studentmibm  Dołączył: 29 Mar 2008
Jak zmniejszyc wage zdjecia nie tracac na jakosci?
Witam. Problem mam taki, zdjecie ktore mi sie podoba chce wrzucic na jakas strone...na tej stronie okazuje sie ze maxymalna waga zdjecia to 0,5 mb, a moje ma ponad ok 6-7, czasem 10mb w JPEGu.
Znacie jakas sensowana metode zmnijesznenia wagi przy mozliwie jak najmniejszym spadku jakosci?
Do tej pory robilem tak ze z tiffa ( wywolane rawy zapisuje do tiffa) robilem jpeg. W PSie zmniejszalem je do ok 22%(zupelna utrata ostrosci) i potem wyostrzalem do sesnownej wartosci ( oplakane skutki, w porownaniu do oryginalu)
 

Samp  Dołączył: 23 Kwi 2006
PS >> Save For Web... (ctrl+alt+shift+S)
 

DDspeed  Dołączył: 03 Wrz 2007
Na wielkość pliku największy wpływ mają rozmiary zdjęcia. Jeśli chcesz zapisać pełnowymiarowego 10Mpix JPG, to raczej cudów nie ma...
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
Samp, nieeeeee...! Najgorsze, co można zrobić, to używanie takich głupawek, bez rozumienia podstawowych zasad. Na takie automaty jest czas później.

DDspeed ma rację.

studentmibm, zaczynasz od tego, że skalujesz do rozmiarów odpowiednich do oglądania na danej stronie, najczęściej jest to 800 pikseli na dłuższym boku, na tym forum 700pix.

Jak zdjęcie już zmniejszysz, to się okaże, że 0.5MB starcza z zapasem na jpg z jakością np 98%, czyli bez zauważalnych artefaktów. I problem z głowy.
 
studentmibm  Dołączył: 29 Mar 2008
chwilka, czyli rozumiem ze tiffa najpierw mam zmniejszyc a dopiero robic z niego JPEG, tak ?
 

DDspeed  Dołączył: 03 Wrz 2007
studentmibm napisał/a:
tiffa najpierw mam zmniejszyc a dopiero robic z niego JPEG


Dokadnie tak, Odwrotnej kolejności nie polecam.
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
studentmibm, w zasadzie wszystko jedno, jeśli wyjściowy jpg jest wysokiej jakości. Jeśli zmniejszasz jpg-a kiepskiej jakości (bo najpierw chciałeś w ten sposób zjechać z rozmiarem), to na artefakty skalowania nakładają się artefakty jpg i efekt będzie do niczego. Jeśli teraz wyostrzysz - "rewelacyjnie" uwypuklisz te artefakty. Nie mówiąc o tym, że zapis takiego obrazka to kolejna kompresja...

Więc jeśli masz tiff-a czy oryginalnego (wysokiej jakości) jpg, to:
1. Skalowanie (ale dokładnie do rozmiaru, w którym będzie wyświetlany, czyli wpisujesz wartość w pikselach, a nie w procentach)
3. Ew. wyostrzenie.
2. Zapis do jpg z jakością >90%, najlepiej 98%
W ten sposób przy forumowym rozmiarze 700pix moje zdjęcia mają ok 200 parę kilo i brak zauważalnych artefaków.
 
studentmibm  Dołączył: 29 Mar 2008
Beef, dzieki wielkie, jakosc faktycznie o wiele lepsza niz po tym co dotychczas robilem.
 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
studentmibm, to przyznaj się co Ty do tej pory z tymi plikami robiłeś?
 

Hakro  Dołączył: 25 Gru 2007
matb napisał/a:
studentmibm, to przyznaj się co Ty do tej pory z tymi plikami robiłeś?

studentmibm napisał/a:
Do tej pory robilem tak ze z tiffa ( wywolane rawy zapisuje do tiffa) robilem jpeg. W PSie zmniejszalem je do ok 22%(zupelna utrata ostrosci) i potem wyostrzalem do sesnownej wartosci ( oplakane skutki, w porownaniu do oryginalu)
 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
No tak. Kurza ślepota - znak, że trzeba skończyć na dziś robotę, odejść od komputera i położyć się spać :-/
 
DJ_Direct  Dołączył: 03 Cze 2008
A Ja polecam Ulead Smart Saver. Sprawdzisz i bedziesz wiedzial - jesli do webu potrzebujesz zmniejszyc, to jak znalazl - zmniejsza nawet o 80% bez wyraznej utraty jakosci :)
 

kristofo  Dołączył: 28 Lut 2007
bEEf napisał/a:
3. Ew. wyostrzenie

w zasadzie prawie zawsze po zmniejszeniu rozmiarów zdjęcia trzeba je wyostrzyć.

W PS-ie polecam
"filtr->wyostrzanie->maska wyostrzająca"
"filtr->sharpen->unsharp mask"
 

malyglod  Dołączył: 11 Lip 2007
kristofo napisał/a:
w zasadzie prawie zawsze po zmniejszeniu rozmiarów zdjęcia trzeba je wyostrzyć.

Nie wiem, jak żyję, nie widziałem potrzeby takich zabiegów..

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach