cheshirecat75  Dołączył: 04 Gru 2006
  Sigma czy Pentax?
Dziekując za uwagi do mojego poprzedniego pytania, chciałbym oznajmić że a) dałem se spokój z kitem b) mam pytanie. Pytanie jest proste: do tej K100D którą chciałbym kupic dobrać Pentax SMCP-DA 16-45mm f/4.0 ED AL czy SIGMA 18-50 f/2.8 EX DC? Interesuje mnie uzasadnienie ;) a zwłaszcza oparte na osobistych doświadczeniach :) Recenzje - te co mogłem znaleźć - juz przeczytałem :)

Z góry dziekuje

Jacek
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Oprócz tego, co powiedzą, albo nie powiedzą Ci inni, pamiętaj, że w cyfrze róznica między 16 a 18mm, to jak na kliszy między 24 a 28. To DUŻO.
 

tomecki  Dołączył: 22 Kwi 2006
Jarek Dabrowski napisał/a:
Oprócz tego, co powiedzą, albo nie powiedzą Ci inni, pamiętaj

że pojawiła się nowa wersia sigmy 18-50/2,8 z dopiskiem Macro.
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
i podobnie jak w przypadku bodajze 70-210 2.8 bedzie gorszej jakosci (optycznie)...
wedlug mnie nalezy olac te wynalazki typu "pseudo macro"
 

milo  Dołączył: 01 Sie 2006
Hmmm, bym wybrał SIGMA 18-50 f/2.8 EX DC, ponieważ jest sporo jaśniejsza, napewno SMC bedzie optycznie trochę lepsze ale w ekstremalnych warunkach in plus bedzie jasność a nie jakiś procent szczegółowości. Takie moje przemyślenia... Aha cena w sumie podobna, wiec chyba to kryterium odpada?
 
jacek60  Dołączył: 04 Gru 2006
Przyglądam się, praktykuje [mam na sumieniu troche zepsutych klatek] to dochodzę do wniosku że jak masz wątpliwości to staraj się stawiać jednak na światło. Z moich obserwacji wynika że w większości sytuacji [zależy co głównie focisz ] wystarcza 4.0. Jedynie przy portrecie schodzę niżej. Zchwyt pracą z lampą błyskowa przekładam obecnie na foty w zastanym świetle. Dlatego przesiadłem się z Canona na Pentaxa. Szanuję tradycje. Dostęp do super starych a przy tym jasnych [nie bez znaczenia dla mnie tanich]obiektywów zachwyca mnie. To szacunek dla nas amatorów. Mimo że mam dwie sigmy z których jestem zadowolony to stawiam na P. Pozdrawiam Jacek
 

mily  Dołączył: 19 Kwi 2006
Cytat
ponieważ jest sporo jaśniejsza, napewno SMC bedzie optycznie trochę lepsze ale w ekstremalnych warunkach in plus bedzie jasność a nie jakiś procent szczegółowości

czy tak zaraz sporo - o jedna dzialke tylko (albo az).
Co do sigmy to tez sie nia interesowalem, ale ponoc rozbieznosc jakosciowa miedzy egzemplarzami spora. Jedne sa bardziej mydlane inne mniej. W paru miejscach o tym czytalem, ale osobiscie nie sprawdzilem.
 
jacek60  Dołączył: 04 Gru 2006
Podoba mi się Twoje okreslenie mydlane. Super! Moja sigma 28 1.8 daje taki efekt w przeciwieństwie do innych obiektywów które mam lub używałem. Jakość szkła do produkcji obiekywów jak wiadomo jest różna, stąd pewnie te różnice w oddaniu realu, pomijając budowe samego słoika. Stąd chęc posiadania stałek z dużym otworkiem.
 

mily  Dołączył: 19 Kwi 2006
poczytalem sobie w necie na roznych forach - glownie dpreview, poogladalem pare sampli i powiem tyle:
Na sigme wszyscy nazekaja, ze na pelnej dziurze nieostra i ze nawet domknieta jest ostra jedynie posrodku kadru. Brzegi ponoc kiepskie zawsze. Ale posrodku ostrosc calkiem dobra. To samo wynikalo mniej wiecej z sampli. Od f4.0 ostrosciowo srodek kadru miodny - brzegi gorzej.
Do portretu, slubow itp bedzie to niezle szklo, ale do krajobrazu juz raczej kiepskie. Wszyscy prawie zgodnym chorem stawiaja na sigme 17-70:2.8-4.5 - chyba warto ja wlaczyc do tych rozwazan - w calym zakresie 16-45 jest od niego jasniejsza albo taka sama, a optycznie ponoc nie ustepuje.
 
Asus Dołączył: 20 Wrz 2006
To co wyszło w tym teście chyba dyskwalifikuje ten obiektyw.
http://www.photozone.de/8...50_28/index.htm

Potworna aberracja w prawie całym zakresie ogniskowych.

Czy nowy obiektyw jest lepszy, to trudno powiedzieć.
Gdzieś na tym forum były zdjęcia z tej nowej Sigmy ,ale chwilowo nie mogę ich znaleźć.
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Brałbym firmówkę. Chociażby ze względu na fakt, że szkła Pentaksa nie mają aż takiego rozrzutu jakościowego. Poza tym, gdy za jakiś czas zdecydujesz się na zakup DA★ 16-50/2.8, to sprzedając 16-45/4 raczej mniej stracisz.
 

Zdano  Dołączył: 23 Paź 2006

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach