Robert  Dołączył: 19 Lis 2006
[hitech] Neutralny a daje zafarb
kupiłem szary ND 1.2 Hitecha bo naczytałem się, że są neutralne a tu kicha :-/ , zadałem pytanie w dziale filtrów ale chyba zaginęło w gąszczu wpisów, tymczasem mogę jeszcze zwrócić szkiełko, czy tak ma być ? przy krótkich czasach tylko zieleń drzew leci ale na dłuższych (tu 6 sekund) jest masakra

 
CLE  Dołączył: 24 Paź 2007
fajnie, malarsko bardzo ;-)
 

Gringo  Dołączył: 05 Lip 2006
moze Ci sie WB przestawił przy długim czasie?
 
Robert  Dołączył: 19 Lis 2006
na krótkim jest tak samo tylko zafarb mniej nasycony, owszem wyszło ciekawie ale nie kupowałem filtra barwnego tylko neutralny, poza tym robię w raw i nie da się tego uratować zmianą wb
 

Gringo  Dołączył: 05 Lip 2006
ale zauważ. że na dole pokrzywy tez nie są zielone, a tam filtr nie działał
 
Robert  Dołączył: 19 Lis 2006
to nie połówka, to szary, akurat na połówkowym, też 1.2 nie ma problemu
 

Gringo  Dołączył: 05 Lip 2006
przepraszam, nie zauważyłęm. Wyglada na to, że ten hitech faktycznie daje zafarb. Mozesz go odesłać w ramach niezgodnosci towaru z opisem
 

AiKSz  Dołączył: 29 Sty 2008
to ze towar niezgodny z opisem to inna sprawa.
Ale mysle ze w rawie daloby sie to naprawic
Robisz drugiego rawa w takiej samej ekspozycji ale wazne zeby na kadrze byla szara karta neutralna. no i potem ustawiasz sobie wb zakraplaczem ,zapisujesz ustawienia, a potem wykorzystujesz te ustawienia przy obrobce wlasciwego zdjecia.
 
Robert  Dołączył: 19 Lis 2006
drugi też z filtrem ? nic z tego nie będzie
 

Generic  Dołączył: 09 Lis 2007
No jak mi z zieloną szybką do spawania aparat potrafi ustawić "manual WB" na białą kartkę i kolory później dostaje prawię dobre to chyba z prawie neutralnym filtrem problemu być nie powinno?
 

AiKSz  Dołączył: 29 Sty 2008
no jasne ze drugi z filtrem :-)
zakraplacz dopelni do szarosci ta szara karte
a tym samym cale zdjecie starci nadmiar tego rozowego
to samo powtarzasz na wlasciwym zdjeciu, wczytujac ustawienia
efekt moze byc calkiem zadowalajacy
 
Robert  Dołączył: 19 Lis 2006
za dużo kombinowania, filtr ma być szary i neutralny, jak będę chciał barwny to kupię

Generic napisał/a:
kolory później dostaje prawię dobre


prawie dobre mnie nie interesują, kupiłbym filtr za 30 zł a nie Hitecha
 
dsk  Dołączył: 19 Mar 2008
Skąd ten felerny filtr jest? Na pewno oryginalny? Bo jeśli tak, to dobrze wiedzieć, że nie warto takiego kupować...
 

Generic  Dołączył: 09 Lis 2007
Robert napisał/a:
za dużo kombinowania, filtr ma być szary i neutralny, jak będę chciał barwny to kupię

Generic napisał/a:
kolory później dostaje prawię dobre


prawie dobre mnie nie interesują, kupiłbym filtr za 30 zł a nie Hitecha


To Ty chcesz porady czy się pożalić ze filtr nie jest taki jak byś chciał?
Chodziło mi o to że jak już się stosuje filtr ND (w tym przypadku najwidoczniej nie do końca "N") to pewnie i tak się robi na spokojnie, ze statywu i jest czas na ustawienie balansu bieli manualnie - a to zapewne rozwiąże problem bez potrzeby kupowania nowego filtra.
A teraz obrazkowo.
Skoro w takiej sytuacji (Auto WB, bez filtra):

Pozostawiając aparat na Auto WB i nakładając na obiektyw szybkę do spawania w roli filtra przyciemniającego otrzymujemy:

A po ustawieniu manualnie balansu bieli:

(jpg'i prosto z puszki tylko przycięte)

To śmiem twierdzić że w przypadku Twojego filtru nie będzie się dało zauważyć już żadnego zafarbu.
 
Robert  Dołączył: 19 Lis 2006
gdybym nie sprawdził tego co piszesz nie zakładałbym wątku, zafarb jest ciągle, bez względu na wb, powiększający się wraz z wydłużeniem czasu ekspozycji
 

piter_76  Dołączył: 23 Kwi 2007
Robert, a moglbys wrzucic tutaj linki do oryginalnych jpg`ow tak ze 3 ujecia jakies, w tym kazde z nich robione z filtrem i bez razem 6 fotek, bo na podstawie jednego to trudno komukolwiek wyciagnac jakiekolwiek wnioski :-)
 
Robert  Dołączył: 19 Lis 2006
filtr już spakowany ale może to wystarczy http://robertgrzyski.diin...je%20Zdj%EAcia/

pierwszy plik jest bez filtra na manualnym wb, na awb wychodzi tak samo, pozostałe dwa to manual wb i auto wb, wszystko w exifie, oczywiście manualne wb zmieniane dla wersji z filtrem i bez

na forum Nikona doczytałem , że zdarzają się sztuki Hitecha z zafarbem, na szczęście połówka (też 1.2) jest jak należy, żadnych zafarbów, mylę się sądząc, że na niej także powinien powstawać zafarb gdyby przyczyna nie leżała po stronie filtra ?
 

piter_76  Dołączył: 23 Kwi 2007
Tak, teraz widac dokladnie w czym rzecz :) Faktycznie, zafarb jest zdecydowany w stosunku do oryginalu bez filtra, to nawet z tajwanskimi podrobkami czegos takiego bys chyba nie uzyskal :-) W pierwszej chwili myslalem, ze moze puszka sie "gubi" z zalozonym na obiektyw filtrem stad padla prosba o fotki tego samego ujecia z filtrem oraz bez niego, ale na tych przykladach, ktore podeslales widac wyraznie, ze cos jest nie tak z tym filterkiem. Tym bardziej, jesli masz tez polowkowy 1,2 i takiej przypadlosci nie odnotowales. Reklamacja jak nic, to, ze da sie to wyprowadzic z RAW`a w jakims tam programie nie jest zadnym argumentem za tym, aby sobie taki filtr zostawic moim zdaniem, tym bardziej, ze nie kosztowal znowu tak malo :-)
 
Robert  Dołączył: 19 Lis 2006
połówka jest miodzio, szary :-/



 

AiKSz  Dołączył: 29 Sty 2008
trochę się pobawiłem i w sumie można osiągnąć całkiem niezłe kolory
ciągle niezbyt podoba mi sie kolor liści
myslę ze ten sposób który wcześniej opisałem dałby lepsze rezultaty
tak wiem, oczywście nie oznacza to ze filtr jest w porządku :)



Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach