Bartek303  Dołączył: 30 Kwi 2007
Pentax Ist DS/problem z wbudowaną lampą
Witam,
Mam z moim pentaxem następujący problem.

Czasem (często) nie działa wbudowana lampa błyskowa. tzn błysk jest za każdym razem, ale zdjęcia wychodzą jakby były robione bez lampy. Z tego co się domyślam, lampa, z jakiegoś powodu nie jest zsynchronizowana z migawką.
Problem występuje we wszystkich ustawieniach automatycznych i manualnych.

Czasem (rzadko) lampa działa normalnie

Będę wdzięczny za pomoc,
Pozdrawiam,
Bartek
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Tak było od dłuższego czasu czy pojawiło się to nagle? Dobrze jakbyś wkleił jakieś przykładowe zdjęcia.
 
Bartek303  Dołączył: 30 Kwi 2007
Aparat kupilem używany, a problem pojawił się parę dni po zakupie.

Teraz jak na złość zdjęcia wychodzą idealnie, więc nie mogę nic wkleić. (wkleje jak znów przestanie działać)

Ale zdjęcia (te nieudane) wyglądają dokładnie tak jakby wogole nie było błysku tzn. zależnie od światła zastanego są albo ciemno szare, albo zupełnie ciemne. (a wspomne raz jeszcze, że błysk pojawia się za każdym razem...

Niezbyt normalne jest tez to, że lampa nie otwiera się automatycznie tzn. muszę nacisnąć przycisk "up" a potem jeszcze raz docisnąć samą lampę. Dopiero wtedy lampa się podnosi...

Pozdrawiam,
Bartek
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Prawdopodobnie jest coś walnięte w mechanizmie otwierania lampy i pewnie dodatkowo coś nie zawsze styka. Sprawdź w exifie co na tych czarnych jest napisane na temat błysku.
Prawdopodobnie będzie potrzebny serwis.
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
plwk napisał/a:
Prawdopodobnie będzie potrzebny serwis.
Albo zewnętrzna lampa błyskowa 8-)
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
I to rozwiązanie może być tańsze.
 
Bartek303  Dołączył: 30 Kwi 2007
 
Na rozwiązanie z lampą zewnętrzną też już wpadłem, jakość jest oczywiście dużo lepsza, tylko niestety nie zawsze jest to wygodne...

A tak przy okazji. Mam dwie lampy zewnętrzne z czasów analogowych, jedną (słabszą) pentaxa i drugą Brauna (VarioZoom 340 SCA). Pentaxa już przetestowałem i działa jak trzeba
(robię na manualu).

Co do tego brauna to boję się ją podłączyć, bo czytałem kiedyś, że zbyt silna (i niekompatybilna) lampa może spalić styki...???

Wiecie coś na ten temat???

Pozdrawiam
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Wg strony http://www.botzilla.com/photo/strobeVolts.html tego Brauna można bezpiecznie używać z cyfrą.
 

michal5150  Dołączył: 17 Sie 2007
Używam tego Brauna z kasetką i na razie mi się nic nie spaliło :-)
 
Bartek303  Dołączył: 30 Kwi 2007
Dzięki panowie za odpowiedzi, przynajmniej z tym Braunem mam spokojną głowę.
Pozdrawiam,
Bartek

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach