Gabrielr24  Dołączył: 27 Lis 2006
Współpraca its DS i AF500FTZ i obiektyw KIT 18-55
Witam! Na początek powiem ze jestem zupełnym laikiem jeżeli chodzi o fotografię. Od niedawna jestem właścicielem aparatu PENTAX ITS DS.Dokupiłem do niego lampę AF500FTZ i mam mały problem.Lampa prześwietla, przpala mi zdjęcia.Czy to normalne??A może to wina obiektywu jest orginalny KIT 18-55.Na lampie pokazuje mi 26-85 z kąd ta niezgodność.Jak ustawie obiektyw na 18 na lampie pokazuje się 26??Czy to normalne? Jedyną radą jest ustawienie w apareacie funkcji AV na -1, ale to przyciemnia tyły.Czy to lampa czy aparat a mozę obiektyw są do du... .
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
AF500FTZ z 18-55 pokazuje 24-85. Fakt przepalania można eliminować dyfuzorem oraz siłą błysku. Pobaw się ustawieniami czasu błysku. Pięćsetka to dobra lampa, pokazuje 24-27, bo taką masz najszerszą ogniskową (w przybliżeniu) w przeliczeniu 1,5.
 
Gabrielr24  Dołączył: 27 Lis 2006
Niestety instrukcję od lampy mam tylko po angielsku a moja znajomość tego języka nie jest tak zaawansowana.Jeszcze nie wiem gdzie szukać tych czasów błysku.Dziękuje za odpowiedź będe szukał w ustawieniach lampy i pozostaje metoda prób i błędów.
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
Kilka informacji możesz znaleźć tu:
forum osw
forum osw 2
 

Canin  Dołączył: 19 Kwi 2006
Twój problem wynika stąd że lampa wspiera tylko TTL. Tryb TTL nie analizuje światła zastanego i nie sprawdza się dobrze w tych przypadkach kiedy jest jasno
Zobacz mój test na globusie
http://manufactura.home.p...sunpak&start=52

Moja propozycja to
- unikać ustawiania lampy na wprost
- ustawić na aparcie kompenascję na minus (do -1EV)
- osłabić lampę (do -1EV)

Ale tak naprawdę to po prostu trzeba się do niej przyzwyczaić :)
W większości zastosowań P-TTL się lepiej sprawdza dlatego ja zdecydowałem się na słabszą lampe 360 z P-TTLem
 
pawel1967 Dołączył: 03 Maj 2006
Mam dwa sezony DSa i dwie 500tki.Ustawiam w korekcji flesza na aparacie -1EV.Dodatkowo używam rozpraszacza nakładanego-sprawdza się.Przy bliskich portretach czasem unoszę palnik przy wypaleniach.Nie radzę żadnych Metzów bo te mają niesamowity talent do przepalania.DS ma talent do niepotrzebnego przeostrzania plików ustawiłem kontrast i ostrość o jeden stopień na minus.Obiektyw 18-55 Pentax wyrażnie winietuje przy czym nie jest to winietowanie większe od konkurencyjnych tzw kitów ma dystorsje przy 18 taką jak 16 przy 16-45.Ale co jest tutaj istotne to optyka 18-55 jest odpowiedzialna za lekkie prześwietlenie.Dużo lepiej pracuje w tych samych warunkach 16-45.Przy czym w Ds jest szersza korekcja jak w starszym D.I kit ma praktycznie zerową aberrację chromatyczną a to już sukces.Moja rada korygować od -1 do -1,5.A błysk rozproszyć.Mój Ds już dawno temu przekroczył 100tyś cykli i ma się świetnie.Niestety do 10 tki te lampy nie pasują i muszę się przezbroić.Natomiast lampy mają dzielony błysk i fotocele a więc można robić dzięki nimi przenośne studio.A więc zawsze przydatne.Pozdrawiam.
 

Slava  Dołączył: 25 Kwi 2006
Canin napisał/a:
Tryb TTL nie analizuje światła zastanego i nie sprawdza się dobrze w tych przypadkach kiedy jest jasno

TTL uwzględnia światło zastane! Faktem jest, że moj DS z metzem 32 też ma skłonność do przepałów, zwłaszcza z bliska -Polecam korekcję światła błyskowego w aparacie i po sprawie. Ja ją mam wklepana praktycznie na stałe -wycofuję ją tylko w wypadku zdjęć makro z dyfuzorem.
 

jacekzom  Dołączył: 20 Kwi 2006
Ja mam Sigme EF 430 ST, i tez przepala z Ds, ale tylko przy blysku centralnym z malej odleglosci. Zdjecia z odbicia wychodza doskonale, i tez uzywam do lampy kita Pentaxa. Przy odbiciu od sufitu na 18mm, nie widze zadnych wad w kadrze. Korekcja napewno pomoze przy blyskach bezposrednich.
 

Canin  Dołączył: 19 Kwi 2006
Slava napisał/a:
TTL uwzględnia światło zastane

Jakieś dowody?

Nie, nie uwzględnia.
Przeanalizuj zdjęcia które zrobiłem (link w poprzednim poscie) a w szczególności róznice pomiędzy zdjęciami P-TTL a TTL, potem zrób zdjęcie na tych samych nastawach bez światła zastanego i światłem prawie pełnym (warunki na 0EV) i sobie porównaj.
Po "ciemku" TTL radzi sobie prawie bezbłędnie, prześwietla jak ma światło zastane bo nie potrafi go uwzględnić i błysnąć słabiej.
P-TTL tego nie ma, nie ustawiasz żadnych korekcji, walisz na wprost na jasne twarze i nie masz nic prześwietlone - lampa błyska tak słabo że trudno zobaczyć na zdjęciu jej działanie. Żeby wzmocnić siłę oddziaływania muszę ustawiać korektę ekspozycji na -1ev aby lampa miała co dopełniać.
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Canin, no dobra, a skąd czujnik TTL wie, jaki rodzaj światła mierzy? Przypominam, że on mierzy światło odbite od kliszy/matrycy, które de facto jest mieszanką błysku i zastanego.
 

dialer  Dołączył: 03 Maj 2006
Zastanawia mnie tylko dlaczego ttl w ds'ie został niepoprawnie skalibrowany skoro jest to powinien działać na poziomie analogu...
A z drugiej strony ciekawe dlaczego prześwietla... teoretycznie od matrycy odbija się więcej światła więc powinien niedoświetlać :)

Ale jeżeli lampa na wprost to dyfuzor i korekcja lampy -1,3 i naświetla bardzo dobrze :-)
A jeżeli iso 200 i światło odbite to bez korekcji przy wyższej czułości znowu trzeba korygować (na marginesie to, że tak się dzieje też jest bardzo ciekawe)

Ale żeby Cię pocieszyć to z P-TTLem też nie jest różowo wystarczy jakiś odbijający obiekt (jakaś szyba z tyłu, jakiś kieliszek na stole) i już zdjęcia niedoświetlone :-(
Jak dla mnie najlepiej (we wnętrzach) naświetla tryb automatyki lampy
 

Canin  Dołączył: 19 Kwi 2006
De facto tak, tyle że światło błyskowe jest dużo mocniejsze (choć działa przez bardzo krótki czas). Ja myślę że ten czujnik jest zbyt "tępy" (nieliniowy) aby mierzyć światło zastane - dużo słabsze od błyskowego - dużo mniej się odbijające od matrycy.
Gdzieś wyczytałem że głównym powodem wprowadzenie przedbłysków było uwzględnianie światła zastanego poprzez pomiar głównymi czujnikami pomiarowymi do których światło dociera wprost a nie przez odbicie od matrycy kóra znacznie gorzej (niekoniecznie słabiej) odbija światło.
BTW czy są kliszowce z trybami lamp z przedbłyskiem? (P-TTLe, E-TTLe, itp)
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Canin napisał/a:

BTW czy są kliszowce z trybami lamp z przedbłyskiem? (P-TTLe, E-TTLe, itp)

Tak, *ist, MZ-6, MZ-S - w innych systemach też pewnie coś się znajdzie...
 
jpserwis  Dołączył: 12 Wrz 2006
Mało prawdopodobne aby ttl nie uwzględniał światła zastanego, chyba że ma alergię na światło żarowe (temperatura). Swiatła dziennego nie rozróżni od lampy bo niby jak, tylko je zsumuje. Zwykła automatyka w prostej lampie uwzględnia światło zastane i pewnie uwzględni też drugą lampę synchronicznie wyzwoloną (sprawdzę jak będe miał drugą).
Myślę, że nie po to mamy coraz lepszy pomiar matrycowy w aparacie aby z tego nie korzystała lampa i to jest główna zaleta p-ttl.
 

Canin  Dołączył: 19 Kwi 2006
jpserwis napisał/a:
Zwykła automatyka w prostej lampie uwzględnia światło zastane

bo światło nie jest odbijane od matrycy/kliszy
 

dialer  Dołączył: 03 Maj 2006
Canin co Ty się tak uparłeś??
Zrób prosty test, błyśnij sobie lampą w całkowitej ciemności np. odbijając błysk od sufitu...
lampa wyładowuje się całkowicie...
a gdy przez okno zagląda słoneczko lampa po sekundzie jest znowu gotowa do błysku...
jak to się ma do Twojej teorii?
 

Canin  Dołączył: 19 Kwi 2006
Ale o czym mówimy? O tym że czujnik mniej węcej coś widzi ze światła zastanego? czy że TTL potrafi uwzględnić światło zastane tak aby poprawnie ustawić warunki w granicach +/-0,5 EV?
Z pierwszym się zgadzam - coś widzi - dokładność uwzględniania światła zastanego jest jednak niewystarczająca do robienia zdjęć bez zawracania sobie głowy ilością światła zastanego i koniecznością ustawiania ręcznych korekt z tym związanych. (Co nie znaczy że nie da się tego opanować - sam przedstawiałem receptę na to - tryb M i patrzeć na drabinkę aby było -1EV lub mniej, jeśli jest więcej trzeba większą korektę na lampę)

Sprawdzałem:
bez lampy w ogóle (warunki na oświetleniowe na OEV - na kolejnych zdjęciach warunki światła zastanego identyczne)
IMGP0164-(0ev)noflash.JPG
z lampą P-TTLową (jedyni odblask na globusie i inaczej ułożone cienie zdradzają że lampa była odpalona)
IMGP0165-(0ev)pttl(0ev).JPG
lampa TTLowa (przejarane jak widać - gdyby nie było zastanego - prawdopodobnie było by dobre)
IMGP0166-(0ev)ttl(0ev).JPG

Wyszło mi tak jak mówię, dlatego kupiłem P-TTLa który tej wady nie ma - każdy może uważać inaczej. Dla mnie EOT
 

dialer  Dołączył: 03 Maj 2006
Jak na razie więcej zdjęć zrobiłem z ttl'em(w analogu i cyfrze) niż z p-ttl'em i jakoś nie zauważyłem żeby czujnik nie uwzględniał zastanego
a robiłem duuużo w plenerze, lampą tylko doświetlając więc wg Ciebie wszystkie powinny być przepalone jak...
A ślubne plenery wychodziły miodzio...
Problem faktycznie powstał w cyfrze ale po ustawieniu korekcji -1,3 (na stałe niezależnie czy światło zastane było czy nie ;-) wszystkie fotki wychodziły poprawnie naświetlone...

Tyle osób mówi Ci że uwzględnia światło zastane a Ty swoje :-)

 
Gabrielr24  Dołączył: 27 Lis 2006
Dziękuje bardzo za drobiagową wypowiedź.Nie sądziłem, ze porusze taki obszerny temat. Moja AF500FTZ bardzo ładnie doświetla o sufit troszke gorzej jest z małej odległości na wprost już trzeba korygować międy -2 a -0,5. Od około 4m jest już ok nawet na wprost.
Musze sie tewraz tylko nauczyć jak utawić lampe I CO ZNACZą TE WSZYSTKI CYFERKI.

1/16 czy 1/32 jakieś Hz
dz aparat wędruje na statyw i będe próbował.
 

Slava  Dołączył: 25 Kwi 2006
Canin napisał/a:
lampa TTLowa (przejarane jak widać - gdyby nie było zastanego - prawdopodobnie było by dobre)

No to przecież piszę, że TTL przepala -niezależnie od światła zastanego. W całkowitych ciemnościach też by przepalił.
Swiatło jest światłem -gdyby czujnik nie był na tyle czuły, aby zareagować na światło zastane, to nie byłby też w stanie prawidłowo zmierzyć światła błyskowego. Przecież przepał o 1EV oznacza, wg twojej teorii, że czujnik olał równo połowę światła, które doń dotarło.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach