Łukasz8 Dołączył: 19 Wrz 2006
BAGNETY, CANON EF 90-300mm
witam

jestem początkujacy i chce aby ktos mi wyjasnił temat "rodzaje bagnetów" jaki,gdzie,dlaczego, zastosowac.
niestety sie gubie w tym temacie.

prosze mi jeszcze powiedziec czy CANON EF 90-300mm podejdzie do Pentax K100D i czy warto te szkła kupic za cene 550zł ?
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
bagnet K - wszystkie korpusy Pentaxa od kiedy powstał bagnet i wszystkie szkła z tym bagnetem współpracują (niektóre, są to przypadki szczególne, w mniejszym stopniu - o wyjątkach jest tu mówione-przeszukaj forum). Szkła z tym bagnetem dokręcisz także do korpusów niezależnych (Chinon, Porst, Revue, Ricoh, Zenit, itd.)
O bagnecie czytaj TU
Łukasz8 napisał/a:
jaki,gdzie,dlaczego, zastosowac.
nie stosujesz ich zamiennie, jest to mocowanie szkła do korpusu - "na stałe" przypisane do obiektywu (w " piszę, bo można czasem podmienić, ale to wyjątkowe sytuacje, raczej hobbystycznie :-> )
Oczywiśćie szkła C nie podepniesz pod kasetkę, więc ze względu na tę funkcjonalność odpada, co do ceny - nie znam się na C :mrgreen:

[ Dodano: 2006-12-03, 00:55 ]
a zapomniałem, możesz stosować szkła z gwintem M42 poprzez przejściówki K>m42. Znajdziesz także przejściówki z bagnetu K na T

a to cytat z wywodów kolegi Fot.n.a. (bez autoryzacji ;-) )
Cytat
canon ma mocowanie EF czyli do pełnej klatki i EF-S czyli do kropa.
EFs moga miec nieco wysuniętą do tyłu soczewke.
Kit canona ma cofnieta do tylu soczewke i za nią oslona.
aby pasowac do normalnych aparatow kita nalezy nieco sciac oslone tej
tylnej soczewki . Niczym to nie grozi bo oslona nie jest przy soczewce
ale przy obudowie i mocowaniu obiektywu.
dzieki temu zabiegowi mozna stosowac kita do filmu i starszych
lustrzanek cyfrowych z duzym lustrem.
Fot.n.a.
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Vitaj Łukasz8.
Z Twojego pytania można wysnuć wniosek, że nie do końca oriewntujesz się w różnicach systemowych. Otóż każdy z producentów lustrzanek: Canon, Nikon, Minolta/Sony, Olympus, Pentax, Sigma, Leica ma własne mocowanie bagnetowe. I raczej nie będzie ono pasowało do innego systemu. Najszerszą ofertę producentów niezależnych na Pentax (post Tref(l)a) dodałbym jeszcze do tego korpusy Samsunga. Następnie Olympus (mocowanie 4/3 ma również Panasonic i być może od wiosy Sigma) oraz Nikon (Fuji i Kodak).
Jeżeli więc szukasz szkła, które w przyszłości będziesz chciał podpiąć pod Pentaksa, musisz szukać oznaczeń bagnetu, które zapodał mój szanowny przedmówca.
 

hamster  Dołączył: 11 Paź 2006
a ja powiem krótko:
http://kmp.bdimitrov.de/t...mary/index.html
czyli interesują Ciebie tylko oznaczenia mocowań: K / KA / KF / KAF
(zauważ że możesz używać bardzo starego bagnetu który będzie pasował do K100D; to jest po prostu piękne :-> )
 
Łukasz8 Dołączył: 19 Wrz 2006
dziekuje, juz sie połapuje w tych bagnetach :P
mysle jednak ze wazniejsze jest aby umiec robic dobre zdjecia niz znac sie na tym co jaki ma bagnet hehe jednak to tez wazne.. :P

jaki obiektyw mi polecacie do portretów, musi bo byc na bagnet K, AF, i powiem ze mysle cos o wiekszej ogniskowej bo lubie gdy tło jest znacznie rozmazane..

[ Dodano: 2006-12-03, 15:16 ]
jeszcze jedno mnie dreczy..
Mocowanie: Canon EF podejdzie do K100D bo sie pogubilem :/
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Podejść, podejdzie. Albo podjedzie. Przygalopuje. Ale z pewnością nie podłączysz obiektywu z mocowaniem Canon EF do puszki Pentaksa. Chyba że taśmą samoklejącą z wiadrem towotu, co by dobrze uszczelnić.
 
Łukasz8 Dołączył: 19 Wrz 2006
aha to lipa, mozesz mi polecic w miare tani obiektyw z ogniskowa max 300 do portetów i troche przyrody
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Na Allegro leżą teraz dwa: Pentax FA 100-300/4.5-5.6 oraz Sigma DG 70-300.
Jednakże do portretów specjalnie Ci ich nie zalecam. Tutaj zdecydowanie górę biorą obiektywy stałoogniskowe. I co najważniejsze w tej dyscyplinie nie muszą to być szkła z autofocusem.
 

djack  Dołączył: 22 Kwi 2006
Łukasz8 Do portretów poszukaj szkła o ogniskowej 85mm, Wprawdzie 50tka da Ci w Kasetce pseudo-ogniskową 75mm, ale to nie to samo, co dobra portretówka.
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
Łukasz8, - ja jednak proponuje poczytac troche forum bo jednakmocowanie jest podstawa :roll:
dostales linki i tref, Michu, napisali juz......poczytaj.....
 
Łukasz8 Dołączył: 19 Wrz 2006
rozumiem was Michu i djack, lecz uwazam, iz na moim miejscu bardziej mi sie przyda i zadowoli obiektyw ze zmienna ogniskowa, bo lubie fotografowac zwierzyne.
nie chce typowej portretówki, bez autofocusa, bo uwazam ze jestem jeszcze na zbyt niskim levelu aby uzywac tych szkieł.
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
Michu napisał/a:
post Tref(l)a
TREF'a Michu :mrgreen:
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Ty to chyba jakiś taki trefny nick masz...
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
Michu napisał/a:
Ty to chyba jakiś taki trefny nick masz...
no brawo, nareszcie się dopatrzyliście! W autoportretach widać, że utworzyłem nowy TREF'ny format zdjęc 1:2 :mrgreen:
 

tomecki  Dołączył: 22 Kwi 2006
Łukasz8, Ja też jestem kompletny amator ale chłopaki chyba jednak rację mają co do tych stałek, a jak chcesz zooma to poczytaj o sigmie 70-300 tyko tej w wersji APO, w miarę tania, ciemna, ma AF, kolega ma w canonie i sobie chwali miałem okazję cyknąć kilka fotek, jak na moje amatorskie oko całkiem nieźle.
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
portret==stałka, stałka i jeszcze raz stałka. Byłem zapaleńcem zoomów, bo są wygodne, ale od ponad roku korzystam prawie wyłącznie ze stałek. Można się przyzwyczaić do innego trybu pracy, a jakość jest ... a co bede gadał (chyba, że stwierdzicie, że teraz mam wypaczoną percepcję przez tego limiteda)
 

Zdano  Dołączył: 23 Paź 2006
tref napisał/a:
chyba, że stwierdzicie, że teraz mam wypaczoną percepcję przez tego limiteda

Też chcę się wypaczyć.
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
i jak jeszcze na czerwono napisał, żeby wszyscy widzieli, że ma :-P :-P :-P
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
sołtys napisał/a:
i jak jeszcze na czerwono napisał, żeby wszyscy widzieli, że ma
zachowałem oryginalną pisownię zastosowaną na szkle :mrgreen:
 

hamster  Dołączył: 11 Paź 2006
Łukasz8 napisał/a:
rozumiem was Michu i djack, lecz uwazam, iz na moim miejscu bardziej mi się przyda i zadowoli obiektyw ze zmienna ogniskowa, bo lubie fotografowac zwierzyne.

Hmmm widząc takie podejście to ja Ci jednak proponuje na początek kita (skoro ma być zwierzyna to może nawet dual kita). Po jakimś czasie sam dojdziesz do tego jaki konkretny egzemplarz szkiełka potrzebujesz. Ja na początku to też opracowywałem strategię kupna obiektywu tego, tamtego a później jeszcze innego. Po kupnie sprzętu aż się zdziwiłem jak poczciwy 18-55 mi wystarcza; jak się okazało to najbardziej teraz potrzebuję lampy błyskowej. Faktycznie do portretów trzeba stałki ale od biedy możesz spróbować samym kitem dla treningu i rozeznania.

[ Dodano: 2006-12-04, 18:57 ]
Łukasz8 napisał/a:
nie chce typowej portretówki, bez autofocusa, bo uwazam ze jestem jeszcze na zbyt niskim levelu aby uzywac tych szkieł.

kiedyś przy Zenicie była manualna stałka i bardzo dobrze się fociło. Moim zdaniem to właśnie autofocusa trzeba umieć ujarzmić by aparat ostrzył tam gdzie Ty chcesz a nie tam gdzie on tego chce.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach