cypis  Dołączył: 18 Gru 2006
Spleśniałe wspomnienia - dbajcie o filmy!!!
Znalazłem u rodziców na strychu skrzyneczkę ze starymi slajdami. Zatarłem ręce: w końcu zeskanuję te wspomnienia. Otworzyłem skrzyneczkę, wyjąłem pierwsze ramki i... zbladłem. 90 proc. zdjęć w ogóle nie ma - zjadł je grzyb! Te, które się ostały są prawie nieczytelne, skanowanie w kolorze w zasadzie niemożliwe, próby w cz-b dały nieco lepsze rezultaty. Oto kilka klatek, pokazujących, co może zrobić grzyb ze źle przechowywanym slajdem. Niekiedy wygląda to nawet interesująco - jednak marna to pociecha, kiedy ponad 100 slajdów/pamiątek z mniej lub bardziej fajnych momentów mojej rodziny bezpowrotnie znikło :cry:










 
pancurski  Dołączył: 13 Mar 2008
Jak zobaczyłem początkową nazwe tematu "Spleśniałe wspomnienia" pomyślałem, że znalazłeś za łóżkiem kawałek sera :mrgreen:
 

cypis  Dołączył: 18 Gru 2006
w pewnym sensie :-/
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
o kurde...

sprobuj tak: posmaruj taki splesnialy slajd oliwką, zeskanuj i zmyj potem alkoholem / acetonem. Jesli skanujesz na plaszczaku, wylej kilka kropel oliwki na srodek szyby, poloz klisze, znowu pare kropel i jak najbardziej przejrzysta folie. Wycisnij nadmiar oliwki oraz pecherzyki powietrza i skanuj.

Skanowalem tak kiedys klientowi, wygladalo DUZO lepiej...
 

cypis  Dołączył: 18 Gru 2006
dzięki, ale to plustek skrzyneczka, więc chyba nie mam odwagi :-(
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
przyjmuje slajdy w oprawkach? to posmaruj lekko sam slajd, zeby plesn stala sie bardziej przejrzysta... ale nie tak zeby kapalo! :-)
 

cypis  Dołączył: 18 Gru 2006
spróbuję -dzięki za radę :-B choć najgorsze jest to, że na większości zdjęć pleśń jakby rozbełtała emulsję i jest tak jak na tej fotografii z kolegą, grającym na gitarze, po prostu wcięło wszelkie detale, zostały jakieś plamy....
ale może to zmobilizuje mnie, żeby ewakuować od rodziców resztę filmów (na szczęście większosć jest zmagazynowana w straej szafie)
 

PiotrR  Dołączył: 03 Maj 2006
cypis napisał/a:
jest tak jak na tej fotografii z kolegą, grającym na gitarze, po prostu wcięło wszelkie detale, zostały jakieś plamy....

Mnie się ten efekt bardzo podoba. Taka jakby akwarela, czy coś. Ale rozumiem, że na pamiątkowych zdjęciach nie każdego to urzeka.

edit: To znaczy, chciałem napisać, że mi się podoba, ale niekoniecznie byłbym zadowolony, gdybym kiedyś coś takiego odkrył na swoich slajdach.
 
muciaq  Dołączył: 01 Wrz 2007
PiotrR napisał/a:
Mnie się ten efekt bardzo podoba. Taka jakby akwarela, czy coś. Ale rozumiem, że na pamiątkowych zdjęciach nie każdego to urzeka.


to mi podchodzi bardziej pod pinhole na filmie z iso 1600 :p

szkoda tyle historii stracic :s
 
dsk  Dołączył: 19 Mar 2008
A wiecie ile kosztuje taka akwarela? :-P
 
samber  Dołączył: 28 Cze 2007
cypis, tak na marginesie ostatnie zdjęcie wygląda bardzo ciekawie - warto nad nim popracować nie tylko jako nad pamiątką. Hmm najwyraźniej masz dobre tradycje fotograficzne w rodzinie ;-)
 

Szpileczka  Dołączyła: 03 Sty 2008
To 2 zdjęcie wygląda jak "Śniadanie na trawie" Maneta. 8-)
 

dżejpi  Dołączył: 04 Paź 2007
Szpileczka napisał/a:
"Śniadanie na trawie" Maneta


zapewne miałaś na myśli impresjonistę Claude Monet'a.
 

nichiren  Dołączył: 18 Lis 2006
 

Szpileczka  Dołączyła: 03 Sty 2008
dżejpi napisał/a:
Szpileczka napisał/a:
"Śniadanie na trawie" Maneta


zapewne miałaś na myśli impresjonistę Claude Monet'a.


Jestem pewna ,że miałam na myśli Édouarda Maneta :mrgreen: . W linku podanym przez nichiren można zobaczyć ten obraz.
 
Jurek  Dołączył: 09 Cze 2007
Wykąp je w roztworze formaliny, uszkodzeń to nie cofnie ale pleśń zlikwidujesz i dalej mogą spokojnie leżeć przez lata.
Przed skanowaniem posmaruj każdy slajd gliceryną, (kupisz w aptece) trochę zamaskujesz uszkodzenia a glicerynę łatwo jest potem zmyć z filmu.
 

dżejpi  Dołączył: 04 Paź 2007
Szpileczka napisał/a:
miałam na myśli Édouarda Maneta

faktycznie, mój błąd - przepraszam, zasugerowałem się nazwiskiem.
 

gorky  Dołączył: 25 Kwi 2006
Mnie sie od razu przypomniala Decasia - http://www.decasia.com/

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach