest to obiektyw typu F pierscienie testowane toznie i na A i na wartosciach przeslony aparat robi fory ale af nie rusza co wiecej gdy probuje poruszyc pierscieniem focusa to czuc ze jest dobrze polaczony ze srobokrecie w aparacie. A co do stykow sam mam podejrzenia czyste raczej sa tylko jak elektronike sprawdzic ?? bo tam moze byc rozwiazanie zagadki
 
marucha  Dołączył: 22 Kwi 2006
darkheartagram, poruszaj obiektywem (jakbyś chciał wykręcić go z bagnetu bez zwalniania blokady - tylko nie przesadź z siłą...) i obserwuj wyświetlacz - czasem powinien pokazać przysłonę, jeżeli pokazuje czasem w exif'ie, o czym napisałeś. Wtedy powinien zadziałać też AF.

darkheartagram napisał/a:
jak elektronike sprawdzic ?? bo tam moze byc rozwiazanie zagadki

darkheartagram napisał/a:
czasami w exifach są sąpoidane parametry przesłony.

Skoro czasem pokazuje Ci w exif'ie przysłonę, to raczej elektronika jest w porządku...
 
darkheartagram  Dołączył: 01 Cze 2008
nie pomoglo
z tego co jeszcze zauwazylem w tych exifach jest zawsze przeslona 4.5 tylko na trybie A a zdjecia kiedy obiektyw jest przestawiony w ten tryb sa mocno przeswietlone. najlepiej wg mnie jest sprawdzic czy obiektyw wogole przewodzi prad na stykach tylko jak?? wiem ze nie tylko ja mam taki problem w necie znalazlem kilka innych osob z podobnym problemem niestety bez rozwiazania. btw mozektos wie co nalezy zewrzec w stykach aby autofocus ruszyl?? bo na moim tamronie nawet jak jest tryb inny od A to AF dziala wydaje mi sie ze to kwestia zwarcia odpowiednich pinow ew stykow bo najbardziej mi na AF zalezy
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
darkheartagram, A czy jak rozbierałeś obiektyw, to sprawdziłeś przy okazji, czy styki zwierane na pozycji A ( dokładnie jeden styk zwierany blaszka do masy po przestawieniu pierścienia na A ) rzeczywiście się zwierają ? Najprawdopodobniej nie i stąd te problemy. Łatwe do sprawdzenia po zdemontowaniu tylnej dupki obiektywu- tylko nie zgub kulek i sprężynek :-P
 
darkheartagram  Dołączył: 01 Cze 2008
zrobiłem, nie pomogło:/ co teraz spróbować robić??
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
No to gdzieś musi być jednak przerwa w obwodzie. Po przestawieniu pierścienia na pozycję A następuje zwarcie jednego ze styków (w tej chwili nie pamiętam, którego) z masą obiektywu i bagnetu. Ta operacja powoduje że korpus odczytuje typ obiektywu jako A i wartości przysłony zaczynają się pojawiać w aparacie. Również uaktywnia ona AF. Miałem podobny przypadek ze Sigmą, która nawet z serwisu wróciła z usterką. Dopiero za drugim razem jak dostałem się do środka stwierdziłem, że styki domykają się słabo i tak naprawdę elektrycznie nie były zwarte.
Czy bagnet masz w tym obiektywie plastikowy? Jeśli tak, to sprawdź, czy na pewno styki się poruszają wzdłuż swojej osi i nie zacinają wewnątrz bagnetu podczas obrotu obiektywu.
 
darkheartagram  Dołączył: 01 Cze 2008
bagnet metalowy spróbuje jesxcze raz rozkręcić / nie pomogło dalej

[ Dodano: 2008-06-04, 22:31 ]
jeszcze jedno jak podpinam obiektyw i włączam aparat to prosi o podanie ogniskowej do stabilizacji nie wiem czy to normalne

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach