locke  Dołączył: 02 Lis 2007
Wywoływacz akutacyjny
Witam wszystkich serdecznie,

Czy ktoś mógłby polecić jakiś wywoływacz o działaniu bardzo akutacyjnym - poza rodinalem 1:100-1:200. Zależy mi na ostrym ziarnie oraz na ostrości brzegowej.

Myślałem o Patersonie FX 39 oraz D-23 z dodatkiem węglanu sodu (tzw. wersja HAD). Jeśli ktoś ma jakieś inne sugestie to bardzo bym prosił.
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
Alkos? 8-)
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
locke napisał/a:
wersja HAD


sołtys napisał/a:
Alkos?


Ot, to :-D

Aha - jakos jeszcze nie widzialem specjalnie tej akutancji... A uzywam FX-1 bo fajnie ogranicza swiatla i niski kontrast...
 
locke  Dołączył: 02 Lis 2007
Dzięki, niedługo będę miał wszystkie odczynniki i będę mógł się pobawić w różne wersje D23 - np. dwukąpielowa Beutlera albo ten H.A.D. - obydwa z węglanem sodu.

A ten FX-1 to jest z tego co widzę j/w + jodek potasu. Shall see... :-)

Wielkie dzięki za odp.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Cytat
A ten FX-1 to jest z tego co widzę j/w + jodek potasu.


Dokladnie. Ja skladam bez jodku - masakryczne ziarno bylo...

locke napisał/a:
w różne wersje D23 - np. dwukąpielowa Beutlera albo ten H.A.D. - obydwa z węglanem sodu.


Szczerze - watpie zebys zauwazyl roznice
 
locke  Dołączył: 02 Lis 2007
No ale poeksperymentować chyba warto. Nie zabierajcie dziecku zabawek... :)

A ktoś używał Paterson FX-39? Tylko trochę drogo wychodzi eksploatacja (50zł za 500ml przy stosowanych stężeniach 1:9 lub 1:14), a przynajmniej w porównaniu z Rodinalem.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
locke napisał/a:
No ale poeksperymentować chyba warto.


Oczywiscie! Z czegos w koncu wyciagnalem powyzszy wniosek :-P
 
lsnk  Dołączył: 23 Lis 2007
locke napisał/a:

A ktoś używał Paterson FX-39?

Używał, ale się nie wypowie, bo lajkonik.
Jak chcesz, daj namiar - wyślę Ci trochę na próbę (jak się pocztowcom znudzi nicnierobienie).
 

tilt  Dołączył: 10 Maj 2006
locke napisał/a:
A ktoś używał Paterson FX-39?

Ja w tym tygodniu będę wywoływał TMaxa100 w FX39, jak wywołam to zapodam sample w tym wątku :)

pozdrawiam,
Marcin
 
locke  Dołączył: 02 Lis 2007
lsnk napisał/a:
Używał, ale się nie wypowie, bo lajkonik.
Jak chcesz, daj namiar - wyślę Ci trochę na próbę (jak się pocztowcom znudzi nicnierobienie).


Byłbym naprawdę wdzięczny - wystarczyłby mi jeden strzał, a nie chce kupować aż pół litra tylko żeby spróbować. Tylko że teraz to gołębiem pocztowym szybciej by doszło :-)

Odwdzięczyłbym się eksperymentami z D-23 jeśli ktoś byłby zainteresowany. Tylko że to dopiero jak odczynniki dostanę.

tilt napisał/a:
Ja w tym tygodniu będę wywoływał TMaxa100 w FX39, jak wywołam to zapodam sample w tym wątku :)


Sample bardzo mile widziane - najlepiej z cropem 100%, żeby ziarenko i brzegi było widać.

Pozdrawiam serdecznie
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
locke napisał/a:
brzegi było widać.


brzegow nie widac... :-P
 
locke  Dołączył: 02 Lis 2007
alkos, mam rozumieć, że się dość sceptycznie odnosisz do tego typu wynalazków? Wiem, że nie mogę się spodziewać "cudów na kiju" ani jakiejś niesamowitej akutacyjności.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
locke napisał/a:
alkos, mam rozumieć, że się dość sceptycznie odnosisz do tego typu wynalazków?


Niekoniecznie - po prostu nigdy nie doswiadczyłem efektu brzegowego... przejrzyj pl.rec.foto - troche drazylem ten temat swego czasu :-)
 
locke  Dołączył: 02 Lis 2007
Ale na kontrastowym tle to nawet w D-76 1:3 można uświadczyć delikatnego efektu brzegowego :) Tj. w warunkach typu: krawędź dłoni na czarnym tle z f/11 i w studiu. Może nie efektu brzegowego sensu stricto, ale po prostu zyskać na złudzeniu ostrości.

A co myślisz o doświadczeniach z rodinalem >1:100 z ograniczeniem mieszania? Poza stand developingiem niestety troszkę taką zabawę przeoczyłem - a może warto.
 

tilt  Dołączył: 10 Maj 2006
alkos napisał/a:
Niekoniecznie - po prostu nigdy nie doswiadczyłem efektu brzegowego...

Ok, to jak znajdę negatyw to Ci zapodam skan z Tmax400 wołanego w Acutolu... :)

pozdrawiam,
Marcin
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
tilt napisał/a:
Ok, to jak znajdę negatyw to Ci zapodam skan z Tmax400 wołanego w Acutolu


Ok! :-)
 

tilt  Dołączył: 10 Maj 2006
Kurcze, nie mam tego negatywu u siebie w tym momencie :/ więc tylko opiszę:
TMax400 w Acutolu dal mi duże, ostre ziarno, bardzo silny efekt brzegowy, tak że czasem widać _na odbitce_ niewielką jasną niby-poświatę wokół miejsc zawierających dużo ciemnych partii. Ten sam negatyw wołany w Aculux2 jest niemal pozbawiony ziarna, ostrość nie kłuje tak bardzo w oczy.
Jak tylko będę mial negatyw to zeskanuję i zapodam na grupę...

pozdrawiam, MB

[ Dodano: 2008-07-04, 16:48 ]
Jak obiecałem: TMax400 w Paterson Acutol (FX-14) 1+9:
Cała klatka:

crop 3200dpi:

Cała klatka:

crop 3200dpi:

Na odbitkach efekt brzegowy aż bije po oczach, ale na skanach jakoś go nie widać :/

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach