Tok'Ra  Dołączył: 11 Lip 2006
SMC-A a SMC-M ?
Jest sobie taki opis przerobki starych obiektywow http://www.robertstech.com/matrix.htm
Jest wyjasniony sposob zwarcie/rozwacie 1 1 1 * 1 1 stykow jako informacja o polozeniu przeslony.
I jest napisane na samym dole po opisaniu jakiejs przerobki "It will not have any effect on any of the Pentax digital cameras" :mrgreen:
Moze ktos to zrozumie i wyjasni - po co on to robil? :lol:

Ceny obiektywow SMC-A poszybowaly w kosmos. W zwiazku z tym pytanie do posiadaczy SMC-A 50/1.7 i SMC-M 50/1.7 - gdzie jest roznica w wersji, dzieki ktorej wersja A jest bardziej funkcjonalna - czyli jak aparat rozpoznaje pozycje przyslony dzieki budowie obiektywu w wersji A? Meczy mnie to, ze przed kazdym zdjeciem musze naciskac dodatkowo przycisk - co zwieksza zuzycie aparatu :mrgreen:

Czy mozliwa jest przerobka typu DIY z M na A - i co by trzeba bylo rozwiercic/dokleic/zmienic? :mrgreen: Moze ktos zrobil juz z tego doktorat?
 

Mertz  Dołączył: 24 Kwi 2006
Całość problemu (jego i Twojego) leży chyba w tym, że facet zasymulował styki informujące o max. i min. przysłonie, ale nie zasymulował pozycji A (czyli ten styk pozostaje niezwarty). Efekt będzie identyczny, jesli np. założysz cokolwiek SMC-A, ale zejdziesz z poz. A - mimo, że pozostałe styki będą (i do tego oryginalne :), cyfrowy korpus informacji z obiektywu nie odczyta, po prostu go nie zobaczy (i będzie jakbys miał tam szkło K lub M).
Korpusy takie jak MZ-S lub MZ-5n nie potrzebowały tego (A) do szczęścia i dawały się "oszukać", z cyfrakiem już nie jest tak łatwo ;))
 

mklnet  Dołączył: 20 Kwi 2006
Najtrudniejsza, o ile możliwa do przeskoczenia różnica między K, M a A i późniejszymi, to nieliniowa zależność między skokiem popychacza przesłony a zmianą jej wartości w tych pierwszych w stosunku do tych ostatnich. Możesz oszukać aparat wkręcając obiektyw bez styków, za pomocą folii aluminowej zewrzeć styk A bagnetu do jego masy i przy pomocy cienkiej taśmy klejącej symulując zakres minimalnej - maksymalnej przesłony. Aparat będzie widział obiektyw A, sterował przesłoną z korpusu, umożliwiał używania pomiaru matrycowego. Niestety, za wyjątkiem pełnego otworu, na wszystkich pozostałych będą znaczne (nawet do 2EV) i różne dla różnych wartości przesłony prześwietlenia/niedoświetlenia.
 
Krzychoo  Dołączył: 13 Wrz 2006
Gdyby tak dało się poinformować aparat jaką przysłonę ustawiło się pierścieniem... Szkoda, że w przypadku obiektywu M aparat nie pyta się o wartość przysłony, tylko wciska się to AE-L. Można by wpisać mu: używam przysłony "4" i focić radośnie na priorytecie przysłony. Aparat pyta się o ogniskową, dla potrzeb SR, to czemu by nie miał pytać o przysłonę. Ale zapewne ciężko by było nakłonić użytkowników do zakupu droższych obiektywów.
Od strony software'owej pewnie nie jest to problem, tylko ten marketing...
 

gebi  Dołączył: 05 Maj 2006
Krzychoo napisał/a:
Gdyby tak dało się poinformować aparat jaką przysłonę ustawiło się pierścieniem... Szkoda, że w przypadku obiektywu M aparat nie pyta się o wartość przysłony, tylko wciska się to AE-L. Można by wpisać mu: używam przysłony "4" i focić radośnie na priorytecie przysłony. Aparat pyta się o ogniskową, dla potrzeb SR, to czemu by nie miał pytać o przysłonę. Ale zapewne ciężko by było nakłonić użytkowników do zakupu droższych obiektywów.
Od strony software'owej pewnie nie jest to problem, tylko ten marketing...

Nie wiem jak Ty, ale ja częściej zmieniam przysłonę niż obiektyw :mrgreen:
Był już wątek o tym, że jednym z rozwiązań byłoby zapamiętanie (poprzez wciśnięcie AE-L) o ile zmienia się ilość światła wpadającego do korpusu (co byłoby właśnie Twoim wprowadzeniem wartości przysłony) i wykorzystanie tego do pomiaru światła.
W sumie jeśli jesteś pewien, że zamierzasz focić na 4-ce to zakładając, że masz obiektyw o jasności 2.8 to wystarczy, że wprowadzisz korektę ekspozycji na 1EV i śmiało focisz na priorytecie przysłony :-) Później zmieniasz korektę i jedziesz dalej (w sumie korekta jest akurat ładnie rozwiązana).


Ps. To jest moja 200-tna wiadomość :shock: To chyba taka mała rocznica, okazja by poświętować :-B :-B :-B
 
Krzychoo  Dołączył: 13 Wrz 2006
gebi napisał/a:

Nie wiem jak Ty, ale ja częściej zmieniam przysłonę niż obiektyw :mrgreen:

Ja też zdecydowanie częściej zmieniam przysłonę. Praca z obiektywami M jest jak dla mnie nieco upierdliwa, ale to co zaproponowałeś działa! Zdecydowanie wolę by aparat automatycznie dobierał mi czas, niż wciskać AE-L przed każdą fotką. Bardzo dziękuję za podpowiedź, jak wrócę do domu będę dokładniej zgłębiał ten temat z aparatem.
 

gebi  Dołączył: 05 Maj 2006
Krzychoo napisał/a:
Praca z obiektywami M jest jak dla mnie nieco upierdliwa, ale to co zaproponowałeś działa! Zdecydowanie wolę by aparat automatycznie dobierał mi czas, niż wciskać AE-L przed każdą fotką.

Kurczaki, przez przypadek udało mi się coś sensownego wymyślić :-D może sam zacznę nawet ten pomysł stosować?
Krzychoo napisał/a:
Bardzo dziękuję za podpowiedź, jak wrócę do domu będę dokładniej zgłębiał ten temat z aparatem.

Proszę bardzo :-) Dobrego światła i ciekawych ujęć :-)
 

mily  Dołączył: 19 Kwi 2006
Ja mam jedno "poprawione" przez kogos smc-m 50:1.4 - "poprawka" polega na tym, ze uwalony jest popychacz i obrot pierscienia zawsze domyka przyslone, a nie jak normalnie - szklo jest zawsze otwarte, a przymyka tylko do pomiaru i do fotki.
Niby to zle, ale efekt jest taki, ze moge z tym szklem pracowac na kazdym programie, tyle ze wiadomo, ze jak je domkne, to nici z ostrzenia ;) ale tak do f4 sie da elegancko pracowac. W niektorych wypadkach to nie jest glupie rozwiazanie
 
Krzychoo  Dołączył: 13 Wrz 2006
Gebi niestety tak różowo nie jest. W trybie AV z obiektywem manualnym aparat nie przymyka przysłony. Czyli pstrykamy na pełnej dziurze, aparat dobiera jedynie czas, niezależnie co sobie pierścieniem ustawisz. Ale jak dla mnie i tak styka. Jak pisał Mily trzeba by chyba "poprawić" nieco obiektyw. Czyli ceny SMC-A na Allegro znowu będą trzymały się mocno.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach